Wróć   Nikoniarze.pl - Forum fotograficzne > Sprzęt i akcesoria > Inne systemy
Zarejestruj się Blogi FAQ/Regulamin Lista użytkowników Kalendarz Oznacz fora jako przeczytane

Odpowiedz

Narzędzia Tematu Wygląd
Stary 06-09-2011, 13:01   #1341
pdaman
Oszczędny w słowach

Miasto: aha
Domyślnie

ostatnio w moim ex1 zauważyłem awarie pokrętła trybu pracy, gdy jest w pozycji smart to lekkie dotknięcie poprostu zmienia na sąsiednie tryby. Zastanawiam czy opłaca się wysłac do serwisu (wada narazie nie przeszkadza ale może postępować z czasem) , bo pewnie powiedzą że to z winy użytkownika i za czyszczenie trzeba zapłacic. Co doradzicie?
pdaman jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 14-09-2011, 00:19   #1342
GitBit
Oszczędny w słowach

Miasto: PNO
Domyślnie

Witam! :]

Moze ktos mi to wyjasni, sadze ze napewno.. Chodzi o to ze Samsung ex1 ma ogniskowa 24-72mm natomiast jak biore podglad informacji exif to tam dlugosc ogniskowej zdjecia robionego przy szerokim koncie wyswietlane jest jako 5mm i to na kazdym zdjeciu ktore robilem na szerokim koncie. Niema to znaczenia czy tryb makro czy nie.. Nierozumiem czemu zamiast 24mm jest wyswietlane 5mm. dla porownania w nikonie D80 z obiektywem 18-135 zdjecie zrobione na szerkoim koncie w danych exif ma dlugosc ogniskowej 18mm czyli prawidlowa wartosc.
GitBit jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 14-09-2011, 00:49   #1343
Robson_87
Rozmowny

Miasto: Szczecin
Domyślnie

Ta ogniskowa (24-72mm) to ekwiwalent ogniskowej na pelnej klatce. Pokazuje 5mm gdyz taka jest fizyczna ogniskowa obiektywu lecz odleglosc od matrycy i jej wielkosc czynia z tej ogniskowej 24mm dla pelnej klatki. Mowiac prosto jesli bys zrobil zdjecie samsungiem ex1 na 5mm i dowolna lustrzanka pelnoklatkowa na 24mm mialbys dwa identyczne kadry. Robiac zdjecie wspomnianym nikonem d80 na najnizszej ogniskowej rowniez w aparacie masz fizyczna wartosc obiektywu czyli 18mm lecz jesli bys porownal to zdjecie ze zdjeciem na tej samej ogniskowej zrobionym na pelnej klatce zobaczylbys ze zdjecie zrobione aparatem pelnoklatkowym pokazuje wiecej w kadrze, szerzej obejmuje. Dzieje sie sie tak dlatego ze nikon d80 to aparat niepelnoklatkowy i ma mniejsza matryce oraz inna odleglosc obiektywu od tej matrycy w stosunku do aparatow pelnoklatkowych. Wlasnie ze wzgledu na ta mniejsza matryce i inna odleglosc obiektywu od niej nalezy pomnozyc ogniskowa obiektywu razy 1,5 jesli zdjecie jest robione aparatem niepelnoklatkowym co np w przypadku 18mm dla d80 da ok 27mm na pelnej klatce.

Ekwiwalent dla pelnej klatki jest podawany by wiedziec jakiej ogniskowej sie spodziewac w danym aparacie.
Stary 14-09-2011, 10:44   #1344
wasilewk
Gaduła

Awatar wasilewk

Miasto: Grójec
Domyślnie

Cytat:
Napisał Robson_87 Zobacz post
Ta ogniskowa (24-72mm) to ekwiwalent ogniskowej na pelnej klatce. Pokazuje 5mm gdyz taka jest fizyczna ogniskowa obiektywu lecz odleglosc od matrycy i jej wielkosc czynia z tej ogniskowej 24mm dla pelnej klatki. Mowiac prosto jesli bys zrobil zdjecie samsungiem ex1 na 5mm i dowolna lustrzanka pelnoklatkowa na 24mm mialbys dwa identyczne kadry. ...
Pod warunkiem, że wyciąłby z pełnej klatki środkowy fragment o wielkości matrycy w EX1.

Pzdr.
Stary 14-09-2011, 16:51   #1345
bralineczeka
Oszczędny w słowach

Miasto: Zabrze
Domyślnie

Cytat:
Napisał wasilewk Zobacz post
Pod warunkiem, że wyciąłby z pełnej klatki środkowy fragment o wielkości matrycy w EX1.

Pzdr.

Na pewno? Chyba jednak Robson_87 ma rację.
Wydaje mi się, że po to podaje się ekwiwalenty ogniskowej w stosunku do pełnego obrazka, aby można było porównać właśnie kąty widzenia obiektywów.
A sytuacja, o której piszesz miałaby miejsce w przypadku użycia tego samego obiektywu w obu aparatach.
bralineczeka jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 14-09-2011, 18:20   #1346
jerz
Oszczędny w słowach

Miasto: Wrocław
Domyślnie

Cytat:
Napisał GitBit Zobacz post
Witam! :]

Moze ktos mi to wyjasni, sadze ze napewno.. Chodzi o to ze Samsung ex1 ma ogniskowa 24-72mm natomiast jak biore podglad informacji exif to tam dlugosc ogniskowej zdjecia robionego przy szerokim koncie wyswietlane jest jako 5mm i to na kazdym zdjeciu ktore robilem na szerokim koncie. Niema to znaczenia czy tryb makro czy nie.. Nierozumiem czemu zamiast 24mm jest wyswietlane 5mm. dla porownania w nikonie D80 z obiektywem 18-135 zdjecie zrobione na szerkoim koncie w danych exif ma dlugosc ogniskowej 18mm czyli prawidlowa wartosc.
W każdym exifie jest podana zarówno fizyczna długośc ogniskowej, jak i jej odpowiednik na pełnej klatce - poszukaj dobrze:
Make - SAMSUNG
Model - EX1
(...)
FocalLength - 5.2 mm
(...)
FocalLengthIn35mmFilm - 24 mm

Make - NIKON CORPORATION
Model - NIKON D80
(...)
FocalLength - 10.00 mm
(...)
FocalLengthIn35mmFilm - 15 mm
jerz jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 14-09-2011, 18:37   #1347
wasilewk
Gaduła

Awatar wasilewk

Miasto: Grójec
Domyślnie

Cytat:
Napisał bralineczeka Zobacz post
Na pewno? Chyba jednak Robson_87 ma rację.
Wydaje mi się, że po to podaje się ekwiwalenty ogniskowej w stosunku do pełnego obrazka, aby można było porównać właśnie kąty widzenia obiektywów.
A sytuacja, o której piszesz miałaby miejsce w przypadku użycia tego samego obiektywu w obu aparatach.
Tak jest, masz rację - myślałem o tym samym obiektywie.

Pzdr.
Stary 14-09-2011, 23:08   #1348
motyl
Rozmowny

Awatar motyl

Miasto: Bydgoszcz
Domyślnie

Witam. Czy ktoś z posiadaczy EX1 może polecić mi sprawdzoną ładowarkę do akku. Jest tego kilka na Al........, ceny podobne i nie wiem co wybrać. Podobnie z akumulatorem. Warto płacić za oryginał ? czy któryś z zamienników jest godny polecenia ?
motyl jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 15-09-2011, 10:43   #1349
gaijin
Oszczędny w słowach

Miasto: Będzin
Domyślnie

Cytat:
Napisał motyl Zobacz post
Witam. Czy ktoś z posiadaczy EX1 może polecić mi sprawdzoną ładowarkę do akku. Jest tego kilka na Al........, ceny podobne i nie wiem co wybrać. Podobnie z akumulatorem. Warto płacić za oryginał ? czy któryś z zamienników jest godny polecenia ?
BYŁO...
Urządzenia firmy fotoenergia działają dobrze.
gaijin jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 15-09-2011, 12:18   #1350
bralineczeka
Oszczędny w słowach

Miasto: Zabrze
Domyślnie

Potwierdzam, że Fotoenergia jest w porządku. Należy jednak uważać na takie niebieskie akumulatory jak w tej aukcji - http://allegro.pl/akumulator-bateria...797999782.html Wystarczają na ok 15-20 zdjęć. Warto przed kupnem upewnić się, czy to na pewno Fotoenergia. W aukcji , z której kupowałem na fotkach był inny akumulator a dostałem właśnie ten niebieski.
bralineczeka jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz

Narzędzia Tematu
Wygląd

Zasady Postowania