PDA

Zobacz pełną wersję : Ryczałt czy liniowy?



oxygenium79
07-02-2009, 21:56
Usiłuję założyć firmę fotograficzną i właśnie walczę z urzędniczymi wymysłami...
Udało już mi się ustalić, że moja działalność to 74.20.Z (chyba że się mylę, to niech mnie ktoś oświeci... robię głównie zdjęcia ślubne wszelkiego rodzaju, ale oczywiście nie tylko).

No i teraz usiłuję się dowiedzieć, jaki sposób rozliczania z fiskusem mogę wybrać?
Skoro to są usługi, to niby mogę ryczałtem. Ale wiele osób upiera się, że absolutnie nie mogę i muszę liniowym. Czy ma ktoś jakieś wiarygodne źródło - bo na przykład sam prowadzi firmę fotograficzną i wie, jak można się rozliczać?

Zostawmy wady i zalety rożnych sposobów, to inna bajka. Ja wiem, że chciałbym ryczałtem - tylko pytanie - czy mogę?

fIlek
07-02-2009, 22:02
Usiłuję założyć firmę fotograficzną i właśnie walczę z urzędniczymi wymysłami...
Udało już mi się ustalić, że moja działalność to 74.20.Z (chyba że się mylę, to niech mnie ktoś oświeci... robię głównie zdjęcia ślubne wszelkiego rodzaju, ale oczywiście nie tylko).

No i teraz usiłuję się dowiedzieć, jaki sposób rozliczania z fiskusem mogę wybrać?
Skoro to są usługi, to niby mogę ryczałtem. Ale wiele osób upiera się, że absolutnie nie mogę i muszę liniowym. Czy ma ktoś jakieś wiarygodne źródło - bo na przykład sam prowadzi firmę fotograficzną i wie, jak można się rozliczać?

Zostawmy wady i zalety rożnych sposobów, to inna bajka. Ja wiem, że chciałbym ryczałtem - tylko pytanie - czy mogę?

Zapominasz jeszcze o karcie podatkowej, jeśli Twoje dochody są odpowiednio wysokie, karta może być najbardziej opłacalna.

Rider
07-02-2009, 22:26
Bierzesz ryczałt - odprowadzasz 8% bo na usługi fotograficzne tylko taki próg obowiązuje. Nie możesz niczego wrzucić w koszty oprócz ZUSu. W książce przychodów i rozchodów masz co prawda 18% ale jest lepiej jeśli chodzi o inwestycje - wszystko wrzucasz w koszty, od paliwa, po materiały które weźmiesz pod warsztat. Karta jest fajna bo prosta w rozliczaniu, niemniej czasem naczelnik UP może Ci rzucić taką sumę że rozsądniejszy będzie ryczałt. Trzeba wziąć pod uwagę, że fotografia ślubna ma to do siebie że zwykle robisz zdjęcia 8-9 miesięcy w roku, czyli w grudniu możesz wyjść niewiele na plus, lub wręcz na minus. Przemyśl dobrze. Pozdrowienia.

oxygenium79
07-02-2009, 22:50
Hehe... ja wiem co to jest karta podatkowa i tak dalej. Wiem, na czym polegają te różne sposoby rozliczenia, i napisałem, żebyśmy to zostawili - nie o to pytam.
Moje pytanie jest:

Czy MOGĘ rozliczać się ryczałtem?

Nie pytam jak to działa, bo to wiem. Ja pytam - czy MOGĘ.
Czy ktoś z Was prowadzi taką działalność (konkretnie 74.20.Z), robi np. zdjęcia ślubne i rozlicza się ryczałtem?

obywatelgc
07-02-2009, 23:10
Nie możesz ryczałtem , w każdym urzędzie skarbowym Ci to powiedzą,
jeżeli mówią że możesz to niech prowadzi Ci księgowość ten co tak powiedział :)
zobaczysz jak szybko zmieni zdanie jak się doinformuje :)
Pozdrawiam

Rider
07-02-2009, 23:40
Ależ oczywiście że MOŻESZ.


w każdym urzędzie skarbowym Ci to powiedzą

W moim nie mieli z tym najmniejszego problemu.


jeżeli mówią że możesz to niech prowadzi Ci księgowość ten co tak powiedział :)

Na kiepskiego księgowego jest tylko jedna rada. Znaleźć lepszego :)

pebees
07-02-2009, 23:48
Nieważne, czy powiedzą 'możesz', czy 'nie możesz'. Niech to powiedzą na oficjalnym papierze. Wtedy będzie to w jakiś sposób wiążące. Na gębę to sobie można..

oxygenium79
08-02-2009, 15:05
A czy ktoś z Was zna to z autopsji - czyli rozlicza się ryczałtem prowadząc taką właśnie działalność? (lub rozlicza się inaczej)

oxygenium79
08-02-2009, 15:20
Nie możesz ryczałtem , w każdym urzędzie skarbowym Ci to powiedzą,
jeżeli mówią że możesz to niech prowadzi Ci księgowość ten co tak powiedział :)
zobaczysz jak szybko zmieni zdanie jak się doinformuje :)
Pozdrawiam

A możesz odpowiedź uzasadnić?
Dlaczego nie mogę? W jakim miejscu ustawy to jest napisane?

rabijki
08-02-2009, 15:31
cokolwiek powiedza ci na gebe w us olej
uwieerz - mialem sporo problemow przez .....urzednikow. pozniej sie wypieli
popros o interpretacje na pismie - placisz za to chyba jakies grosze ale masz podkladke.
olo

Rider
08-02-2009, 15:56
A czy ktoś z Was zna to z autopsji - czyli rozlicza się ryczałtem prowadząc taką właśnie działalność? (lub rozlicza się inaczej)

Tak, ja. Nie ma najmniejszego problemu.

obywatelgc
08-02-2009, 16:59
Wg mojego urzędu skarbowego nie można prowadzić działalności fotograficznej i rozliczać się ryczałtem,
widać co urząd to inne zasady !!!!
jak dostaniesz na piśmie od urzędnika podpisane krwią :) ze możesz to się tak rozliczaj
Pozdrawiam
ps i jak widać najlepszym źródłem informacji biedzie właściwy dla Ciebie urząd skarbowy a nie forum fotograficzne
może jest forum urzędników skarbówki ? :)

Piotr_ek
08-02-2009, 17:39
Ryczałt jest dla leszczy. Wkalkuluj w koszty usługę dobrej księgowości i bierz zasady ogólne a nie jakiś ryczałty przy których nie masz możliwości odliczania poniesionych kosztów itp...

Rider
09-02-2009, 00:21
Ryczałt jest dla leszczy. Wkalkuluj w koszty usługę dobrej księgowości i bierz zasady ogólne a nie jakiś ryczałty przy których nie masz możliwości odliczania poniesionych kosztów itp...

Co za człowiek... Wystaw sobie, że ilu ludzi, tyle różnych sytuacji. Dla jednych ryczałt będzie nieopłacalny, dla drugich wręcz przeciwnie. Nie znoszę uogólniania.

DJSony
11-02-2009, 22:42
Wykaz usług, których świadczenie wyłącza podatnika z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych zawiera załącznik nr 2 do ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Wśród wymienionych w nim usług znajduje się grupa usług o symbolu PKWiU 74.2.
Zatem wszelkie usługi należące do grupy 74.2 są wyłączone ze stosowania ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Amen

Pzdrv DJS

PS : Natomiast wykonywanie zdjęć podpada pod PKWiU 74.81.2 zaś z tegoż samego załącznika wyczytamy że wyłączone są z ryczałtu : 74.81.23 Usługi wykonywania fotografii reklamowych i podobnych a już 74.81.22 Usługi wykonywania fotografii portretowych pozostałe a także 74.81.24 Usługi fotografowania obiektów w ruchu oraz 74.81.25 Usługi wykonywania fotografii z powietrza i 74.81.26 Usługi fotografii specjalistycznej pozostałe już nie
PS2 : Więc tak naprawde zależy wszystko od tego co robisz za zdjęcia :)

PS3Dodam jeszcze bo to ważne że do ustalania PKWiU dla celów fiskalnych używamy starego PKWiU (a nie PKWiU 2008 )

dziubol
11-02-2009, 23:44
jak nie bedziesz miał kosztów (inwestycja w sprzęt, koszty dojazdów do klienta, koszty materiałów, odbitek itp) to ryczałt. jak są koszty to tylko i wyłącznie liniowy 19%

micher
12-02-2009, 00:05
He he - Urząd Skarbowy... :)

Państwo w państwie.... co ja z nimi miałem....

Podsumowując. Jest tak, że to, że ktoś Ci powie, że TAK możesz prowadzić działalność na ryczałcie albo NIE, nie możesz, to najlepiej zrobisz nie zwracając na to uwagi (nawet jeśli powie Ci to Urzędnik w Twoim Urzędzie Skarbowym).

Masz 2 opcje:

Pierwsza: zwracasz się na piśmie do Naczelnika Twojego US z prośbą o interpretację prawa podatkowego. To co Ci odpisze jest wiążące dla tego konkretnego Urzędu (a wcale nie dla innego) Masz sprawę czystą.

Druga: masz porządne biuro księgowe najlepiej razem z doradztwem podatkowym (a nie panią Zosię "co się zna" i za 200 zł poprowadzi całą księgowość razem z kadrami) z umową podpisaną w ten sposób, że za błędy w interpretacji prawa podatkowego odpowiada finansowo biuro (tzn ty w razie czego będziesz musiał zapłacić należny podatek ale oni płacą wszelkie kary).

I to by było po krótce na tyle. Pamiętaj - są to Twoje pieniądze i Twoja odpowiedzialność. Tłumaczenie się w Urzędzie, że ta pani z okienka nr 1 mówiła " że mogę na ryczałcie" naprawdę niczego nie da w ewentualnym postępowaniu kontrolnym. Mi też kiedyś coś jedna Pani coś mówiła i nie zawracając głowy szczegółami - byłem gruuubo w plecy. Od tego czasu wolę wynajmować porządne biuro księgowe i mieć święty spokój. Jak dzwoni US - nawet z nimi nie rozmawiasz tylko podajesz telefon do biura, które Cię reprezentuje. Najlepiej poszukaj sobie tutaj: http://www.doradcypodatkowi.eu

Po pierwszym bliższym kontakcie z US inwestycja w biuro się zwraca :)

Tak już na marginesie - pamiętaj jeszcze o kwestiach związanych z VAT-em. Jeśli w ciągu roku przekroczysz obrót 50 tyś - stajesz sie Vatowcem.

doktor
17-02-2009, 21:24
Chyba się mylisz, urząd skarbowy wydawał interpretacje dawno temu. Od 1 lipca 2007 r. to nie urzędy skarbowe, ale Minister Finansów wydaje interpretacje podatkowe dwóch rodzajów: interpretacje ogólne oraz interpretacje indywidualne. Interpretacje podatkowe wydane przez urzędy skarbowe zachowują jednak swoją ważność. Wydana interpretacja jest wiążąca dla wszystkich urzędów skarbowych. Wniosek o interpretację indywidualną składasz w izbie skarbowej. Choć w tej sprawie nikt nie przyjmie takiego wniosku. Wszystko zależy od PKWiU jaki deklarujesz. Jak słusznie podał DJSony w ustawie są dopuszczenie i wyłączenia z ryczałtu. Musisz spełniać WSZYSTKIE warunki. Do tego dochodzi VAT, cenzus obrotu jest wymogiem, który powoduje, że masz obowiązek zarejestrować się jako vatowiec, ale możesz zgłosić się dobrowolnie od początku. W ryczałcie nie masz kosztów poza ZUSem, ale jako vatowiec możesz odliczać VAT.

Chomicki K.
26-02-2009, 18:00
Bierzesz ryczałt - odprowadzasz 8% bo na usługi fotograficzne tylko taki próg obowiązuje. Nie możesz niczego wrzucić w koszty oprócz ZUSu. W książce przychodów i rozchodów masz co prawda 18% ale jest lepiej jeśli chodzi o inwestycje - wszystko wrzucasz w koszty, od paliwa, po materiały które weźmiesz pod warsztat. Karta jest fajna bo prosta w rozliczaniu, niemniej czasem naczelnik UP może Ci rzucić taką sumę że rozsądniejszy będzie ryczałt. Trzeba wziąć pod uwagę, że fotografia ślubna ma to do siebie że zwykle robisz zdjęcia 8-9 miesięcy w roku, czyli w grudniu możesz wyjść niewiele na plus, lub wręcz na minus. Przemyśl dobrze. Pozdrowienia.

A czy na pewno nie 17%?

17 %

przychodów ze świadczenia usług:

* - reprodukcji komputerowych nośników informacji (PKWiU 22.33.10),
* - pośrednictwa w sprzedaży pojazdów mechanicznych (PKWiU 50.10.30), pośrednictwa w sprzedaży części i akcesoriów do pojazdów mechanicznych (PKWiU 50.30.30), pośrednictwa w sprzedaży motocykli oraz części i akcesoriów do nich (PKWiU 50.40.30),
* - pośrednictwa w handlu hurtowym (PKWiU grupa 51.1), z zastrzeżeniem załącznika nr 2 do ustawy,
* - hoteli (PKWiU grupa 55.1), świadczonych przez obiekty noclegowe turystyki oraz inne miejsca krótkotrwałego zakwaterowania (PKWiU grupa 55.2),
* - parkingowych (PKWiU 63.21.24), obsługi centrali wzywania radio-taxi (PKWiU 63.21.25-00.10), pilotowania (PKWiU 63.22.12), organizatorów i pośredników turystycznych (PKWiU grupa 63.3),
* - w zakresie zarządzania nieruchomościami, świadczonych na zlecenie (PKWiU 70.32), z zastrzeżeniem załącznika nr 2 do ustawy,
* - wynajmu samochodów osobowych (PKWiU 71.1), wynajmu pozostałych środków transportu (PKWiU 71.2),
* - doradztwa w zakresie sprzętu komputerowego (PKWiU 72.1), w zakresie oprogramowania (PKWiU 72.2), przetwarzania danych (PKWiU 72.3),
* - pozyskiwania personelu (PKWiU 74.50.2), z zastrzeżeniem załącznika nr 2 do ustawy, dezynfekcji i tępienia szkodników (PKWiU 74.70.11), fotograficznych (PKWiU 74.81), z zastrzeżeniem załącznika nr 2 do ustawy, przyjmowania telefonów (PKWiU 74.83.11), powielania (PKWiU 74.83.12), organizowania wystaw, targów i kongresów(PKWiU 74.84.15), z zastrzeżeniem załącznika nr 2 do ustawy,
* - poradnictwa dla dzieci, gdzie indziej nie sklasyfikowanych (PKWiU 85.32.13), opieki społecznej świadczonych przez instytucje o charakterze doraźnym (PKWiU 85.32.14), opieki społecznej związanych z przystosowaniem zawodowym (PKWiU 85.32.15)"

Co prawda 74.81 jest to klasyfikacja 2004, ale Urzędy Skarbowe właśnie taką się posługują.

A to dziwne, bo już słyszę od drugiej osoby, że usługi fotograficzne (z wyjątkiem reklamy, bo ta klasyfikacja całkowicie wyklucza ryczałt) jest na 8%. Czy ktoś jeszcze się wypowie, bo sam jestem zainteresowany

Tomasz Urbanowicz
21-09-2009, 14:56
A to dziwne, bo już słyszę od drugiej osoby, że usługi fotograficzne (z wyjątkiem reklamy, bo ta klasyfikacja całkowicie wyklucza ryczałt) jest na 8%. Czy ktoś jeszcze się wypowie, bo sam jestem zainteresowany
Też jestem zdziwiony, bo cały czas myślałem że 8,5%, a tu czytam o 17%!! :|

jasiu102
23-09-2009, 22:39
karta karta karta. Płacisz 50-60 złotych miesięcznie podatku i masz spokój z prowadzeniem ksiegowosci braniem faktur na paliwo itp :).

Erie
28-10-2009, 13:49
szczerze mówiąc to szybko okazuje się że najlepszym wyborem jest bycie VATowcem i liniowy 19% - choćby jak trzeba będzie zakupić sprzęt i nie będzie możliwości wrzucić go w koszty lub... jak wspaniałe zlecenie na którym mógłbyś zarobić dużo odejdzie papa, bo nie wystawisz faktury VAT, którą to zleceniodawca będzie mógł wrzucić w koszty

przerabiało to kilku moich znajomych i jak sam zakładałem firmę to od początku na tzw. pełnych zasadach, a nie jakieś protezy ryczałty etc.

gregor [k]
25-11-2009, 22:22
witam
tez stoje przed kwestia zalozenia dzialalnosci gosp. i roznica 8.5 a 17 w przypadku ryczaltu jest dla mnie kluczowa wiec jesli ktos ma pewna informacje - np napisal pismo i dostal odpowiedz to jesli to mozliwe niech wyraznie zaznaczy to w swojej wypowiedzi.

a rostrzyganie kwestii czy sie oplaca i co sie oplaca to dyskutowanie na temat mnozenia... jesli ponad polawa przychodow pojdzie w koszty to sie oplaca liniowy, jesli mniej niz polowa - ryczalt (przy nie wzieciu pod uwage kwestii prowadzenia ksiegowosci).

jesli chodzi o vat wlasnie podlega nowelizacji ustawa ktora ma zwiekszyc obecna kwote zwolniona z vat z 10tys euro do 20tys na rok 2010 i do 30tys na rok 2011.

freefly
27-11-2009, 13:03
Bierzesz ryczałt - odprowadzasz 8% bo na usługi fotograficzne tylko taki próg obowiązuje.
Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych - usługi fotograficzne (PKWiU 74.81) opodatkowane są stawka 17%. z wyjątkiem usług wykonywania fotografii reklamowych i podobnych - zgodnie z poz. 20 załącznika Nr 2 do ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym.
Nie ma takiej stawki jak 8%. Obowiązujące stawki to 20%, 17% ,8,5%, 5,5%, 3%.
Wg. PKD2007 działalność fotograficzna to 7420Z, a PKD2004 to 7481Z

gregor [k]
30-11-2009, 14:08
wszystko wskazuje ze bedzie to 17% - choc w urzedzie otrzymywalem juz rozne informacje i mialem cicha nadzieje na 8,5...

jeśli ktoś nie chce mieć zbyt wiele wspólnego z urzędnikami i podatkami to pozostaje karta podatkowa - tabela w zalączniku 3 pozycja 90 - usługi fotograficzne - usługi pozostałe (czyli np fotografia portretowa, reporterska), przy braku pracownikow 226zl miesiecznie w duzym miescie - czyli tyle co wynosiłby ryczałt na poziomie 8,5% od ponad 30 000 tysięcy zysku rocznie (ponad 2500 miesiecznie) - komfort do liniowego nieporownywalny oczywiscie kosztem utraty mozliwosci odliczania od przychodu.

http://www.pskp.pl/html/kadry_poradnik_ryczalt.html