PDA

Zobacz pełną wersję : Pytanie o router



Ksiazkiewicz
14-12-2007, 19:08
Mam pytanie: posiadam internet ADSL w Netii. Komputer z internetem łączy się przez Modem USB SAGEM. Teraz chciałbym zamontować router i nie wiem jak ma być.

Czy da się zainstalować np taki: http://allegro.pl/item284179585_d_link_dsl_504t_modem_adsl_router_4_ port_neostrada.html

israel
14-12-2007, 19:36
Witaj,
potrzebujesz routera z wbudowanym modemem ADSL (ew. jako dwa osobne urządzenia).
Z opisu modelu do którego dałeś linka wynika że ma wbudowany modem tak że jest OK. Modem który masz na USB wywalasz do kosza ;) a kartę sieciową podpinasz do jednego 4 złączy switcha który jest również wbudowany w urządzenie.
pozdrawiam

peecee
14-12-2007, 19:45
ten modem to staruszek jest - mam jego następcę (ponoć najgorszego Dlinka jakiego udało im się wyprodukować - czyli 604 T) i śmiga od 2 albo i 3 lat tak, że ja nie nażekam ale 504 jest starsza ;)

elanek
14-12-2007, 20:27
kup wogóle z jakimś WIFI, przyda się. skonfigurujesz przez przeglądarkę internetową, przez która się połączysz z modemem.

marszull
14-12-2007, 20:29
a ja kupilem cos takiego i jest ok (tylko nie netia a neostrada, smiga az milo i bardzo maly)
a usb nawet nie wyjmowalem z pudelka jak i reszty plyty instalacyjnej neo itd
wszystko konfiguruje sie przez przegladarke www :-)

edit linka nie wstawilem ;-)
http://www.allegro.pl/item271947397_modem_adsl_router_am200_eu_neostrada .html

mariuniu
14-12-2007, 20:36
Przede wszystkim wszystko zalezy od tego na jakich liniach masz uruchomioną tą netię (net24) - jeżeli na linii analogowej to musi być zgodny z Anex A (taki jak w linku który podałeś), jezeli jednak Net24 masz na linii cyfrowej ISDN (netia to umożliwia) to potrzebujesz router z modemem zgodnym z Anex B. Od tego czy masz to wszystko założone na kablach TP czy nie zależy także późniejsza konfiguracja modymu w routerze - tu masz szczegóły (kiedyś znalazłem gdzieś w sieci):

dla linii telefonicznej Netii:



Mode: Routing (parametr dotyczy tylko niektórych modeli routerów)

Encapsulation: PPPoE (RFC2516)

Multiplex: LLC (Logical Link Control)

Virtual Path ID (VPI): 8

Virtual Circuit ID (VCI): 35

DSL Modulation : G.dmt (ITU G.992.1) lub Multimode

Maximum Transmission Unit (MTU): 1492

dla linii telefonicznej TP (Bitstream):



Mode: Routing (parametr dotyczy tylko niektórych modeli routerów)

Encapsulation: PPPoA (RFC2364)Multiplex: VC multiplexing (VCmux)
Virtual Path ID (VPI): 0

Virtual Circuit ID (VCI): 35

DSL Modulation : G.dmt (ITU G.992.1) lub Multimode

Maximum Transmission Unit (MTU): 1500 lub Auto

Co do marki routera to z d-linkami jest różnie - miałem doczynienia z kilkoma modelami i powiem szczerze, że uczucia mam mieszane bo było kika sztuk bezproblemowych ale chyba więcej uciążliwych (zwis co jakis czas, nadnormalne wydzielanie ciepła). Jeśli mozesz wydać nieco więcej to polecam coś z Linksys lub 3com - sprzęt typu "uruchamiasz i zapominasz". Jeśli masz laptopa z WiFi to pomyśl także o ruterze ze zintegrowanym WAPem (punkt dostępowy) - oprócz typowego podziału łącza będziesz miał także dostęp bezprzewodowy w całym mieszkaniu/lokalu. Pozdrawiam.

Ksiazkiewicz
14-12-2007, 20:37
ok. Czyli jak np. mam router z ADSL i WiFi to tak:
kabel do telefonu podpinam do wejścia WLAN a komp już przez kartę sieciową z WiFi???

Zgadza się???

Linia analogowa, usługa świadczona na lini TP.

mariuniu
14-12-2007, 20:56
ok. Czyli jak np. mam router z ADSL i WiFi to tak:
kabel do telefonu podpinam do wejścia WLAN a komp już przez kartę sieciową z WiFi???

Zgadza się???

Linia analogowa, usługa świadczona na lini TP.

Tak - jeżeli ruter jest z WiFi to możesz łączyć się z nim a co dalej idzie z internetem drogą radiową. Oczywiście jeżeli komputer lub laptop także ma kartę WiFi. Kabel od lini telefonicznej podłączasz do WLAN - gniazdko RJ11 (standardowe jak w gniazdku telefonicznym). Kiedyś znajomemu uruchamiałem na neostradzie takie coś:

http://sklep.cyberstore.pl/?page=/61/84,,,,/98,10283/99,10283//

- korzysta z internetu bezprzewodowo po WiFi bez najmniejszych problemów a ostatnio okazało się, że zapomniał gdzie router się znajduje. Nie jestem pewien czy ten, który podałem w linku działa z Net24 - wg specyfikacji nie ma PPPoA więc może się nie nadawać.

Ksiazkiewicz
14-12-2007, 22:07
Dzieki

pawl_s
15-12-2007, 08:10
Polecam Fritz!Box'y, Mam już drugi, działają bez problemu.

galu44
03-11-2008, 11:54
czy ktoś tu zagląda? mam takie pytanko:

czy mając laptopa z wbudowanym czymś, co działa w sieci bezprzewodowej (sprawdzałem, internet np. udało mi się złapać w hotelu) mogę się połączyć z komputerem stacjonarnym przez takiego "chipa"?

http://www.allegro.pl/item466999066_adapter_wifi_sagem_xg760a_gwar.html

chodzi mi wyłącznie o połączenie dwóch komputerów w domku w celu uprawiania... gier :)
dzięki