PDA

Zobacz pełną wersję : UPS zamiast Agregatu ???



Vooda
23-10-2007, 12:29
witam, znów dziwne pytanie - byćmoże juz poruszane na forum, ale czasu jak zwykle mało a i GPRS drogi więc pytanie :

czy ktoś kombinował kiedyś z braniem napięcia z UPS-a (zasilacza awaryjnego do komputera)
jeśli tak to jakiej pojemności był taki UPS i ile lamp ile razy błysnęło do rozładowania Ups-a

na sesyjkach mieszczę się w 120 zdjęciach z jednym blyskiem lampy (180ws) czy to wystarczy ?

Niebardzo usmiecha mi sie taszczyć agregat za każdym razem.

pozdrawiam i proszę o szybka odpowiedź :)

pdzran
23-10-2007, 12:33
Wejdz na www.apcc.com (http://www.apcc.com) , tam jest kalkulator , gdzie wpisujesz moc pobierana przez urzadzenia , czas przez jaki chcesz je podtrzymac i dostaniesz gotowe rozwiazanie ... zazwyczaj drogie ;)

turbo
23-10-2007, 13:16
Nie wiem czy będzie to specjalnie zdrowe dla UPS'a konstruowanego raczej do pracy ciągłej a nie jako bateryjka :)

Vooda
23-10-2007, 13:56
pracy ciaglej owszem... ale pamietaj do czego sluzy :) poza tym nowy kosztuje 149zl a baterie do niego to cena rzedu 30-40 zl za duuuuze ogniwo (w zestawie 2 )

pebees
23-10-2007, 13:59
UPS dla swojego własnego zdrowia nie powinien dać się uruchomić bez napięcia zasilającego. Te ups, z którymi mam styczność, mają właśnie taką właściwość, dają zasilanie po zaniku napięcia, ale bez przyłożonego napięcia zasilania nie pozwalają się uruchomić.

Vooda
23-10-2007, 14:04
na chlopski rozum.... mialem kiedys sb 26 na slubie zrobilem 1100 blyskow z jednego kompletu akumulatorow hama (ktore nie naleza do najwydajnieszych ) oczywiscie nie byla to pelna moc blysku, ale mimo wszystko wynik zadowalający.Przeliczajac 100% moc blysku sb26 na lampę 100ws wychodzi mniej wiecej to samo. Jesli więc akumulatorki 1,2 v o pojemnosci teoretycznie 2000mAh potrafily tyle wyciagnac to niech nawet 50% tego da sie osiągnac na zwyklych akumulatorkach 4x1,2 v !!! . Mamy do dyspozycji UPS-a ktory ma w sobie dwa ogniwa 12 V 7Ah (wiec relatywnie - 30 razy wiekszą pojemność niż w 4 paluszkach.) Powiedzcie mi czysto teoretycznie czy naladowany do pelna upeesik da rade wyzwolic lampę 100ws 200 razy . Jesli tak (a teoretycznie to duuuuzo wiecej) to rozwiązanie jest za....e dobre :).



chyba, ze zle myslę...

aha i jeszcze jedno... ciekawe czy po naladowaniu lampa coś jeszcze ciągnie, czy czeka do nastepnego blysniecia aby naladować kondziora.

Vooda
23-10-2007, 14:05
pebees... ale ja imituje tylko zanik napiecia w sieci... na jego wyjściu ciągle powinno występować napięcie az do chwili rozladowania aku...

pebees
23-10-2007, 14:06
pebees... ale ja imituje tylko zanik napiecia w sieci... na jego wyjściu ciągle powinno występować napięcie az do chwili rozladowania aku...
Aha, czyli jak rozumiem przynosisz UPS w plener, podłączasz do prądu, podłączasz odbiorniki energii, i odłączasz UPS od zasilania?

Vooda
23-10-2007, 14:10
nie :) .


odlaczam ups-a od sieci laduje do samochodu. ( on ciagle powinien trzymac napiecie bo ma zerowy odbior, minimalne straty ) w plenerze podlaczam lampe i zaczynam pstrykac:) mowie o prostym ups-ie za 150zl ktory ma tylko wlacznik wejscie na 220 i wyjscie na 220:),a nie o kombajnie zarzadzalnym z serwera z miernikiem naladowania podawanym przez RS-a :)

pebees
23-10-2007, 14:14
nie :) .


odlaczam ups-a od sieci laduje do samochodu. ( on ciagle powinien trzymac napiecie bo ma zerowy odbior, minimalne straty )

On powinien się wtedy wyłączyć, jeśli nie ma podłączonych odbiorników :)


w plenerze podlaczam lampe i

I chwilowy wielki rozruchowy prąd podłączonego urządzenia (nie wiem, czy lampy też :P) powoduje wypływ dymu z Twojego UPS :P


zaczynam pstrykac:) mowie o prostym ups-ie za 150zl ktory ma tylko wlacznik wejscie na 220 i wyjscie na 220:),a nie o kombajnie zarzadzalnym z serwera z miernikiem naladowania podawanym przez RS-a :)
Weź i sprawdź. :P

pdzran
23-10-2007, 14:18
Mialem rozne UPSy , niektore da sie wlaczyc (pomimo braku zasilania z sieci) na tzw. "chama" czyli przytrzymujac przez 2-3 sekundy wlacznik.
Inna sprawa to trwalosc takiego rozwiazania.

Vooda
23-10-2007, 14:20
do księdza podam za takie kpiny :D.

muszę to sprawdzić bo widzialem zestawik za 3 KPLN do zdjec w plenerze i duzo od UPS-a sie nie róznil. nawet pojemnosci aku byly podobne. niestety nie pamietam adresu :/
zaryzykuję. Jesli się uda to agregatami bedzie mozna dociązyc samochod zeby nie odlecial :D

pebees
23-10-2007, 14:22
zaryzykuję. Jesli się uda to agregatami bedzie mozna dociązyc samochod zeby nie odlecial :D

Znaczy się, Ty jesteś pragnienie, a UPS to będzie Sprite..? :D

Vooda
23-10-2007, 14:27
pdzran - jeśli wytrzyma 10 takich cykli to będzie super.

BoMbo
23-10-2007, 15:20
To mój pierwszy post więc witam wszystkich
Co do tematu to poszukaj UPS z Zimnym startem "DC start" i nie będzie problemu z brakiem zasilania
Pozdrawiam

Rafał_Sz
23-10-2007, 16:56
A nie myślałeś o zwykłej przetwornicy?
Mam takie coś w busie i jest to bardzo fajna sprawa. Ładuję i podłączam co chce - nie muszę mieć pierdzielników na 12V.
Jedynym ograniczeniem jest długość przedłużacza i pojemność akumulatora w aucie, co by go potem na pych nie odpalać, zresztą przetwornice mają powinny mieć) alarm o spadku napięcia na akumulatorze poniżej bezpiecznego poziomu.
Np. takie coś: http://allegro.pl/item254678967_przetwornica_profitexx_200_400w_supe r_jakosc_.html

Vooda
23-10-2007, 17:02
rsz dobry pomysl , dzieki za podsuniecie pomyslu :).Calkiem spoko

KJO
23-10-2007, 19:55
witam, znów dziwne pytanie - byćmoże juz poruszane na forum, ale czasu jak zwykle mało a i GPRS drogi więc pytanie :

czy ktoś kombinował kiedyś z braniem napięcia z UPS-a (zasilacza awaryjnego do komputera)
jeśli tak to jakiej pojemności był taki UPS i ile lamp ile razy błysnęło do rozładowania Ups-a

na sesyjkach mieszczę się w 120 zdjęciach z jednym blyskiem lampy (180ws) czy to wystarczy ?

Niebardzo usmiecha mi sie taszczyć agregat za każdym razem.

pozdrawiam i proszę o szybka odpowiedź :)

rozwalisz UPS'a wyraźnie w każdej instrukcji jest napisane że nie należy podłączać urządzeń mający duży krótkotrwały pobór mocy. Więc jeśli nie wolno podłączyć drukarki laserowej to tym bardziej lampy błyskowej

Vooda
24-10-2007, 20:54
teoretycznie tak, ale w innych instrukcjach mozna naprzyklad przeczytac, że nie nalezy zdejmowac obudowy komputera podczas pracy lub uzywac go bez obudowy :D moze to takie ostrzezenie na zasadzie "w zadnym wypadku nie nalezy oblizywać jadącego szybko samochodu" , albo nie nakladać na glowe worka foliowego " :D ciezko powiedziec, musze przetestowac, raczej domu nie rozsadzi :D

Tengel
24-10-2007, 21:36
Używam UPS Fideltronik 1000 VA i czas pracy (podtrzymania) w niewielkim stopniu zależy od obciążenia na wyjściu, przetwornik pobiera prąd z akumulatora cały czas, efekt jest taki że przy włączonym kompie+dodatki podtrzymuje około 40 minut. Przy wyłączonym komputerze i zaniku napięcia "piszczy" około godziny a później się wyłącza z powodu rozładowania akumulatora.

gALL
24-10-2007, 21:48
Ten Fideltronik to nie ma konstrukcji on-line a line interactive wiec nie dziala caly czas falownik. Wiecej o tej kostrukcji UPS jest tu: http://www.ups.hg.pl/UPS%20zasilacz%20awaryjny.htm

tomajk
24-10-2007, 22:15
UPS może nie każdy, ale to najzwyklejsza przetwornica napięcia, a te tańsze mają przebieg napięcia typowo prostokątny, i jak najbardziej nadają się do zasilania wszelkiej elektroniki, gorzej wypada to w przypadku silników, które wolą jednak ładny sinus, choć ja pompy od CO mam podłączone przez UPS by mieć czas na włączenie agregatu i śmigają jak należy.
Taszczenie przetwornicy i porządnego akumulatora też nie będzie lekkie, ale można się podpiąć do samochodu i wtedy mamy taką małą elektrownię, oby tylko nie trzeba było zapychać auta. :D
Ja by wydłużyć czas działania pomp na UPSie po prostu podłączyłem zamiast 4,5Ah oryginalnego żelowego akumulatorka bezczelnie 60Ah samochodowy ołowiowy, i właściwie to bałem się tylko czy nie padnie obwód ładujący, lub nie będzie podawać zbyt dużego napięcia, ale o dziwo wszystko działa i ma się bardzo dobrze już od 3lat
Nie było najmniejszego problemu również z włączeniem UPSa bez napięcia z sieci, tak korzystałem również do zasilania monitora 230V po prostu wziąłem UPS podłączyłem monitor i ON i działało, może bardziej rozbudowanie z zaawansowaną elektroniką testowaniem i innymi bajerami nie ruszą.
Warto tylko wylutować buzerek bo bardzo wkurza ucho gdy brak jest zasilania, ale to zabieg bezbolesny. :D

tymancjo
25-10-2007, 09:17
Hej,

Ja używam przetwornicy 12DC/230AC znamionowanej na 150W ciągłej mocy i 300W chwilowo. Zasilam to z akku 12V/6Ah i zasilam tym 2x 100Ws w terenie (zasilałem też żarówki błyskowe 60Ws).

Jak dotąd nie miałem z tym żadnego problemu w kwestii wpływu na siebie przetwornicy z "przetwornicy" i elektroniki lamp (tam też jakaś przetwornica jest żeby HV zrobić). Wytrzymuje to spokojnie 1h błyskania przy nieużywaniu pilotów. Tak samo wykorzystywałem to źródło do zasilania żarówek energooszczędnych i nie wykazywało to większych problemów - choć "na słuch" można było wyłapać, że te dwie przetwornice na siebie wpływały (pewno robienie prostokąta z prostokąta w lampie powodowało jakieś dziwne harmoniczne albo co).

Jeszcze nie odpalałem na tym 120Ws a tym bardziej 600Ws - nie było takiej potrzeby w terenie.

Rozwiązanie w sumie kosztowało 150PLN.

Tyle z moich doświadczeń.

pozdrawiam
TymancjO

Vooda
25-10-2007, 18:02
tymancjo - ale lampki podłączone non stop? czy odłączasz je co kilka blysków .? Ja raczej wykonam około 50 błyśnięć ale zająć mi to może okolo 2 godzin. Ciekawe jak jest w chwili "standby" lampy czy po naladowaniu (nie uzywajac pilota ) przestaje ona ciągąć? czy ciagle w minimalnym stopniu wpierdziela ładunki..?

tymancjo
26-10-2007, 00:12
Ja nie odłączam tylko idą "non stop". Coś tam taka lampa pobiera w stanie czuwania ale wg moich doświadczeń minimalnie.

Druga sprawa to fakt, że taki akku to coś koło 40PLN i zawsze można mieć drugi na podmiankę, a i tak wszystko sie mieści w torbie z zestawu po D50 :)

pozdrawiam
TymancjO

Vooda
26-10-2007, 12:18
dokladnie. Więc zamiast UPSa lepiej kupic przetworniczkę. Aku mozna mieć kilka, a to czy on jest zelowy czy jakis inny to chyba tylko wygoda transportu i minimalne ryzyko wylania sie elektrolitu. Spoko wielkie dzięki za informacje. Z pewnością wcześniej czy pozniej zakupie takowe ustrojstwo. Pstryknalbys fotke tej swojej przetwornicy ? chcialbym zobaczyc jak to wyglada.

Pzdr

Rafał_Sz
26-10-2007, 17:00
dokladnie. Więc zamiast UPSa lepiej kupic przetworniczkę. Aku mozna mieć kilka, a to czy on jest zelowy czy jakis inny to chyba tylko wygoda transportu i minimalne ryzyko wylania sie elektrolitu. Spoko wielkie dzięki za informacje. Z pewnością wcześniej czy pozniej zakupie takowe ustrojstwo. Pstryknalbys fotke tej swojej przetwornicy ? chcialbym zobaczyc jak to wyglada.

Pzdr
Dokładnie. Dodać tylko trzeba, że akumulatory np. samochodowe można rozładowywać tylko do pewnego poziomu. Zbyt głębokie rozładowanie mocno im szkodzi. Ale są na to dwa patenty. Alba przetwornica jest wyposażona w alarm, albo taki pierdzielnik informujący o napięciu krytycznym dokupić osobno - są na Allegro.

Vooda
27-10-2007, 00:05
mam dostęp do zelowców takich 7 AH wiec luz. W razie czego wezme 3 sztuki i z głowy :) tylko jak to pozniej naładowac:)

tymancjo
27-10-2007, 12:59
hej,

Postaram sie dorzucic fotke po wizycie w studio (tam trzymam te ustrojstwa). Co doładowania akku to kupiłem ładowarkę (wyglada ja zasilacz transformatorowy - ale jakaś reg prądu tam ma, w sensie elektronike) i kosztowało to ze 50PLN. Ładuje długo ale skutecznie.

pozdrawiam
tymancjo

Vooda
27-10-2007, 20:49
mam w piwnicy prostownik do aku samochodowego... ciekawe czy te zelowe tez mozna nim ładowac..

Rafał_Sz
29-10-2007, 14:06
mam w piwnicy prostownik do aku samochodowego... ciekawe czy te zelowe tez mozna nim ładowac..
Nie można. Ugotujesz je sobie.

bachol
30-10-2007, 17:01
Chłopaki cenię waszą wiedzę z dziedziny fotografii, ale o UPS-ach macie tyle pojęcia co ja o diecie alpaków (http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/c/c4/Alpaka_33444.jpg)- czyli nic:twisted:


UPS-y dzielimy tak jak aparaty: na dobre i złe. Z funkcją "zimnego startu" i bez. Jeśli mamy ups-a z tą funkcją możemy śmiało ruszać w plener....

proszę nie piszcie mi że lampa błyskowa bierze dużo prądu..... suszarka tak, drukarka laserowa tak, ale nigdy nie żarówka- mówimy tu o takiej do 200-300Ws.... w końcu komputer śmiało bierze te 250-300W+monitor parę W- mój 25...
nie wytłumaczę Wam jak to jest z tymi W i Ws ale z praktyki wiem że ups-a można podłączyć z lampą i z powodzeniem można błyskać. ile błysków nie powiem bo nie wytestowałem. zresztą to zależy od lampy i samego ups-a....
a co do żywotności ups-a to zależy to tylko od tego co napisałem na początku czyt. jakości (producenta.....)

ps. proszę się nie obrażać za ten wstęp......:mrgreen:

foto-siemek
28-03-2009, 22:03
No i ostatecznie nie widzę konkretnej odpowiedzi... Ale ja chyba zaryzykuje i podłacze w koncu lampy pod UPSa. Od meisiecy szukam w necie jakiejs konkretnej wypowiedzi i bez rezultatów... Ktoś z osób wczesniej piszących te posty ma jakieś konkretne efekty?
Pozdrawiam

tomasz24
29-03-2009, 03:56
witam

moze mały off top, ale może zamiast UPS'a specjalnnie skonstruowana do tego celu "fotograficzna" przetwornica
znalazłem takie cudo i wcale nie kosmicznie drogie oto link http://www.innovatronix.com/prodindex.asp?offset=5

deoc
29-03-2009, 09:25
Panowie - jesli na 300VA UPSie komputer z monitorem LCD spokojnie smiga 10-20min to z lampa błyskowa na 100% wytrzyma tyle samo... wg mnie jesli masz mozliwosc "pozyczenia" od kogos UPSa (np. z firmy na weekend) to sprawdz - jednorazowa zabawa mu za bardzo nie zaszkodzi a odp. poznasz... sam bede musial chyba to przetestowac na jakims UPSie z "magazynku" tyle ze te na 100% maja padniete baterie i trzymaja moze z 5min ;)
Jeden minus UPSa.... piszczy !!! w trybie podtrzymania piszczy strasznie - bynajmniej te z ktorymi mam doczynienia.
Teraz sobie odpowiedz ile pobieraja twoje lampy - czas ladowania lampy
Czyli lampa pobiera 100W czas ladowania 5sek.... 12 razy laduje sie na minute... czyli jak pisze, ze 300VA wytrzymuje 10min przy obciazeniu 200W to tobie to starczy na 20min przy 100W - daje to 240 ładowan.... plus minus 20% ;)

dorjan
03-04-2009, 03:57
Panowie - jesli na 300VA UPSie komputer z monitorem LCD spokojnie smiga 10-20min to z lampa błyskowa na 100% wytrzyma tyle samo...

Pobożne życzenia. Takie cuda to tylko w Erze.

Taki 300VA UPS ma współczynnik mocy ok. 55-60%, a więc podtrzyma zasilanie komputera z monitorem o poborze co najwyżej 180W w czasie nie dłuższym niż 5min, a lekkie przekroczenie nominalnego obciążenia spowoduje skrócenie tego czasu do 1min.
Podawane w instrukcjach czasy podtrzymania dotyczą najczęściej 50% obciążenia.

Nie warto zawracać sobie głowy konstrukcjami z jednym aku, gdyż ich sprawność jest najniższa. Mocniejsze markowe UPS'y powyżej 1000VA mają możliwość wyłączania sygnału alarmowego i pozwalają na start bez podłączenia do sieci. Zawsze są one z co najmniej dwoma szeregowo podłączonymi akumulatorami, więc przetwornica jest wydajniejsza, bo musi tylko 10x zwiększyć napięcie. Jeszcze lepiej byłoby zastosować UPS'a z napięciem akumulatorowym 48V, ale w tym wypadku trzeba szukać UPS'a z 4 aku po 12V i mocą pozorną 1500VA. Z takim zasilaczem spokojnie można wybrać się w teren.

Profesjonalne UPS'y to zestawy z 8-16 akumulatorami podzielonymi na kilka obwodów dających napięcie na przetwornicę od 48V do 192V. Wyposażone są w programowalny wyświetlacz lub diodowe wskaźniki stanu i obciążenia zasilacza. Zarządzanie taką maszyną odbywa się najczęściej z ekranu monitora poprzez dołączone oprogramowanie. Gniazda wyjściowe podzielone są również na grupy z niezależnymi obwodami. Zabezpieczają urządzenia o dużym poborze prądu, łącznie z laserowymi drukarkami. To takie małe zapasowe elektrownie o wadze przekraczajęcej 50kg, ale w krytycznych przypadkach można pracować na takim UPS'ie przez całe 8h.

Mam w pracy Powerware 9120, 3000AV z dodatkowym Packiem 16 aku, gdzie sam Pack waży 50kg. W domu posługuję się leciwym już Compaq'iem 3000VA, ale zabezpiecza on 2 komputery, 22" monitor Iiyama VM Pro 513, drukarkę laserową HP CLJ 4550TN, drugą HP LJ 4100N, a dodatków typu router, czy drukarka termosublimacyjna to już nie warto wspominać. Waga domowego UPS'a to 70kg, ale ma on 16 aku 6V/12A, podzielonych na 2 obwody po 48V i zasilających 9 gniazd wyjściowych zgrupowanych w 3 obwody po 3 gniazda. Przeprowadzona kiedyś próba wydajności na nowych akumulatorach zakończyła się po 30min. Podłączone były obydwa komputery z monitorem i dodatkowo żarówka 500W i żarówka 250W, co dawało łącznie ponad 1100W. Takie obciążenie stanowiło ok. 50% mocy nominalnej, która wynosi dla modelu Compaq R3000h, aż 2250W.

Taki UPS nie nadaje się pewnie w teren, ale dla zabezpieczenia domowej elektroniki polecam.


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img21.imageshack.us/img21/6111/dsc0773800.jpg)

Pozdrawiam.

domelmel
07-04-2009, 16:46
Moj kumpel uzywa UPS'a do zasilania lamp studyjnych, jesli jest potrzeba to moge podpytac jaki to UPS ile zdjec robi itd.