PDA

Zobacz pełną wersję : Przyciemniamy niebo (metoda "na szybkiego")



slasz
30-12-2005, 23:46
Taka prosta i szybka rzecz dla tych nie posiadających filtrów gradacyjnych.
Jeżeli na zdjęciu nie ma "wypranego" nieba możemy je szybko przyciemnić "imitując" użycie filtra gradacyjnego.

1. Otwieramy fotkę w PS.
2. Idziemy do kanałów (hihi).
3. Tworzymy nowy kanał i robimy przejście tonalne od białego do czarnego od góry na 1/2-1/4 zdjęcia.
4. Klikamy na ten kanał z wciśniętym klawiszem "ctrl"
5. Przełączamy się na warstwy (selekcja jest widoczna).
6. Wciskamy Ctrl+J.
7. Zmieniamy tryb mieszania nowej warstwy (sama się zrobi po ctrl+J) na "multiply" (mnożenie).
8. Zmieniamy "krycie" :) w procentach w/g potrzeb.
9. Chwalimy się przed innymi, że kupiliśmy nowy filtr ;)

THE END

W przypadku małej wartości edukacyjnej tutka szanowny admin proszony jest o "spuszczenie" go z siłą wodospadu w niebyt.

sjm
30-12-2005, 23:49
Tutek bardzo fajny.Dla mnie jednak poproszę wersję jak dla "blondynek" z obrazkami :mrgreen:

slasz
30-12-2005, 23:53
Tutek bardzo fajny.Dla mnie jednak poproszę wersję jak dla "blondynek" z obrazkami :mrgreen:

No bardzo proszę ale wolałbym nie trzymać obrazków "u siebie" bo to różne rzeczy mogą się stać, a tutek może żyć dłużej i służyć forum. Jest jakiś pomysł na wklejenie obrazków na stałe?

nin
31-12-2005, 00:11
www.imageshack.us

bombel
31-12-2005, 01:40
Zamiast punktów 2, 3, 4 i 5:

2. Klikamy literę Q
3. robimy przejście tonalne od białego do czarnego od góry na 1/2-1/4 zdjęcia.
4. Ponownie klikamy literę Q.

Już jesteśmy na layerze i przechodzimy do pktu 6 w oryginalnym tutku (Ctrl J i dalej) :)

stig
31-12-2005, 11:17
Mozna jeszcze prosciej:
1. Ctrl+j -- tworzymy duplikat warstwy
2. Na dole palety warstw klikamy ikonke dodania maski do zduplikowanej warstwy
3. Przelaczamy sie na multiply
4. Na masce warstwy kreslimy narzedziem gradient odpowiadajaca nam maske.

Jesli fotografujecie w RAW -- polecam inna metode. Otoz -- to samo zdjecie wywolac dwa razy i zmontowac powyzszym sposobem w PS. Oczywiscie nie trzeba wtedy przelaczac sie na multiply, tylko zamiast duplikowac warstwe z oryginalem -- wrzucic nad nia druga wersje "wywolanego" RAWa (na ktorej niebo (czy po prostu gorna czesc zdjecia) przybierze taka jasnosc (kontrast), jak chcielibyscie na finalnym zdjeciu.

slasz
31-12-2005, 11:40
Hehe, super, że się dołaczacie, to będzie nasz wspólny tutek ;)

Niemniej w tutku lepiej nie zarzucać od razu wszystkich masą skrótów klawiaturowych, bo po czasie się im pokiełbasi, czy to było "W", "H", "Ctrl+G", czy inny.


Jesli fotografujecie w RAW -- polecam inna metode. Otoz -- to samo zdjecie wywolac dwa razy...

Też tak czasem robię, a nawet posuwam się (fajne słowo) do robienia dwóch fotek i łączenia ich w PS.

Dzięki Stig

Czornyj
31-12-2005, 14:52
Też tak czasem robię, a nawet posuwam się (fajne słowo) do robienia dwóch fotek i łączenia ich w PS
I nie da się ukryć że ta ostatnia metoda daje najlepsze rezultaty, a wręcz obowiązkowo należy ją stosować w razie obecności ładnych chmurek!

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://members.chello.pl/m.kaluza/dworek.jpg)

slasz
31-12-2005, 15:50
I nie da się ukryć że ta ostatnia metoda daje najlepsze rezultaty, a wręcz obowiązkowo należy ją stosować w razie obecności ładnych chmurek!

Jest tylko jeden problem jeśli robi się dwa zdjęcia i nakłada w PS - scena musi być statyczna. Już nieraz zdarzyło mi się, że chmurzyska wolniutko sunęły po niebie i w fotkach to wyszło, tak jak ruszające się drzewka. Czyli absolutnie bezwietrznie.

ALF
31-12-2005, 18:37
a nie lepiej założyć szarą połówkę? :mrgreen:

Władca Pixeli
31-12-2005, 19:45
a nie lepiej założyć szarą połówkę? :mrgreen:
I do tego tańsza od Photoshopa :mrgreen:

slasz
31-12-2005, 20:30
a nie lepiej założyć szarą połówkę? :mrgreen:
I do tego tańsza od Photoshopa :mrgreen:

No cóż skoro ma być śmiesznie to skomentuje to tak:

To zależy jak pozyska się Photoshopa :mrgreen:

ALF
31-12-2005, 20:43
legalnie :?: :wink:

slasz
01-01-2006, 15:02
legalnie :?: :wink:

Spytał ALF, a odpowiedziało echo. :mrgreen:

Czornyj
01-01-2006, 16:25
a nie lepiej założyć szarą połówkę? :mrgreen:
Nie. Nie lepiej. Np. na zdjątku, które wstawiłem - przyciemniłoby liście i dworek, a na dole niebo byłoby i tak wypalone


Jest tylko jeden problem jeśli robi się dwa zdjęcia i nakłada w PS - scena musi być statyczna. Już nieraz zdarzyło mi się, że chmurzyska wolniutko sunęły po niebie i w fotkach to wyszło, tak jak ruszające się drzewka. Czyli absolutnie bezwietrznie.
Ja robię jedno z przepalonym do białości niebem, drugie z chmurami i wtedy mogą sobie zap...lać z dowolnie dziką prędkością. Gorsza sprawa z gałęziami...


do tego tańsza od Photoshopa :mrgreen:
dla mnie PS to podstawowe narzędzie pracy, więc kwestię jego ceny pozwolę sobie tutaj wielkopańsko pominąć - kupiłem daaawno, w pakiecie z Illustratorem, Acrobatem i InDesignem, które też są mi niezbędne, więc po podzieleniu kwoty na 4 nie było tak znowóż źle...

slasz
01-01-2006, 17:42
a nie lepiej założyć szarą połówkę? :mrgreen:
Nie. Nie lepiej. Np. na zdjątku, które wstawiłem - przyciemniłoby liście i dworek, a na dole niebo byłoby i tak wypalone

No właśnie połówka może dać taki efekt :(


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img490.imageshack.us/img490/371/efekt.jpg)

ALF
01-01-2006, 22:33
no cóż...połówką też trzeba umieć się posługiwać...ni tylko PSem :wink:

slasz
01-01-2006, 23:31
no cóż...połówką też trzeba umieć się posługiwać...ni tylko PSem :wink:

1. Drogi ALFie nie mów prawd oczywistych, bo nieczego nie wnoszą :wink:
2. Po poście Czornego zasugerowałeś, że można użyć szarej połówki, która w tym przypadku dałaby kiepski efekt (pisał Czornyj), więc udowodniłeś, że też się nią posługiwać nie umiesz. :shock:
3. Jako potwierdzienie tego, na co zwrócił uwagę Czornyj pokazałem swoje zdjęcie, zepsute przez niewłaściwe użycie tego filtra, co może być też nauką dla wielu.
4. Po to są tutoriale, żeby uczyć ludzi posługiwania się właśnie PS'em, który (i tu masz całkowitą rację) nie może być zamiennikiem standardowych technik fotograficznych. Zdarza się jednak, że filtr nie zastąpi PS'a.

Sorki za ten ton ale odebrałem go tzw. "osobiście"
Jeżeli nie miałeś takich intencji BARDZO PRZEPRASZAM.

ALF
02-01-2006, 01:25
zaznaczę od razu, że nie mam nic przeciwko PSowi i innym takim, po drugie uważam, że tutki są bardzo potrzebne i nigdzie nie napisałem czegoś przeciwnego, po trzecie, PSa nie używam i raczej amatorsko działam innymi programami, a wiedzę stiga, czornyja i innych mistrzów PSa mam w głębokim poważaniu, ale połówkę to używałem kiedy jeszcze połowy użytkowników tego forum nie było na świecie :mrgreen:
a co do umiejętności posługiwania się filtrami połówkowymi, to pokazałeś na przykładzie jak nie należy jej używać...to nie jest tutek o połówkach, więc tylko ogólnie - do takiego kadru należy użyć połówki ND2 z przejściem light lub odpowiedniego filtru/filtrów (w kompedium) cokina (bardzo często filtry ND są mylone z filtrami szarymi)
i wreszcie...jeśli mam jakiekolwiek intencje, to wyraźnie je akcentuję...myślę, że emotikonek był wyrazem ogólności takiego stwierdzenia :D jeśli odebrałeś moją wypowiedź osobiście, to przepraszam...

stig
02-01-2006, 08:26
a wiedzę stiga, czornyja i innych mistrzów PSa mam w głębokim poważaniu Celowa dwuznacznosc? :twisted:

slasz
02-01-2006, 10:31
połówkę to używałem kiedy jeszcze połowy użytkowników tego forum nie było na świecie :mrgreen:

Nie, no ja tez w swoim zyciu wypilem conieco :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:


a co do umiejętności posługiwania się filtrami połówkowymi, to pokazałeś na przykładzie jak nie należy jej używać...

To prawda, uzylem jej niewlasciwie ale przy okazji pokazalem, ze polowka wszystkiego nie zalatwi - niestety czasem musi to byc PS.


i wreszcie...jeśli mam jakiekolwiek intencje, to wyraźnie je akcentuję...myślę, że emotikonek był wyrazem ogólności takiego stwierdzenia :D jeśli odebrałeś moją wypowiedź osobiście, to przepraszam...

Nie ma problemu ALFie - pelen szacunek!

Pozdrawiam

ALF
02-01-2006, 11:01
a wiedzę stiga, czornyja i innych mistrzów PSa mam w głębokim poważaniu Celowa dwuznacznosc? :twisted:

sam wiesz...doskonale znasz swoją wartość :D
a mówiąc poważniej, to trochę wam zazdroszczę tej swobody posługiwania się PSem...ja niestety nie mam czasu na poważne zgłębienie tego zagadnienia...ot trochę zabawy w wolnej chwili i podstawowa obróbka...dlatego chętnie czytam wasze tutki z zakresu obróbki, choć czasem uważam, że ingerencja w zdjęcie przekracza założenia i wkracza bardziej w zakres grafiki zdjęciowej i szeroko rozumianego artyzmu, niż oddawania rzeczywistości...

[ Dodano: Pon Sty 02, 2006 10:03 am ]


To prawda, uzylem jej niewlasciwie ale przy okazji pokazalem, ze polowka wszystkiego nie zalatwi - niestety czasem musi to byc PS.

jeśli przyjedziesz na majowy plener w karkonosze, to możemy potestować używanie różnych połówek :P

slasz
02-01-2006, 12:05
To prawda, uzylem jej niewlasciwie ale przy okazji pokazalem, ze polowka wszystkiego nie zalatwi - niestety czasem musi to byc PS.

jeśli przyjedziesz na majowy plener w karkonosze, to możemy potestować używanie różnych połówek :P

Rozumiem, ze mam przywiezc kiszone ogorki? :D

ALF
02-01-2006, 18:47
niestety...mam nadkwasotę i nic kwaśnego nie jem, wódki nie piję od 17 lipca 1987r., piwo kupione 3 miechy temu grzeje się do dziś w lodówce...za to kupiłem fajną połówkę tiffena :mrgreen: