PDA

Zobacz pełną wersję : jak nauczyć się obróbki zdjęć?



asza
07-07-2016, 02:02
Znacie jakieś fajne kursy/książki, dotyczące obróbki zdjęć?
Przyznam szczerze, że uwielbiam fotografować ale kompletnie nie wiem, jak zabrać się za obróbkę, żeby zrobić to efektywnie (i efektownie :P).
Robię zdjęcia w raw, liznęłam trochę PS ale każda ingerencja w zdjęcia daje efekt, który nawet w połowie mnie nie zadowala. Gdy mam oddać zdjęcia jakiejś modelce to ślęczę nad kilkunastoma fotkami po kilka dni, bo z tego wszystkiego aż nie mogę się zebrać, żeby je "zmęczyć".

Aż czasami się zastanawiam, czy fotografowie ślubni w sezonie dostają nadludzkich mocy :D

Maly.Psikus
07-07-2016, 05:43
Ostatnio trafiłem na fotografa który gwarantuje dobre zdjęcia bardzo szybko. Na pytanie "Jakim cudem 200zdjęć w 1dzień?" odpowiedział "Światło w LightRoomie na słoneczne albo ppchmurne a później AUTO opcje niżej" - więc no ten tego...

W YouTube sobie poszukaj bo wszystko zależy od tego co na zdjęciu jest. Nie ma niestety uniwersalnych poradników.
Druga sprawa zabawa uczy, a może i uda Ci się wyrobić własny niepowtarzalny efekt/zafarb.

spiritus
07-07-2016, 07:13
Jako, ze nowy to jeszcze forum nie zna.

Po pierwsze:
http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=269142

Po drugie:
http://forum.nikoniarze.pl/forumdisplay.php?f=94
(zabawa uczy - tak jak Psikus pisal)

Baw sie sam suwaczkami - to daje najwiecej :)

Evanduril
07-07-2016, 13:42
W skrócie - z Youtuba, od gości, co się świetnie znają. Jest masa fantastycznych tutoriali.

Warciarz
07-07-2016, 17:32
Samemu kręcąc suwakiem po suwaczku też można dużo się nauczyć, a przede wszystkim wypracować swój styl :)

Dho'ine
08-07-2016, 12:22
Machanie w ciemno suwaczkami nic nie da, i to tylko bezsensowna strata czasu. Trzeba mieć jakiś punkt zaczepienia. Ja polecam szczerze "Fotografia cyfrowa. Edycja zdjęć" Scott Kelby. Nauczyłem się z tego co się z czym je i od czego zaczać. Potem żaden program nie straszny.

asza
09-07-2016, 13:01
No, właśnie o to chodzi. Z machaniem suwakami jest tak, jak ze zmianą wartości parametrów aparatu. Niby można samemu, metodą prób i błędów, ogarnąć, jak to działa, ale czy nie o wiele łatwiej jest, gdy ktoś nam wytłumaczy, o co chodzi z tym czasem i przysłoną?
Poza tym zawsze jest jakiś "myk", ułatwiający pracę.

Dzięki za polecenie książki!

ksh
09-07-2016, 13:27
Obróbka może być z automatu, może być jako szybka korekta, a może to też być artystyczna, zależy kto jaki efekt chce uzyskać, trudno tu doradzać, a jeszcze jest taka kwestia że możliwości oprogramowania są tak wielkie że wiele końcowych efektów można uzyskać na kilka sposobów, zwłaszcza w photoshop, oglądaj kozaków na yt bo wiele ciekawostek pokazują.

madebyzosiek
09-07-2016, 13:31
Ja też polecam książki Kelbiego, wszystkie są dobre, niezależnie jak się nazywają. Polecam też wątek http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=269142 kolegi @jacek_wozniak, bardzo dobra porcja użytecznej wiedzy, o ile korzystasz z LR. Retusz - Tomek Pluszczyk, najlepszy kurs na jakim byłem i do jakiego zafundowałem sobie dostęp. Polecam jeszcze warsztaty ze Studiem Huśtawka, jeżeli jesteś początkujący, to masz tam bardzo fajny kurs obróbki fotografii i inne.
Oczywiście możesz też szukać tutoriali w necie i eksperymentować, też dużo dobrego z tego wyjdzie, nawet jak robisz to po omacku. Pozdrawiam serdecznie :)

asza
09-07-2016, 13:37
Korzystam z PS+ camera raw.

Widziałam informację o tych warsztatach na jakiejś fotograficznej grupie na fb. Byłeś na nich? Zastanawiam się, czy takie warsztaty są warte swojej ceny, czy jest to coś na zasadzie większości warsztatów foto, gdzie albo uczą głupot, albo uczą takich podstaw, że uczestnictwo w nich to strata czasu.

madebyzosiek
09-07-2016, 13:41
Korzystam z PS+ camera raw.

Widziałam informację o tych warsztatach na jakiejś fotograficznej grupie na fb. Byłeś na nich? Zastanawiam się, czy takie warsztaty są warte swojej ceny, czy jest to coś na zasadzie większości warsztatów foto, gdzie albo uczą głupot, albo uczą takich podstaw, że uczestnictwo w nich to strata czasu.
Ale mówisz o Studiu Huśtawka, czy o Tomku Pluszczyku?

asza
09-07-2016, 13:50
Studiu Huśtawka :)

madebyzosiek
09-07-2016, 14:00
Studiu Huśtawka :)
Jeżeli kompletnie nie czaisz który suwak jest od czego, to zdecydowanie polecam. Fakt, że większość tych warsztatów jest na LR, ale przy ACR to jeden grzyb ;) Ja byłem na tym szkoleniu i trochę żałuję, ale ja już jakoś tam z obróbką sobie radziłem i faktycznie nie dowiedziałem się zbyt wiele... Ale dla początkującego, a takimi była większość uczestników, to szkolenie da ogromną porcję praktycznej wiedzy. Jeżeli działasz w PSie, to pomyśl o kursie Tomka Pluszczyka, wygodna forma online, ale to tylko retusz bardzo nastawiony na beaty. Pozdrawiam serdecznie :)

manfred
09-07-2016, 17:04
Zdecydowanie polecam warsztaty z obróbki. Ten przekaz jak dla mnie jest najszybszy i na gorąco mogę pytać i korygować drogę.