PDA

Zobacz pełną wersję : Co wybrac?



Strony : 1 [2] 3 4

arseniq
03-10-2009, 17:21
uwierz mi - dasz rade:). Gdy kupowałem swoją pierwszą lustrzankę to miałem do wyboru tylko amatorskie bo nie było kasy na coś lepszego - na przyszłość. I żałowałem zakupu. Teraz mam to co "zawsze" chciałem i mi wystarczy choć bydlak ciężki jest ale ma wszystko to co mi potrzebne. Większość funkcji jest wyciągnięta na korpus co baardzo ułatwia pracę, nie muszę grzebać w menu żeby coś włączyć no i wspomniany górny wyświetlacze też sie przydaje. Nie zastanawiaj sie tylko idź do sklepu i kupuj a potem wrzucaj zdj na forum:)

arseniq
03-10-2009, 17:24
Szczerze ? masz dużo racji!! sam nie wiem czemu stwarzam sobie problem z tym ze D90 jest duży??!

D90 nie jest duży - wiem co mówię

RadEmi
03-10-2009, 17:39
Teraz tak na spokojnie nie wiem czemu sobie wkręciłem nie chęć do D90?!opierałem się na jego gabarytach i mnogości funkcji,że jako amator mogę sobie nie dać rady i zrazić się do lustrzanki:/ czasami człowiek sam sobie wymyśla problemy, Czy jakaś teoria w postaci książki mogłaby mi pomóc? a jeśli tak to jaką książkę polecacie do przeczytania??a za rok wybieram się do szkoły na kierunek - fotografia http://www.wssip.edu.pl/index.php

arseniq
03-10-2009, 18:20
, Czy jakaś teoria w postaci książki mogłaby mi pomóc?

na początek dobre będą:

"Ekspozycja bez tajemnic" Bryan Peterson
"Czas naświetlania bez tajemnic" Bryan Peterson
"Sekrety mistrza fotografii cyfrowej" Scott'a Kelby'ego - spoko książka, kosztuje jakoś 37zł.
"Książka o fotografowaniu. Wydanie III rozszerzone" Andrzej A. Mroczek

z ostatnią nie miałem styczności ale podobno dobra

streetfighter69
03-10-2009, 20:05
Poza tym nie ma lepszej ksiazki niz INTERNET :)

RadEmi
03-10-2009, 22:03
Przegladajac neta przeczytalem o jakiś wadach w serii D90 na co powinienem zwrócić uwage przy zakupie, ten model widzialem w fotojokerze media markt i rtv euro agd który sklep jest godny polecenia?

ps:zgadza się internet to kopalnia wiedzy bez dwóch zdań ale czasem warto jest też mieć dobrą książkę:)

mkl
03-10-2009, 22:09
Teraz tak na spokojnie nie wiem czemu sobie wkręciłem nie chęć do D90?!opierałem się na jego gabarytach i mnogości funkcji,że jako amator mogę sobie nie dać rady i zrazić się do lustrzanki:/ czasami człowiek sam sobie wymyśla problemy, Czy jakaś teoria w postaci książki mogłaby mi pomóc? a jeśli tak to jaką książkę polecacie do przeczytania??a za rok wybieram się do szkoły na kierunek - fotografia http://www.wssip.edu.pl/index.php

Gabaryty... Hmmm... Kiedyś robiłem foty zestawem D200 + GRIP + 18-200VR + SB800. To już w ręku czuć. Gabaryty D90 są jak najbardziej OK. Przynajmniej jest wygodny w użyciu i ma się pewny chwyt. Mnogość funkcji nie jest problemem, biorąc pod uwagę, że i tak ze wszystkich się nie korzysta. Na przykład programów tematycznych oraz trybu "zielony" i P mogłoby nie być. Ale np funkcja pod tytułem podgląd głębi ostrości jest chyba kluczową, której brakuje w D5000 i D3000.
Jeżeli to pierwsza lustrzanka, to podejrzewam, że będziesz zadowolony z każdej, którą kupisz. Jedyny problem, który może się potem pojawić, to niedosyt lub ograniczenie możliwości, jeżeli fotografia Cię wciągnie. Dlatego proponuję nie zastanawiać się i nabyć D90.

RadEmi
03-10-2009, 22:42
To znalazlem na internecie co do tego modelu : "Opinia:
Trzeba uważać na ten model body ponieważ sam kupiłem nówki był bubel,wyskakuje błąd Err i wyskakuje czarne zdjęcie,reset nie pomagał,czytałem na forum Nikona i okazuje sie,że wyszła jakaś felerna partia tego modelu,bo zmieniałem karty i obiektywy i to samo,na szczęście Allegrowicz od którego kupiłem okazał się w porządku i zwrócił mi kasę,a serwis Nikona-szkoda gadać...Radzę przed kupnem porobić kilka fotek,najlepiej w serii,a poza tym robi super foty! " - co o tym myślicie??

arseniq
04-10-2009, 00:08
To znalazlem na internecie co do tego modelu : "Opinia:
Trzeba uważać na ten model body ponieważ sam kupiłem nówki był bubel,wyskakuje błąd Err i wyskakuje czarne zdjęcie,reset nie pomagał,czytałem na forum Nikona i okazuje sie,że wyszła jakaś felerna partia tego modelu,bo zmieniałem karty i obiektywy i to samo,na szczęście Allegrowicz od którego kupiłem okazał się w porządku i zwrócił mi kasę,a serwis Nikona-szkoda gadać...Radzę przed kupnem porobić kilka fotek,najlepiej w serii,a poza tym robi super foty! " - co o tym myślicie??

po części jak myślałem o zmianie na coś lżejszego i brałem pod uwagę D300, w najgorszym razie D90 to też coś słyszałem o jakiejś walniętej serii. Ale tutejsze forum i ludzie przekonali mnie żebym jednak męczył się z tą ponad kilogramową puszką z obiektywem który tez swoje waży... :P

Powiem tak - najlepiej kupować w sklepach typu foto joker, unikaj MM czy Euro - dlaczego - są problemy z serwisem jeżeli realizujesz przez nich. No chyba że cena jest na tyle atrakcyjna że warto zaryzykować , Dobrym sposobem może byc dopytanie sie kiedy była ostatnia dostawa tych aparatów - wtedy wiadomo czy jest to w miare świeża jutrzanka czy troche leży:P - w razie co w ciągu 7 dni roboczych sklep musi ci wymieć produkt na nowy jeżeli ten który zakupiłem jest wadliwy lub zwrócić pieniądze ale tylko gdy sprzęt jest jak nowy, nieużywany i takie tam... w necie jest lepiej bo masz 10 dni roboczych na to. Zastanów się, poszukaj u siebie jakiegoś lepszego sklepu a jak nie to kupuj na allegro, znam pewnych sprzedawców bo firma w której pracuje bierze od nich czasami sprzęt i wiem że mają pewny sprzęt :)

np :
http://www.allegro.pl/item758005120_bea_nikon_d90_nikkor_18_105_vr_nowy_ f_vat22_raty.html
Możesz za gotówkę jak i na raty:)

G4rcU
04-10-2009, 00:49
Oglądałem dziś Nikon D90 i naprawdę robi niezłe wrażenie!
to nic w porównaniu z tym jak się sprawuje w użyciu ;) jestem zachwycony po przesiadce z poprzedniej lustrzanki


duży jest w rekach no i możliwości tez ma duże z tego co opowiadał mi sprzedawca w fotojokerze, sam proponował mi opcje D5000 + Nikkor 18-55VRi Nikkor 55-200 VR (cena 3555)jak dla początkującego foto amatora, ja sklaniam sie do zakupu pomiedzy D90 a D5000 + Nikkor 18-105 mm VR (3199)
po kilkudniowym maratonie czytania testów i porównań poszedłem do sklepu z zamiarem kupna D5000 lub EOSa 500D; macałem oba. Canon jak dla mnie wiał tandetą - plastiki trzeszczały, źle leżał w ręce i w ogóle jakiś taki delikatny się wydawał. Nikon D5000 też w sumie jakiś taki "zabawkowy" w dotyku. Z ciekawości poprosiłem o pokazanie D90. To było to. Od pierwszej chwili poczułem, że ten aparat jest chyba stworzony dla mnie i mimo, iż niemalże całkowicie zrujnował mi ten zakup oszczędności to nie żałuję ani trochę. Z każdym dniem użytkowania utwierdzam się w słuszności zakupu. Może brzmi to jak reklama, ale po prostu jestem tak zadowolony. Wg mnie jak już coś kupować to lepiej zagryźć zęby dozbierać jeszcze trochę i kupić raz a dobrze aniżeli później żałować że mogło się jednak kupić coś lepszego.
Gwoli ścisłości posiadam D90 + 18-105 i jak na razie w zupełności mi to wystarcza (z poprzednią lustrzanką miałem 14-42mm). Jak się rozwinę trochę bardziej, określę swoje cele w fotografii to wtedy zacznę myśleć nad rozbudową szklarni. Na razie z rzeczy koniecznych trzeba jeszcze dokupić statyw i jakieś nosidło ma sprzęt :)


a swoja drogą to witam serdecznie szanownych kolegów i koleżanki forumowiczów. Mam nadzieję, że będzie się nam fajnie razem gawędzić.
Ciekawych ujęć życzę i pozdrawiam :)

mkl
04-10-2009, 08:03
Powiem tak - najlepiej kupować w sklepach typu foto joker, unikaj MM czy Euro - dlaczego - są problemy z serwisem jeżeli realizujesz przez nich. No chyba że cena jest na tyle atrakcyjna że warto zaryzykować , Dobrym sposobem może byc dopytanie sie kiedy była ostatnia dostawa tych aparatów - wtedy wiadomo czy jest to w miare świeża jutrzanka czy troche leży:P - w razie co w ciągu 7 dni roboczych sklep musi ci wymieć produkt na nowy jeżeli ten który zakupiłem jest wadliwy lub zwrócić pieniądze ale tylko gdy sprzęt jest jak nowy, nieużywany i takie tam... w necie jest lepiej bo masz 10 dni roboczych na to. Zastanów się, poszukaj u siebie jakiegoś lepszego sklepu a jak nie to kupuj na allegro, znam pewnych sprzedawców bo firma w której pracuje bierze od nich czasami sprzęt i wiem że mają pewny sprzęt :)

Polecam sklep Agito.pl. Jestem ich stałym klientem jeżeli chodzi o sprzęt AGD/RTV/FOTO. Hmmm... Nie miałem problemów.

arseniq
04-10-2009, 10:08
też polecam:) mam połowę kompa od nich, kino domowe, klawiaturę, monitor:D i coś tam jeszcze kupowałem :)

G4rcU
04-10-2009, 13:30
a tak z ciekawości pytając - czy któryś z tych sklepów oferuje możliwość opcjonalnego ubezpieczenia sprzętu? Bo tam, gdzie kupowałem swój sprzęcior miałem możliwość wykupu dodatkowego ubezpieczenia na wypadek upadku, utopienia itp czy też, w droższym ciut pakiecie, nawet od kradzieży.

RadEmi
04-10-2009, 16:17
a tak z ciekawości pytając - czy któryś z tych sklepów oferuje możliwość opcjonalnego ubezpieczenia sprzętu? Bo tam, gdzie kupowałem swój sprzęcior miałem możliwość wykupu dodatkowego ubezpieczenia na wypadek upadku, utopienia itp czy też, w droższym ciut pakiecie, nawet od kradzieży.
Taka dodatkowa opcja ubezpieczania jest na rtv euro agd , a co do rat to najlepiej to wychodzi właśnie w rtv euro http://www.euro.com.pl/lustrzanki/nikon-d-90-af-s-dx-18-105-mm-vr-.bhtml , patrzyłem w innych sklepach i biorąc na raty to dopłaciłbym do tego aparatu o koło 1500 zł :/

karode
04-10-2009, 16:36
hm, chyba wybralam odpowiedni temat x.x

mam zamiar kupić lustrzanke jednak jak zwykle pojawia się problem. Zainteresowal mnie Nikon D80, znalazłam używany w przystepnej cenie z obiektywem 18-135 mm f. 3.5- 5.6 jednak przebieg to ok 30tys zdjec:/ nie za dużo? kupic czy wybrac jakis inny?

arseniq
04-10-2009, 18:57
wybrać inny z duuużo mniejszym przebiegiem zwłaszcza jeżeli ten który znalazłeś nie ma gwarancji

RadEmi
05-10-2009, 11:25
Wznawiam pytanie o model D90 na temat wadliwej serii , mam możliwość sprowadzenia przez rtv euro D90 ale nie wiem czy zwrócić uwagę? na serie modelu czy datę ?

arseniq
05-10-2009, 11:40
moim zdanie to zwróć uwagę i na to i na to. A najlepiej jak sprowadzą ci kilka egzemplarzy i każdy włączysz i sprawdzisz..

sheva
05-10-2009, 12:41
30 tys przebiegu to nie jest dużo jak na d80 zobacz jak wygląda, czy jest zadbany itd takim przebiegiem się nie przejmuj

arseniq
05-10-2009, 13:22
osobiście wolałbym z mniejszym przebiegiem.. Jak swojego d2x kupiłem to miał zaledwie 2500 na liczniku :D

streetfighter69
05-10-2009, 14:12
Migawka w D80 jest testowana na 100.000 klapniec, zazwyczaj wytrzymuje sporo wiecej. Wiec zostaje Ci teoretycznie 70.000 zdjec do zrobienia. Wydaje mi sie, ze predzej wymienisz puszke niz chocby podwoisz te 30.000, ktore jest na liczniku obecnie. Kwestia ceny wg mnie, jesli jest bardzo okazyjna, a aparat w dobrym stanie to nie ma sie co zastanawiac. W D80 warto jednak sprawdzic, czy nie jest to aparat z wadliwej serii z poczatku produkcji, gdzie byly powazne problemy z przepaleniem zdjec na matrycowym.

karode
06-10-2009, 19:17
aparat mial test w tej całej firmie Nikona i stwierdzili,ze jest w stanie idealnym. Właścicielka aparatu powiedziala,ze taki duzy przebieg bo robila zdjecia seryjne...a sprzedaje poniewaz przerzucila sie na Nikona D700 x.x myśle,ze warto wiec sie zdecydowałam duzo czytałam o przebiegu w tym modelu niektórzy nawet dochodzili do 120-170tys wiec mam nadzieje,ze i ten tyle dożyje ;) albo własnie predzej zmienie puszke na cos innego;) dzieki za rady!

rey
14-10-2009, 22:03
To mój pierwszy post na tym forum, więc witam wszystkich serdecznie!

Standardowo - stoję przed zakupem jakiegoś cyfraka i czytam od jakiegś czasu przeróżne tematy na forach internetowych głównych systemów, coby dokonać jak najlepszego wyboru :-)
Byłem w posiadaniu trzech lusterek amatorskich Sony, ale postanowiłem posmakować tym razem innego systemu ;-)

Przeznaczenie:

Fotografia wszystkiego, co ładne i warte uwiecznienia ;D ;D ;D Głównie krajobraz i trochę weselnych fot B]

Ponieważ najwięcej kadrów produkuję podczas wypadów rowerowych i turystycznych wędrówek pieszych, szukałem jakiegoś kompakcika lub półlustrzanki. Jednak przyzwyczajony do portretowej głębi ostrości stałek zdecydowałem się na jakieś lustro B) Najwygodniej byłoby zaopatrzyć się w jak NAJLŻEJSZE lustro z jakimś przyzwoitym spacerzoomem, jak np 18-105.
Czytając o identycznych matrycach i dobrej jakości fotek D3000 prawie podjąłem decyzję co do jego zakupu, ale po przeczytaniu w całości tego tematu znowu nie wiem co mam kupić B)

Optymalnym zastawem byłoby coś wielkości hybrydy, ale z matrycą APS-C i szkła o dobrych właściwościach optycznych, stąd pomysł z D3000/D5000. Ma ktoś może jakiś ciekawy pomysł odnośnie plecakowego zestawu produkującego dobrej jakości zdjęcia?

Z góry dziękuję za podpowiedź.

mkl
14-10-2009, 22:34
Kilka pytań:
1) Planujesz rozbudowywać system o dalsze elementy (obiektywy)? ODP: TAK --> D90 + 18-105 VR, NIE --> D5000 + 18-105VR
2) Ile chcesz wydać?
3) Co rozumiesz przez zdjęcia dobrej jakości (w kontekście lustrzanek Sony, które już posiadałeś)?

Problem jest taki, że minimalny objętościowo zestaw plecakowy to D3000 + 18-105 VR. D3000 jednak jakimś wyraźnym skokiem w stosunku do Sony.
Z drugiej strony chcesz mega zoom i dobrej jakości zdjęcia, co na ogół nie idzie w parze. 18-105 VR chyba jest tutaj kompromisem pomiędzy masą, jakością a zakresem ogniskowej.

rey
14-10-2009, 23:17
Kilka pytań:
1) Planujesz rozbudowywać system o dalsze elementy (obiektywy)? ODP: TAK --> D90 + 18-105 VR, NIE --> D5000 + 18-105VR
2) Ile chcesz wydać?
3) Co rozumiesz przez zdjęcia dobrej jakości (w kontekście lustrzanek Sony, które już posiadałeś)?...

1. Nie w najbliższym czasie - brak środków, nie będzie to moim źródłem dochodów B]
Możliwe, że dokupię jakąś stałkę typu 50/1.8 Nie wiem jeszcze jak z jej jakością w porównaniu do MAFa 50/1.7, bo jeżeli jest na podobnym poziomie do tego drugiego,to raczej nie będę go trzymał za długo po zakupie.
Porównywałem kiedyś 16-105 Sony z MAFem przy tych samych parametrach i... ...sprzedałem stałkę B] Po prostu zoom był mniej mleczny przy pełnej dziurze i miał lepsze odwzorowanie kolorów, przy porównaniu na obiektach dalszego planu. Może źle trafiłem - nie wiem.
A D5000 nie da się rozbudować? B)

2. Jak najmniej ;D w końcu brałem pod uwagę nieco wcześniej Lumixa FZ38, a nawet LX3 ;-) Gdy poprzeglądałem zdjęcia testowe, padło na jak najmniejszą lustrzankę :-)

3. Mniej plackowate niż te poobróbce programów hybryd ;-) Lubię ładny bokeh przy fotach portretowych,a żadne maleństwo typu kompakt czy hybryda mi tego nie da B]

smokwaw
20-10-2009, 19:16
Trzecia sprawa to to, ze z czasem wiekszosc fotoamatorow chce zaczac robic portrety, a zadna z portretowek Nikona nie ma silnika AF-S (wiem wiem, na pewno bedzie, tylko pytanie kiedy i za ile).
Nie odpowiedzałeś na mój porzedni post, ale ja właśnie znalazłem to o co pytałeś, ceny na razie brak. Jeśli potwierdzą się przecieki to cena ma być ok 2000zł wiec w zasadzie do bani, gdyby był za 800zł to może bym się zastanowił.

http://www.fotopolis.pl/index.php?n=9737

mkl
21-10-2009, 09:01
Nie odpowiedzałeś na mój porzedni post, ale ja właśnie znalazłem to o co pytałeś, ceny na razie brak. Jeśli potwierdzą się przecieki to cena ma być ok 2000zł wiec w zasadzie do bani, gdyby był za 800zł to może bym się zastanowił.

Jeżeli 2000 PLN ma być sugerowaną ceną Nikon Polska to będzie go można kupić taniej za chwilę.

dimexd
25-10-2009, 16:37
Witam
Jest to mój pierwszy post w związku z tym witam wszystkich.
Jestem również zainteresowany zakupem nikona D90, lecz nie wiem czy jest to dobry wybór w mojej sytuacji. Mianowicie nie miałem wcześniej styczności z lustrzanką i nie wiem czy będę się zajmował fotografią czy też kupię aparat i położę go w szafce za jakiś czas. Chciałbym spytać czy jeśli kupię nikona d70s i obiektyw 18-105 VR i 50 1.8, obiektywy te będą pasowały do nikona d90? Jeśli obiektywy będą pasowały to najpierw zacznę od tańszego aparatu i obiektywów i ewentualnie później wymiana Body.
Dzięki z góry za odpowiedź

ewentualnie może polecicie jakąś lustrzankę z silnikiem aby można było pofocić i ewentualnie przesiąść się na d90 za 3tyś zł. ale przy okazji żeby szkła pasowały później do d90.

streetfighter69
25-10-2009, 18:20
Nie odpowiedzałeś na mój porzedni post, ale ja właśnie znalazłem to o co pytałeś, ceny na razie brak. Jeśli potwierdzą się przecieki to cena ma być ok 2000zł wiec w zasadzie do bani, gdyby był za 800zł to może bym się zastanowił.

No tak, tyle ze osobiscie nie widze sensu zakupu tego obiektywu. Dlaczego? To proste:

1) obiektyw DX (malo przyszlosciowy w kontekscie myslenia o FF)
2) kiepskie swiatlo do portretu
3) Nikkor 80-200/2.8 lub nowy Tamron 70-200/2.8 bedzie o wiele lepszym rozwiazaniem do portretu i nie tylko

Nikon ostatnio przejmuje sie glownie amatorami, jesli chodzi o szkla staloogniskowe, zas profesjonalistow ma gdzies. Nie bardzo podoba mi sie ta polityka. Zrobili trzy swietne zoomy i mysla, ze to wystarczy. O ile jest 85/1.4 (srubokret, ale zdjecia robi), o tyle szkla w rodzaju 24L lub 35L nadal nie widac na horyzoncie. Dziwne to tym bardziej, ze puszki FF wypuszczaja jedna za druga...

millka
13-11-2009, 18:21
Witam!

Szukam porady.
Jaki obiektyw do focenia krajobrazu do Nikona d5000 polecacie?
Mam kit N18-55 mm VR, ale myslalam raczej o 16-85mm f/3.5-5.6G ED VR AF-S DX NIKKOR ?

Do zdjec portretowych przymierzam sie do AF-S DX NIKKOR 35mm f/1.8G.

Czy to dobry wybor ?
Do wydania na jeden obiektyw mam 2000 zl.

Z gory dzieki za odpowiedz.

Robson_87
13-11-2009, 23:03
Witam!

Szukam porady.
Jaki obiektyw do focenia krajobrazu do Nikona d5000 polecacie?
Mam kit N18-55 mm VR, ale myslalam raczej o 16-85mm f/3.5-5.6G ED VR AF-S DX NIKKOR ?

Do zdjec portretowych przymierzam sie do AF-S DX NIKKOR 35mm f/1.8G.

Czy to dobry wybor ?
Do wydania na jeden obiektyw mam 2000 zl.

Z gory dzieki za odpowiedz.

Do krajobrazu dobry jest 18-55 na wyzszej przyslonie ok 9-12, czasem tele sie przydaje ja mam nikona 55-200.
N35 jest dobry jako standard do dx, bardzo fajny obiektyw ostry od poczatku i jasny. Daje naprawde dobry obrazek!
16-85 to dobry obiektyw, solidniej wykonany od 18-55, na optycznych ma dobra opinie choc troszke drogi, niektorzy tez moga poddac watpliwosci po co za tyle kupowac ciemnice jak mozna miec jasnego tamrona 18-50.

stef
14-11-2009, 00:48
Witam!

Szukam porady.
Jaki obiektyw do focenia krajobrazu do Nikona d5000 polecacie?
Mam kit N18-55 mm VR, ale myslalam raczej o 16-85mm f/3.5-5.6G ED VR AF-S DX NIKKOR ?

Do zdjec portretowych przymierzam sie do AF-S DX NIKKOR 35mm f/1.8G.

Czy to dobry wybor ?
Do wydania na jeden obiektyw mam 2000 zl.

Z gory dzieki za odpowiedz.
Krajobraz to moim zdaniem Sigma 10-20 mm f/4-5.6 EX DC HSM,
do portretu bez śrubokręta to ciężko coś doradzić (normalnie napisałbym Nikkor 85/1.8), ewentualnie Tamron 90 mm/2.8 (wersja z silnikiem).
Jeśli chodzi o Nikkora 35/1.8, to raczej do zdjęć całych postaci, bo gdy w kadrze umieścisz tylko głowę, to przerysowania będą znaczne (głowa rozciągnięta
w stronę krawędzi zdjęcia, wyolbrzymiony nos, itp.).

millka
14-11-2009, 02:46
Polecono mi Sigme 10-20 F3,5, tylko ja jakos bardziej jestem za Nikkonem.

Zastanawia mnie jak sie ma Sigma 10-20 F3,5 do Nikkora 10-24 F3.5-4.5 ? ?
Pomijajac akurat cene.

Przeczytalam sporo testow tych obiektywow i szczerze mowic mam juz mega metlik w glowie.

czarekk
14-11-2009, 09:52
Tak naprawdę którykolwiek szeroki kupisz bedziesz zadowolona. S 10-20 3.5 do krajobrazu to nie bardzo bo to takie wielkie z filtrem 82 . Ja bym brał starszą 10-20 4-5.6 HSM albo nikkora 12-24

Robson_87
14-11-2009, 14:47
Do dx lepiej sigme 10-20 4-5,6
Jest tansza i podobna optycznie do nikkora a jest troszke szersza.

lenio
15-11-2009, 00:40
Witam!

Szukam porady.
Jaki obiektyw do focenia krajobrazu do Nikona d5000 polecacie?
Mam kit N18-55 mm VR, ale myslalam raczej o 16-85mm f/3.5-5.6G ED VR AF-S DX NIKKOR ?

Do zdjec portretowych przymierzam sie do AF-S DX NIKKOR 35mm f/1.8G.

Czy to dobry wybor ?
Do wydania na jeden obiektyw mam 2000 zl.

Z gory dzieki za odpowiedz.

Do krajobrazu wybrałbym raczej coś szerszego typu Sigma 10-20, jednak są różne zdjęcia krajobrazowe i może się okazać że kit na 18mm narazie ci wystarczy. A lepiej będzie zainwestować w filtry.

N35/1.8G jest bardzo uniwersalnym szkłem ale do typowego portretu za krótkim, lepiej wybrać N85/1.8D, tylko że będziesz skazany na manualne ostrzenie. Kompromisem może być N50/1.4G

millka
15-11-2009, 00:48
Wlasnie ogniskowa 35 mm jest jak dla mnie idealna, do zdjec w pomieszczeniach.

Co do szerokiego kata zastanawiam sie raczej nad nikkorem 10-24.

Dzieki za rady.

Pozdr.

Draqnov
23-04-2010, 00:37
A może jako kompromis poczciwy 50 1.8, do aparatu takiej klasy jak znalazł.

Guinevra
08-05-2010, 15:33
Witam! Jestem (zarówno nikonowym jak i forumowym) świerzakiem. Używam d5000 (wiem, brak śrubokręta, jakoś jednak muszę z tą decyzją żyć). Poszukuję aktualnie przedłużenia kitu 18-55. Wiem, że zarówno w kwestii Nikkora AF-S DX 55-200 mm f/4-5.6G IF-ED VR, jak i Nikkora AF-S 70-300 mm f/4.5-5.6G IF-ED VR napisano już niemało. Na dzień dzisiejszy wiem tyle, że każdy z nich ma swoje zalety i wady - (55-200 to podobno taka sobie ostrość przy 200, spore winietowanie w całym zakresie czy słaba praca pod ostre światlo, 70-300 z kolei oskarża się o spore aberracje i taką sobie rozdzielczość dla 300)i tu moje pytanie do osób mających porównanie w pracy obu tych obiektywów: które z tych wad są na co dzień bardziej uciążliwe i istotne?

IcyMan
09-05-2010, 21:18
Jeśli chodzi o obiektyw 55-200 mm (AF-S DX 55-200 mm f/4-5.6G IF-ED VR) to największą jego wadą jest kłopot z ostrością na ogniskowej 200 mm. Czasami trzeba sie troche namęczyć zanim "obiektyw zaostrzy". Używam go od jakiegoś czasu i w sumie jestem zadowolony.

Thades
11-05-2010, 08:05
kup uzywke sigme 70-300 DG APO za 700 na gieldzie i bedziesz szczesliwy przez jakis czas.

Guinevra
11-05-2010, 20:41
Dzięki za wasze reakcje- już zaczęłam myśleć, że moje pytanie to jak głos wołającego na pustyni :) to może spytam jeszcze tak: czy ogniskowa 200 w wydaniu 55-200 oraz 70-300 wygląda tak samo? czy różnica między 200 a 300 jest waszym zdaniem warta swojej ceny? podobno w przypadku N VR 70-300 powyżej 200 nie jest już tak fajnie? No i podobno te aberracje.. słyszał ktoś coś na ten temat? Co do Sigmy, za mało siedzę jeszcze w temacie, by nie bać się kupna używanego sprzętu.. W ogóle poważnie się ostatnio zastanawiam, czy by jakoś nie zhandlować tego nikona na rzecz kupna d90 (cena szkieł w perspektywie z uwagi na śrubokręt), z drugiej jednak strony i tak pewne będę już tracić, począwszy od uzupełnienia różnicy miedzy sprzedażą lekko używanej d5000 a zakupem nowej d90, wiec może jednak pozostać przy swoim? Z góry dzięki za pomoc.

Guinevra
11-05-2010, 21:20
Szukam też fajnego, póki co niedrogiego obiektywu do portretów, pomyślałam więc o stałce...co powiecie na af-s 50 /1.4? Przez myśl przeszła mi też stałka makro, tylko nie wiem, czy "wszystko w jednym" nie okaże się chybionym pomysłem..

tomkkk
12-05-2010, 09:41
Używam 50 f1.4 u muszę powiedzieć, że jestem zadowolony. Co prawda na świetle 1.4 1.8 to troszkę mydli ale od f2.0 obraz zamienia się w żyletę.
Do portretów na początek jest bardzo dobry.

opiumalfa
13-05-2010, 11:20
witam, oto stoje przed wyborem: czy Nikkor AF-D 50mm f/1.8 za tani pieniadz czy Nikkor AF-D 50mm f/1.4 ? Czy róznica w swietle jest widoczna? Jakie sa generalnie roznice miedzy tymi dwoma szkłami? Ewentulanie jeszcze Nikkor AF-S 50mm f/1.4 G wchodzi w gre... Dziekuje i pozdrawiam. :)

tomkkk
13-05-2010, 11:45
Osobiście wybrałem 50 mm f1.4 ale również miałem swego czasu okazje robić na f1.8. Czy różnica jest aż taka duża? Raczej chyba nie. Oczywiście nie mówię o sytuacjach kiedy focisz w ciemnym pomieszczeniu i każdy promyk światła jest jak zbawienie. Wtedy te f1.4 się przydaje. Lecz tak jak napisałem wyżej, w normalnych warunkach oświetleniowych nie warto robić na f.1.4 i f1.8 bo wychodzi lekkie mydełko (mam na myśli portret). Co do 50 mm f1.4 G to zbytnio nie mogę dużo powiedzieć, bo go nie używałem, ale na pewno plus to to, że ma SWM i dzięki temu cichutko ostrzy. wersja D trochę hałasuje (ale da się przyzwyczaić)

opiumalfa
13-05-2010, 12:14
dzieki za opinie!

f80
18-05-2010, 15:05
Witam serdecznie wszystkich użytkowników forum i czytających.
Ponieważ temat "Co wybrać" będę wdzięczny za Wasze opinie w dylemacie jaki mnie dopadł. Mam zamiar w najbliższym czasie zakupić body N D90 . Ponieważ przez wiele lat w zestawie z F80 brakowało mi długoogniskowego szkła,zastanawiam się nad korpusem oraz N 70-300 VR. Jednak dylemat polega na tym ,czy posiadana już Sigma 24-70/2,8 DG EX będzie godnym zamiennikiem (konkurentem) z tym body dla choćby N 18-105 VR ? Zdaję sobie sprawę z niezbyt ciekawego przy DX zakresu ogniskowej ,braku HSM,VR itd Sigmy.Krótko mówiąc na start z cyfrą mając w/w Sigmę czy inwestowalibyście w nowe szkło ( ze względu na fundusze niestety tańsze ,wspomniany 18-105,18-70 a może Tamron 17-50 ? itp ) ? Niestety nie mam możliwości w swoim otoczeniu sprawdzić tego obiektywu z korpusem cyfrowym dlatego będę wdzięczny za każdą opinię.Podkreślę,że głównie chodzi mi o jakość zdjęć w tym dylemacie.
Fotografuję amatorsko więc szybkostrzelność jak i wytrzymałość mechaniczna nie są priorytetem ale oczywiście w rozsądnych granicach.Z góry bardzo dziękuję za ew pomoc i opinie.

Sabvel
20-05-2010, 11:22
Mogę tylko napisać ,że 18-105 to świetne szkło w swojej klasie.
Kosztuje niewiele,jest dobre optycznie i bardzo ostre (bynajmniej moje)
Solidnością budowy nie grzeszy(bagnet),ale są inne droższe Nikkory i mają więcej wad.
Nie znam tej Sigmy ,mogę się opierać tylko na Optycznych,no i nic nie napiszę :)
Myślę ,że do D90(18-105) na początek to będzie dobry zestaw,a później to wszystko
zależy jakie masz fotograficzne priorytety.

f80
21-05-2010, 01:12
Witam serdecznie.
Dziękuję Sabvel za odpowiedż .
Zapewne masz rację bo też sporo dobrego czytałem o tym 18-105 nie tylko tu na forum.Obawiam się ,że chciał nie chciał będę zmuszony go nabyć.Dostałem dziś D90 z 70-300 i jako ciekawostkę być może dla potomnych napiszę iż moja Sigma starszej daty 24-70/2,8 DG EX głupieje z tym korpusem. O ile ostrzy ok to ma problemy aparat z pomiarem światła na różnych ogniskowych. Dodatkowo zauważyłem ,że w pewnych miejscach przy zmianie ogniskowej pierścieniem, przygasa wyświetlacz w wizjerze i wtedy właśnie aparat strasznie prześwietla. Myślę spytać w serwisie Sigmy czy mają na to lek .Myślę,że to chyba kwestia oprogramowania obiektywu ale z tego co wiem niektóre starsze są nieprogramowalne (bez specjalnych modułów). Przyznam się - liczyłem ,że SB80DX też jakoś zagada z tym korpusem ale niestety działa tylko w trybie A i też strasznie przewala.Tak więc czeka mnie doinwestowanie.
Dziękuję bardzo i wszystkiego dobrego.

Sabvel
21-05-2010, 09:05
Trudno mi cokolwiek powiedzieć na temat współpracy tej Sigmy z korpusem D90,prawdopodobnie
masz rację o braku współpracy,podobnie jeśli chodzi o lampę.Niestety życie byłoby zbyt piękne
gdyby wszystko było kompatybilne na przestrzeni kilkunastu lat.I prawdą jest ,że czekają Cię
wydatki ;) trzeba będzie trochę dołożyć,ponieważ sprzedając to co masz niewiele uzbierasz.
Moim zdaniem (tak jak pisałem ) dokup sobie 18-105 do tego 70-300VR ,to doskonały zestaw na
początek, no i Nikona co nie jest bez znaczenia (bynajmniej dla mnie).O ile nie masz większych
wymagań w sensie jakichś zleceń,to ten sezon spokojnie obcykasz.Potem może coś szerokiego.
Tu proponuję Ci Tokinę 12-24F4 ,miałem to szkło ,dorównać mu może tylko Nikkor 12-24.
Doskonale ostra ,stałe światło a budowa jej jest taka,że oczy same się śmieją.Zapewne będą
Cię niektórzy namawiać na Sigmę 10-20-Twój wybór,dla mnie jednak nie jest to alternatywa mimo
że ma lepsze powłoki i mniejsze aberacje.Obiektyw z którego złazi farba po roku używania jest
u mnie skreślony ;) .O Tamronach nic nie piszę ,bo się ich najadłem używając(jeśli można to tak
nazwać ) z Canonami ;) Pozdrawiam!

orzel231
22-05-2010, 12:03
Witam Wszystkich,
jestem tu nowy chciałbym zasięgnąć porady fachowców. Chciałbym kupić sobie lustrzankę proszę o pomoc. Dysponuję kwotą ok 2000 zł co mogę kupić za takie pieniądze ? Za odpowieź z góry dziękuje

Pozdrawiam

Sabvel
23-05-2010, 10:20
Witaj! Zadałeś pytanie najgorsze z możliwych,wskazujące na maksymalne
pójście na skróty z prośbą podania wszystkiego na tacy.Ponadto treść
Twego pytania świadczy o całkowitej nieznajomości tematu,dlatego trochę
zostałeś zignorowany.
Takich wątków, na tym i na innych portalach jest najwięcej,poczytaj trochę
na ten temat a potem zadaj pytanie ponownie,zaznaczając w treści :
1.Dlaczego lustrzanka?
2.Co chcesz fotografować ?
3.Jaki obiektyw na początek?
4.Czy w przyszłości będziesz w sprzęt inwestował?
5.Jakie masz doświadczenie fotograficzne itd....?

Odpowiedziałem Ci bez złośliwości,ponieważ jestem łagodny jak baranek ;)
więc potraktuj to poważnie.
Pozdrawiam!

orzel231
23-05-2010, 12:00
Na wstępie dziękuję za delikatne słowa krytyki. Chcę kupić aparat gdyż poprzedni się popsuł i naprawa jest nieopłacalna (aparat dostałem na 18 urodziny a było to ładne parę lat temu) Robię zdjęcia przyrody (głównie w górach podczas krótkich wypadów ze znajomymi) oraz upamiętniam wydarzenia rodzinne, urodziny, spotkania itd itp. W najbliższym czasie nie będę inwestował w nowo zakupiony sprzęt (ok 3-4 lata). W dziedzinie fotografii jestem amatorem.

Cosnek
23-05-2010, 12:23
Co jest dla Ciebie priorytetem: jakość obrazka czy uniwersalność zestawu? Dużo czasu spędzasz przy obróbce zdjęć a może preferujesz gotowe jpegi prosto z puszki? Wielkość (ciężar) ma znaczenie? Musi być nowy czy tańszy używany?

orzel231
23-05-2010, 12:42
Jakoś zdjęcia jest na 1 miejscu, nad obróbka zdjęć nie pracuję zostawiam gotowe zdjęcia, waga i rozmiar aparatu mi nie przeszkadza. Chciałbym kupić nowy sprzęt

Cosnek
23-05-2010, 14:24
W takim razie D3000/ D5000 z kitem + Nikkor 35mm f1.8.

bober.
23-05-2010, 17:08
a moja rada jest taka, do takich zastosowań kompakt wystarczy...

Sabvel
23-05-2010, 19:38
Moja rada brzmi podobnie jak wyżej- Fuji s100fs lub s200EXR i masz wszystko w jednym.
Będzie taniej,zostanie Ci jeszcze na akcesoria czyli filtry,plecaczek czy torba etc...
Jakości zdjęć jak z lustrzanki z dobrym obiektywem nie osiągniesz,ale zapewniam Cię
że zdjęcia przy odbitkach wielkości 15/20 ,będą trudne do odróżnienia dla pospolitego
oglądacza.Miałem kiedyś s100fs ,więc znam ten aparat.To jest aparat dla Ciebie!
Nie powiększaj grona znacznej części lustrzankowców,którzy kupili sobie lustrzanki tylko
dlatego,że stały się nagle bardziej przystępne finansowo.
Rozważ ten wybór bez pośpiechu-poważnie ;)
Tak wygląda http://grzegorzsabala.blogspot.com/2009/09/fuji-s100fs-moja-ocena.html
Pozdrawiam!

opiumalfa
02-06-2010, 14:34
Jaka jest zasadnicza roznica miedzy Nikkor AF-D 50mm f/1.4 a Nikkor AF-S 50mm f/1.4 G ? Co lepiej wybrac podpinajac do D80?

Pozdrawiam!

Psychotrop
02-06-2010, 18:31
Jaka jest zasadnicza roznica miedzy Nikkor AF-D 50mm f/1.4 a Nikkor AF-S 50mm f/1.4 G ? Co lepiej wybrac podpinajac do D80?

Pozdrawiam!

puszka tu nie ma znaczenia.
a po więcej info zapraszam cie do działu optyka:
http://forum.nikoniarze.pl/forumdisplay.php?f=73

nikifor
10-08-2010, 11:53
witam

obecnie posiadam d60 z kitem 18-55 i sb600 oraz, powiedzmy 1500 zl do wydania plus to co co dostane z ewentualnej sprzedazy kita

potrzebuje porady odnosnie zakupu obiektywu /ów i wyzwalacza radiowego/fotoceli. co do tego ostatniego prosilbym o gotowa propozycje natomiast w kwestii obiektywów i porade tylko:) interesuje mnie fotografia głównie sportowa-downhill totez bralem pod uwage n50 (pytanie czy warto doplacac do 1.4?) - lubie zdjecia z naturalnym swiatlem a na n85 kasy nie mam:( i n70-300vr. z tym co mam daloby to sympatyczny zakres ogniskowych a i moze w kasie zmiescilbym sie kupujac okazyjnie uzywki. Pytanie na ile te obiektywy nadaja sie do tego zastosowania i czy ktos z wlasnego doswiadcznia nie odradzilby/polecil czegos

mOSAd
10-08-2010, 16:38
A co jest nie tak w kicie 18-55? No może zrewiduję pytanie - co z szerokimi kadrami? Bo sprzedając 18-55 stracisz dolny zakres. A, nie wiem dlaczego, ale *dobre* zdjęcia sportów rowerowych w wielu przypadkach kojarzą mi się z ultraszerokim kątem. Oczywiście wymaga to poświęceń i nie zawsze jest łatwe w realizacji. Do prostej reporterki 70-300 wystarczy. 50-tka nic szczególnie nie wniesie, więc jeżeli musisz ją mieć z jakiegoś powodu, to brałbym tanią 1.8. Poszukałbym zdjęć dokładnie takich jakie chcesz robić, bo jest ich sporo na sieci. I popytał lub podpatrzył, jakimi obiektywami zostały wykonane.
Co z tym światłem? 18-55 jest zdecydowanie za ciemne, tylko trochę, czy nie jesteś pewien?
O wyzwalaczach się nie wypowiem, chociaż pytanie sugeruje chęć strobbingu. I wtedy na ważności zyskuje pytanie powyżej. :)

Marcin Borkowski
10-08-2010, 22:24
50-tka nic szczególnie nie wniesie, więc jeżeli musisz ją mieć z jakiegoś powodu, to brałbym tanią 1.8

ale kolega nie ma silnika w body...

nikifor
10-08-2010, 22:42
co tanie to drogie, nie powinienem był oszczędzać na body. kit jest cenny ze względu na szeroki kąt właśnie a jasny obiektyw by móc robić zdjecia w lesie z naturalnym światłem- jak sie przekonałem kit jest za ciemny. a szybkość af? w moim aparacie(obiektywie) niestety af zupełnie nie ogarnia

mOSAd
11-08-2010, 05:32
No tak, znowu zapomniałem o braku silnika. No to masz... problem. Ekonomiczny. Jedyny obiektyw jaki przychodzi mi do głowy, który w ogóle wchodziłby w grę, to Sigma 17-50/2.8. Ale nawet on się nie mieści w budżecie. Zatem zamiana szerokiego kąta na coś szybszego nie wchodzi raczej w grę. Zostałbym zatem przy tym co masz i dokupił Sigmę 50-150/2.8 zamiast 70-300. Niestety możliwa do wydania kwota oznacza polowanie na okazje.

biszat
12-08-2010, 23:02
A wiec i ja sie podepne. Co byscie polecieli poczatkujacemu fotografowi, ktory chcialby sie zaopatrzec w jakis tele obiektyw i jakas stalke o dobrym swietle? Co do tele rozwazalem miedzy 55-200 a 70-300. Co myslicie? Na co bardziej sie skusic? Co do stalki to nie mam pomyslow. Prosilbym o jakies nakierowanie.

A bylbym zapomnial. Aparat do D3000. Moze i rewelacji nie ma, ale wiadomo ob. 18-55 "dany" przy zakupie, nie do konca sprawdza sie w kazdych okolicznosciach.

Pozdrawiam

Marcin Borkowski
12-08-2010, 23:18
stalka najtansza z afs to 35, tele? zalezy ile mozesz na niego przeznaczyc, jesli troche masz to N70-300Vr byłby doskonalym wyborem

rjb
13-08-2010, 10:12
Witam wszystkich.
Bylem wcześniej zalogowany jako Rudydb9, ale dawno tu nie zaglądalem wiec i hasla sie zapomnialo i maile pozmienialo. Dlatego nowy nick.
Szanowni forumowicze swego czasu pracowałem z mniejszymi lub większymi sukcesami z końmi. Pasja do koni pozostała, ale kontuzja kolana uniemożliwia mi pełna zabawę z tymi zwierzakami, wiec postanowiłem ze wrócę do nich z aparatem. Kilka razy już fotografowałem konie moim poprzednim zestawem D70s i 28-200. Zestaw uległ zniszczeniu :((
Pytanie tyczy się jaki zestaw wybrać do 2200£. Fotografia koni na pokazach czasami w dość ciemnych halach. Mam zamiar zacząć poważnie zarabiać na tych zdjęciach. Znajomi hodowcy byli zadowoleni z moich poprzednich zdjęć. Oto zestawy
D90 plus nowy N70-200 2.8 VR II jasny obiektyw, super zakres tylko body 4kl/s i jeden czujnik krzyżowy AF. Pamiętajcie o słabo oświetlonych halach. ISO??
D300s plus 70-200 sigma Dobry korpus AF kl/s, ale także ISO?? no i niesystemowy obiektyw (jakość)
D700 plus N70-300 VR super korpus użyteczne wysokie ISO no ale obiektyw.
Ktory z tych zestawów na początek? W przeciągu roku - 18 miesięcy kolejny obiektyw i może nowsze lepsze body (ISO)

mOSAd
13-08-2010, 11:12
rjb - właściwie plusy i minusy pewnie już znasz. Jeżeli w ogóle wchodzi w grę D700 ze względu na cenę, to trudno polecić coś innego, gdy mowa o słabym świetle. Ostatnio na rzecz kolegi z forum, przeprowadziłem pewną argumentację, która o ile była trochę długa (bo ja rozwlekle piszę), to przytoczona w skrócie, brzmi mniej więcej tak. Różnica w najwyższym użytecznym ISO między D300s/D90 (ta sama jakość zdjęć), a D700 to około 1.5-2 EV. To oznacza, że zamiast obiektywu z f/2.8, możesz użyć obiektywu f/5.6. Zamiast obiektywu z 1.4 możesz użyć 2.8. Zamiast czasu 1/125s możesz użyć czasu 1/500s. Albo podnieść ISO. Problemy w tym przypadku są trzy. Jeden poważny to cena. I to jest rzeczywiście ogromny w tej chwili argument przeciwko pełnej klatce. Drugi to brak takiego naturalnego zbliżenia jak z DX. Trzeci to inne pokrycie kadru czujnikami AF. Niestety sam musisz obliczyć koszt zysków i strat. Z D700 pracuje się bardzo przyjemnie pod kątem możliwości dalszej obróbki zdjęć. Wyciąganie szczegółów z cieni oraz zdjęcia w słabym świetle i do tego z krótkim czasem - czyli sport - gdzie używamy ekstremalnych ustawień - tu nad D700 wyraźnie góruje jedynie D3s. Także kadrowanie, niemal do formatu DX, jest bardzo dobre i z 12 MPix, spokojnie można zostawić tylko 8 bez zauważalnej straty w formatach poniżej A4. Jeżeli masz czas na decyzję, to poczekałbym do końca roku. A to dlatego, że pomalutku będzie czas, by matrycę i oprogramowanie z D3s przerzucić do D700. Można zatem kupić jakiś tańszy korpus, który dasz radę odsprzedać - najlepiej po prostu używany D300 w takim wypadku. Skoro stać by Cię było na D700, to D300 pod względem ergonomii jest prawie identyczny i ewentualne przejście potem na D700 lub następcę, jest bardzo płynne. Albo pozostanie przy D300 jeżeli wystarczy.

Rozważmy inne ewentualności.

A) Jeżeli masz możliwość kupna sprzętu używanego, to... po pierwsze do DX nie potrzebujesz 70-200 II. Wystarczy tańsza wersja pierwsza. Zatem najlepszą w tym wypadku kombinacją jest D300+70-200. Sigma lub Nikkor. D90 bym sobie odpuścił ze względu na to, że uwzględniasz możliwość rozbudowy zestawu w przeciągu dwóch lat. Dodatkowo istnieje tu możliwość wzbogacenia zestawu o 85/1.8, czy nawet w przyszłości 85/1.4 - które w ciemnych miejscach potrafią czynić cuda, choć wymagają podejścia do tematu. Gdy kupujesz obiektywy używane, to ich wartość jest praktycznie niezmienna i po roku, dwóch odsprzedasz je w cenie bardzo zbliżonej, identycznej, a zdarza się że większej niż cena zakupu. Dlatego tutaj można eksperymentować i znaleźć rozsądne optimum cena/jakość. Stąd też D700 plus eksperymenty z kolejnymi obiektywami i wskakiwanie po półeczce do góry są ciekawym rozwiązaniem.

B) Jeżeli musisz nabyć sprzęt nowy, na fakturę - wtedy sytuacja wygląda gorzej, bo mamy mniej możliwości. Wtedy moje zdanie jest takie - obiektyw przede wszystkim. Cena obiektywu nie spada z czasem tak, jak cena korpusu. Zatem D90 plus najlepsze szkło na jakie Cię stać, a w przyszłości wymiana na lepszy, być może pełnoklatkowy korpus, ale niekoniecznie najnowszy. Wspomniałeś o zdjęciach seryjnych... Tak D300/D700 dadzą więcej, ale jest to pewien kompromis, który da się udźwignąć. Jeżeli byś nie planował nic zmieniać i kupić sprzęt nowy, to polecałbym kombinację D300s + Sigma 70-200. To jest też najlepsza kombinacja pod względem cena/jakość/możliwości.

PS. Nie napisałeś, czy ogniskowa 300mm jest konieczna ze względu na odległość, czy jest to w zestawach powyżej, raczej wynik ekonomicznych rozważań. Jeżeli miałbym wybierać pomiędzy D300+70-200 i D700+70-300 tylko pod jeden konkretny cel - wybrałbym chyba to pierwsze rozwiązanie. Jeżeli w grę wchodziłaby możliwość użycia D700 ze szkłami 2.8 lub jaśniejszymi oraz inne zastosowania - wtedy brałbym D700.

rjb
13-08-2010, 12:50
Dziękuje mOSAd zawsze to jakaś pomoc. W grę wchodzi tylko nowy sprzęt (brak zaufania do używek)
D700 tylko ze względu na dobre wysokie ISO a 70-300 to wynik ekonomiczny. Tylko ta cena. Minusy to brak cropa i inne ustawienie pkt. AF.
Zestaw D90 plus nowy 70-200VR II ze względu tylko na obiektyw(nie jestem onanista sprzętowym, ale VR i uszczelnienia i jakoś wykonania) i na to ze nie stać mnie na droższe body. D300s plus sigma to chyba najlepsza opcja. Crop mile widziany (w chwili obecnej brak możliwości wejścia na ring pokazowy. Brak akredytacji. wiec zdjęcia z za plota . Co innego umówione sesje ) Myślę ze sigma na DX da rade. Pozostałoby na 85/1.8 lub grip. Poczekać jeszcze trochę mogę, ale jestem już (we wrześniu 9) rok bez aparatu:((((((( Najlepszym wyborem D300s z możliwym wysokim iso z D700 i jestem szczęśliwy.
Co przemawia jeszcze za D300 to to ze posiadam używany 2dni w postaci mojej osoby 18-70(kupiony używany WINIETA ) i 50/1.8 oraz 2 karty 2gb CF.
Aha sprzęt użytkowany będzie na pokazach na otwartej przestrzeni jak i w halach, do tego sesje w stadninach i prywatnych hodowlach. Fotografie przeznaczone do internetu, portrety (czasami A3), jako kartki portretowe(zaproszenia), kalendarze.

Marcin Borkowski
13-08-2010, 22:17
http://allegro.pl/item1179684081_uniwersalny_radiowy_wyzwalacz_lamp_ z_goraca_stopka.html

cena zachęcająca, używa ktoś z was tego ? jak by się sprawowało z d70s i sb800?
wyzwala za każdym?
jakie są czasy synchro?

Grand.
15-08-2010, 20:37
A zadziała z Nissinem 622? :D

men1973
15-09-2010, 21:38
witam moje pytanie ,mam przeznaczone 20 000zł na sprzet ,obecnie posiadam D90 + 35/1.8 + 18-105,napewno chcę kupic D 700 + 70-200 vrII ale dalej co do zakupów mam dylemt czy 24-70/2.8 nikon +jakiś fisheye,czy może 14-24 +50/1.4 nikon,powiem że zabawa w ślubniaki i foto komercyjne jak najbardziej

M2SC
16-09-2010, 12:44
Nie to ja mysle ze jak slubniaki to 24-70 obowiazkowo -mialem okazje sie pobawic i chcialoby sie <marzyciel> / mowisz ze masz 20k wiec po kupnie D700 i 70-200 zostanie ich dosc sporo

men1973
16-09-2010, 15:37
hmm ,też się bawiłem tym zestawem d700+24-70 i jest super:),ale ten 14-24 ehh najlepiej by było miec to i to ale kasy na to wszystko nie starczy bo przecież jeszcze 70-200vrII biorę na pewno:)

M2SC
16-09-2010, 20:45
nie wiem - nie robie ślubów ale zy tak szeroki kat jest tam potrzebny ?

wojtas0009
17-09-2010, 16:34
dasz rade z samym D700 i 24-70- na d700 24-70 to i tak szerzej niż 18mm na obecnym D90 ;) więc ja waliłbym w zestaw d700+24-70+70-200 i lampa

Grand.
19-09-2010, 19:04
14-24 uważam ze byłby za szeroki

D700
24-70
70-200
50/1.4
85/1.4
SB-800

Więcej do szczęscia, prócz grip'a, nie potrzebujesz

Corvax
15-01-2011, 23:14
Witam,
Przepraszam za podpinanie się pod wątek ale nie chciałem zaśmiecać forum. W razie czego prosze o przeniesienie.

Troche się poczułem osamotiony w foceniu i chciałbym swojej kobiecie sprezentować lustrzankę aby pofocić razem. Oczywiście musi być Nikon... jakis prosty model, w miarę lekki. Taki w sam raz dla amatorki, która wyraża umiarkowany optymizm dla takiego prezentu. Czyli mała, lekka i prosta w obsłudze lustrzanka dająca jednak dobrą jakość zdjęć (choć w Nikonie to oczywiste :)) i duuużo przyjemności.

Mój pomysł to jak na razie D3000 + np Nikkor 18-55 VR. W sumie zastanawiam się głównie nad obiektywem.
P.S. Sam mam D90 + kitowy 18-105 oraz 70-300 VR ED. Fajnie byłoby się pozamieniać szkłami czasem :)

kazwita
16-01-2011, 01:08
Witam.

Może Kolega przemyśli jednak wybór D5000 zamiast D3000. Rozmiary i waga bardzo zbliżone, a jednak lepsza matryca. W grę teoretycznie też wchodzi D3100. Jeżeli chodzi o optykę, to można pokombinować nad zakupem czegoś lepszego do D90 zamiast 18-105, który wtedy trafi w kobiece ręce.

Pozdrawiam.

KUBACZ
16-01-2011, 01:41
Moja sobie daje rade z D3000 :) Bardzo przyjemny aparat dla kobiet choć brakuje obowiązkowego wyposażenia delikatnego sprzetu uzytkowanego przez kobiete - tytanowej obudowy :]

Aktualnie D3000 chodzą (przynajmniej nowe) zbyt drogo. Ja ciesze sie bo mój kupiłem za 1200. 1799 jednak a w takiej cenie widziałem bym nie dał. Wtedy lepiej kupic D5000. Od d3100 wolałbym d3000.
Jakby tak kupić body d3000 dać żonie 18-105 a sobie zakupić jakąś lepszą rureczke ?:)

Corvax
16-01-2011, 22:47
Dzięki za dotychczasowe podpowiedzi.
Obawiam się, że każde z moich szkieł będzie dla niej zbyt ciężkie :) Pewnie czasem sobie je ode mnie pożyczy ale to tak na chwile, bo nosić jej się nie będzie chciało :) Dlatego szukam ewentualnej alternatywy dla 18-55.
Co do samego body to nie sądzę, żeby to się w jej przypadku przerodziło w jakąs pasję. Szukam czegoś niedrogiego, żeby po prostu robiło dobre zdjęcia na poziomie amatora z nico większymi wymaganiami jak compact, ale nic więcej. Gdybym sie jednak mylił to poszlibyśmy w lepsze szkła :)

igg
16-01-2011, 23:46
D40 i AF-S 35/1.8 o ile może być używany aparat

kazwita
17-01-2011, 00:50
A czy rozważał Kolega zakup bezlusterkowca? Jedyny mankament - Nikon jeszcze ich nie produkuje. W kategorii małe, lekkie aparaty z przyzwoitą jakością fotek mogą być interesujące. NEX-3 oraz NEX-5 są naprawdę malutkie, choć niestety nie będzie można wymieniać się obiektywami.

ania12get
26-01-2011, 21:59
ja posiadam NEX-5 i jestem bardzo zadowolona!

Lightjay
31-01-2011, 15:57
Zastanawiam się nad
Nikon
D90
lub inny

czyli aparaty ze średniej półki bo na canona 5d mnie nie stać

+ dobra lampa + obiektyw portretowy najlepiej jakiś jasny do robienia wewnątrz + obiektyw na krajobraz(ale ten może poczekać chyba )

Obiektywy KIT'owe odpadają)
Czy były mi ktoś w stanie coś polecić
Sprzęt musi być nowy (sklepy które biorę pod uwagę to fotojoker lub rtv agd lub inne internetowe)

budżet max 6-7tys ale za komplet juz z kartą pamięci


może http://allegro.pl/nikon-d300s-18-55-vr-55-200-vr-lampa-4gb-raty-i1426910822.html

login_87
31-01-2011, 16:37
Mowisz ze obiektywy kitowe odpadaja a dajesz aukcje z takimi wlasnie obiektywami :/ D300s bardzo fajny aparat ale mysle ze na poczatek spokojnie wystarczy Ci D90 .
Jezeli chodzi o obiektyw portretowy to mysle ze n85 1.4 bylby idealnym wyborem ale za to troche kosztuje. Ewentualnie n85 1.8. Inni producenci tez robia takie stalki (85mm - samyang falon)
Do wnetrz przydaloby sie cos szerszego. Jezeli mialo by byc jasno to moze 35mm 1.8 ale moglo by byc czasem za wasko.. Moze wtedy jakis jasny zoom 2.8
Do krajobrazu s10-20 4,5-5,6

ps. karty kup sobie lepiej 2 mniejsze niz jedna duza:)

np
n85 1.8 http://allegro.pl/nikon-nikkor-85mm-1-8-nieuzywany-gwarancja-i1439117568.html
s10-20 (krajobraz) http://allegro.pl/sigma-10-20-f4-5-6-ex-dc-hsm-nikon-super-zestaw-i1424363506.html

Sin
31-01-2011, 18:23
D90 + Tamron 17-50 mm f/2.8 VC + Tamron 70-300 f/4.0-5.6 VC + SB-600 + Nikkor 50mm f/1.8

2450 + 1600 + 1600 + 800 + 400

Lightjay
02-02-2011, 00:01
Pracowałem ostatnio z lampą CANON 580 EX II i nie mogę na nią złego słowa powiedzieć cena 1600
Podobnie na canona 5d. Mam nadzieję że lampa Nikona SB-900

Ok D90+

co do szkieł to znalazłem takie:
Nikon AF 85mm f/1,8 D Nikkor 1599zł
Tamron SP AF 17-50 mm f/2,8 XR Di II VC LD Aspherical IF 1784zł
lub
Tamron SP AF 17-50 mm f/2,8 XR Di II VC LD Aspherical IF N2 1784zł

Tamron SP 70-300 mm f/4-5,6 Di VC USD 1694zł
Nikon AF 50mm f/1,4 D Nikkor 1198zł
lampa moze jednak ta dobra Nikon SB-900 za 1549zł

Budżet przekroczony, ale mam prośbę o całe nazwy lub linki, bo chyba będę kupował w rtv agd całość i nie zawsze wasze nazwy mogę tam odszukać tak jak w przypadku Tamron sa dwa identyczne ta sama cena równica w nazwie N2 :)

login_87
02-02-2011, 10:24
Co do szkiel najlepiej popytaj w dziale optyka. Tam znacznie szybciej otrzymasz odpowiedz i moze zamiast np tamrona 70-300 polecom Ci nikona 70-300VR. Tak samo lapma - moze by wystarczyla SB-700. Popytaj w odpowiednich dzialach, tam jest wiekszy ruch :)

darkmajin
02-02-2011, 13:48
nie wiem gdzie sprawdzasz ceny Lightjay ,ale poszukaj mocniej bo przepłacasz ;) i jeżeli chodzi o stare szkła AF to poszukaj używek nowych już się nie opłaca

edit: sb900 vs sb700 wolał bym dołożyć 200plnów

Lightjay
02-02-2011, 15:19
nie wiem gdzie sprawdzasz ceny Lightjay ,ale poszukaj mocniej bo przepłacasz ;) i jeżeli chodzi o stare szkła AF to poszukaj używek nowych już się nie opłaca

edit: sb900 vs sb700 wolał bym dołożyć 200plnów

ceny sa z fotojokera lub rtv agd
a z tych sklepów ponieważ chciałbym wszytko zakupić w jednym sklepie na raty, a z innymi sklepami nie miałem doświadczenia i nie wiem jak to wyglada

darkmajin
02-02-2011, 17:29
FJ :

1337 sb-900
1067 50 1.4

O.o

nie bierz wszystkiego na raz szkoda dodatkowej kasy nawet jak 0% to przepłacasz ,dozbieraj i kup taniej

Lightjay
02-02-2011, 23:40
W sklepach stacjonarnych na pewno będzie drożej i z doświadczenia stwierdzam,że najbardziej opłaca się kupować w sklepach internetowych.

mozesz polecić jakies sklepy internetowe

Lightjay
02-02-2011, 23:50
FJ :

1337 sb-900
1067 50 1.4

O.o

nie bierz wszystkiego na raz szkoda dodatkowej kasy nawet jak 0% to przepłacasz ,dozbieraj i kup taniej

na poczatku będę robił portretówki tak jak 5D markiem canona z lampą Canon Speedlite 580 EX II i obiektywem Canon EF 17-40mm f/4 L USM
i szukam takiego odpowiednika w nikonie oprócz 5d marka na którego osobiście mnie jeszcze nie stać

login_87
03-02-2011, 00:38
na poczatku będę robił portretówki obiektywem Canon EF 17-40mm f/4 L USM


To raczej malo portretowe ogniskowe...
ze strony http://aparaty-cyfrowe.masterweb.pl/portret-jak-zrobic-dobry-portret.html

"Czy obiektyw ma jakieś znaczenie? Oczywiście. Najlepszy będzie obiektyw z zakresu ogniskowych 85 - 135 mm. Taki zakres daje również małą głębię ostrości, dzięki czemu tło będzie rozmyte.

Również zniekształcenie stają się praktycznie niewidoczne i twarz wygląda proporcjonalnie."

Lightjay
05-02-2011, 10:27
Na fotojokerze pojawiła sie nowa oferta i zdecydowałem ze kupie nikona D90 (nowego) + lampę nową sb-900, a szkła będę dokupywał osobno czy na allegro czy na forum itd

Lampa Nikon Speedlight SB-900 1334zł
i teraz pytanie czy wziąść samo body czy już z jakims obiektywem ? bo np w grazetce fotojokera jest D90 + 18-105VR + torba Opticam sm-315 za 3222zł

Zdjęci ato głównie portrety, twarze

login_87
05-02-2011, 14:15
Na fotojokerze pojawiła sie nowa oferta i zdecydowałem ze kupie nikona D90 (nowego) + lampę nową sb-900, a szkła będę dokupywał osobno czy na allegro czy na forum itd


i teraz pytanie czy wziąść samo body czy już z jakims obiektywem ? bo np w grazetce fotojokera jest D90 + 18-105VR + torba Opticam sm-315 za 3222zł

Zdjęci ato głównie portrety, twarze
Jakiś obiektyw napewno musisz kupic:) Cena jest przyzwoita. Wartosc takiej torby opticama to okolo 100zl (a nie jak na stronie FJ 249zl). Gdybys kupowal osobno body i obiektyw zaplacisz tez okolo 3200zl.
Jezeli jestes jednak przekonany do portretow to moze jakas portretowke na poczatek a 18-105 sobie odpuscic.



wziąść wziąć!!

rewddd
06-02-2011, 01:19
weź sobie d90+50mm 1,8 po tym kup szkło jakiego Ci będzie brakować;) wtedy jakieś 17-55 2,8 czy 70-200 2,8 (niewiele droższe tamrona czy sigmy niż N 70-300 a jednak chyba jest lepiej przymknąć i mieć podobnie lub lepiej ostro niż się martwić o światło ale to też dodatkowy ciężar) co do lampki się nie wypowiem mam nissina di622 i sb-22s więc nie za bogato ale ślubów nie robię tylko tfp dla własnej przyjemności wiele osób się napala na początek żeby mieć niewiadomo co a tu trzeba samemu pokombinować żeby nie wydać pieniędzy w błoto i nie stracić za dużo jeśli się nie trafi ;)

Lightjay
16-02-2011, 19:58
jutro jade po lampe sb-900 i nikona d90 i teraz pytanie czy kupić:
Nikon D90 (Body) 2439zł
Nikon D90 z ob. Nikkor AF-S DX 18-55mm ED II 2666zł
Nikon D90 z ob. Nikkor 18-105mm DX VR 3129zł

mam już praktycznie uzywany obiektyw Nikon AF-S 50 f/1.4 G za ponad tysiaka (ale nie wiem czy warto skoro nowy Nikkor 50mm f/1.4 AF kosztyuje 1050zł, a Nikkor 50mm f/1.8 D AF moge miec nowego za mniej niz 500zł) czy naprawdę opłaca się dać 500stow wiecenj na 1,4G ?

Psychotrop
16-02-2011, 20:48
50mm 1.4 i 1.8 pomijając ich "jasność", to dwie różne konstrukcje.
tym bardziej D i G.
było o tym multum razy w optyce.
zapraszam do działu sprzęt -> optyka.
nawet głęboko nie będziesz musiał szukać ;)

Lightjay
16-02-2011, 21:23
ok spoko juz odnośnie obiektywu to wiem biore te 50 1,4G, ale teraz pytanie:

Nikon D90 (Body) 2439zł
Nikon D90 z ob. Nikkor AF-S DX 18-55mm ED II 2666zł
Nikon D90 z ob. Nikkor 18-105mm DX VR 3129zł

bo narazie nie przewiduje zakupu optyki odrazu wziąść któryś z powyższych zestawów ? czy lepiej kupic samo body a obiektyw jakis dodatkowo uzywany kupić ?
bo bedzie stałka 50mm + sb-900 + grip

Psychotrop
16-02-2011, 21:54
niektórzy się boją używek.
ja nie.
kupiłbym samo body, zwłaszcza że będzie to 50mm.
więc jakoś spieszno z kupnem ci nie jest.

popatrz na allegro, na giełdzie forumowej.
za 700-900zł jesteś w stanie dorwać np tamrona 17-50 f2.8 :)
ważne, żeby się nie napalać, tylko spokojnie czekać, aż coś się trafi.

Lightjay
16-02-2011, 22:53
niektórzy się boją używek.
ja nie.
kupiłbym samo body, zwłaszcza że będzie to 50mm.
więc jakoś spieszno z kupnem ci nie jest.

popatrz na allegro, na giełdzie forumowej.
za 700-900zł jesteś w stanie dorwać np tamrona 17-50 f2.8 :)
ważne, żeby się nie napalać, tylko spokojnie czekać, aż coś się trafi.

spieszno mi nie jest zbytnio ale na już potrzebuje bo na dniach urodzi się mi syn, a nie chcę aby od pierwszych dni miał spieprzone zdjęcia, może jak dorośnie to to doceni :) więc sam (sami rozumiecie) a nie wiem czy d90+sb900+50/f1,4G na sam początek na niemowlaka wystarczy :)

P>S> wiadomo że niemowlakowi sabinką 900 nie będę walił po oczach gdyby coś :)

Psychotrop
17-02-2011, 00:45
P>S> wiadomo że niemowlakowi sabinką 900 nie będę walił po oczach gdyby coś :)

poczytaj o strobingu :)
sprzęt -> lampy błyskowe i u góry masz podklejone kilka wątków o zdalnym wyzwalaniu lapm :)
d90 + sb-900 to bardzo przyjemny duecik :)

a co do schrzanionych zdjęć .... nie wykręcaj się sprzętem ;)

remos
18-02-2011, 12:18
Moim zdaniem kup D90 plu 18-105, a potem sobie dokupisz taką ogniskową jaka Ci pasuje.
50 da za duże zbliżenie i będziesz musiał bardzo się odsuwać.
Tutaj poleciłbym Ci 30mm i albo Nikona albo Sigmę.
Wiem co mówię, bo kolega ma dokładnie taki sam układ tj. D90 i niemowlaka (no teraz już podrośniętego) i bardzo był zadowolony z S30mm 1.4.

W sumie to może nawet jeżeli miałbyś jeszcze czas i pole manewru to w tą stronę proponuje pójść.

melechesh
09-03-2011, 12:12
A ja proponuję do tego D90 kupić Tamrona 17-50 2.8, może być nawet ta starsza wersja bez stabilizacji. Lepsze to niż te kity Nikona.

Jigx
10-03-2011, 16:29
Witam wszystkich Forumowiczów ! :P
Startuje z swoją przygodą z fotografowaniem ale ciezko jest wybrac odpowiedni sprzęt.
Sprzęt głownie pod rajdy samochodowe(wiadomo w domu sie tez cos cyknie,urodziny itp) ,duzo jezdze i chciałbym narescie cykac cos lepszego :P
Myslalem nad Nikonem D5000 i Nikkorem 18-105mm-aparat jest dobry jak to ludzie piszą,kręci tez filmy w HD, a obiektyw powinien byc lepszy niz KIT.
Chyba ze jestem w totalnym błędzie i pomożecie mi zmienic konfiguracje na lepszą.Koszta to max 2500-3tys zł.Byłbym wdzięczny za pomoc.Kamil

login_87
10-03-2011, 16:53
18-105 to Kit. Zamiast d5000 wez budzetowo d3100 lub uzywke d90 jesli nie zalezy Ci na filmach. Co do obiektywu to chyba przydaloby sie cos dluzszego niz 105mm na dlugim koncu.
hmm ... Reasumujac kup d3100 +70-300VR (uzywka) i wyjdzie Cie to kolo 2800zl lub d3100 + 18-55 +55-200VR / 55-300VR (2699zl z karta 8gb i pokrowcem / 3160 z karta 8gb i pokrowcem ) zawsze tez mozesz wziac uzywane obiektywy ktore beda troche tansze. Tak moim zdaniem, ale ja sie nie znam jestem amatorem i dopiero zaczynam

cinul
26-03-2011, 19:29
Witam.

Podepnę się pod temat. Otóż kupiłem sobie Nikona d3100 ze standardowym obiektywem w zestawie 18-55 mm. Wiem, że lepiej byłoby zainwestować w szkło 18-105 ale naprawdę kupiłem okazjonalnie bardzo tanio no i reasumując różnica pomiędzy kupionym a tym z obiektywem 18-105 wyszła mi 600 zł. Jestem amatorem i dlatego chciałem prosić o poradę odnośnie troszkę lepszego obiektywu. Zdjęcia jakie będę robił to przede wszystkim jakieś widoczki, krajobrazy, fotki ze zlotów motoryzacyjnych, troszkę pstrykania na weselach. Zastanawiałem się nad szkiełkiem 55-200 VR - czy warto inwestować czy polecicie coś lepszego w cenie do 600 zł. Wiem, że budżet mam niewielki ale coś już można wykombinować. Z góry wielkie dzięki

karolt
27-03-2011, 19:57
Moje zdanie:
18-55 jest bardzo dobry, zmiana na 18-105 nic Ci nie da. Zmiana na 18-70 da Ci szybszy AF, a zmiana na 18-200 da Ci szybszy AF i naprawdę niezły zysk w ogniskowych - ale za cenę paru optycznych kompromisów i wyższą cenę.
50-200 - być może warto dokupić, jeśli naprawdę, ale to naprawdę często masz sytuacje, że musisz zrobić większe zbliżenie, a nie masz jak podejść. Moim zdaniem rzadko są takie sytuacje, jeśli się nie robi specyficznego rodzaju zdjęć, np. ptaków itp.
Dlatego moim zdaniem najlepiej zrobisz nie kupując nic, albo kupując 35/1.8, który da ci nieco nowych możliwości jeśli chodzi o trudne warunki oświetleniowe i możliwość rozmywania tła. A przy okazji to jest naprawdę świetne szkło za śmieszne pieniądze. Jakbym miał tylko DX, to by mogło być moje jedyne szkło (przynajmniej na jakiś czas).
Za 600 zł trudno chyba kupić cokolwiek innego, co by Ci naprawdę coś sensownego wniosło do tego co masz. Ja bym się wstrzymał :-)

melusb
28-03-2011, 20:09
witam wszystkich.
do tej pory robilem zdjecia kompaktem A590is no ale uzbieralem troche zlotych i chce kupic lustrzanke.
od czasu do czasu ucze sie obslugi i robienia zdjec na Eosie 55D+18-135mm pozyczanym od znajomej.
hoduje ptaszniki i strasznie lubie robic i ogladac zdjecia macro . kocham gory .
aparatu bede uzywal glownie do macro i wakacyjnie gory no i ogolnie pojeta przyroda.
mam dwa typy , raczej uzywane body . Nikon d90(tu moze uda sie nowke sztuke) oraz Canon 40d.
i tupytanie do bardziej doswiadczonych : nie mam zadnych szkiel (no sory od starego zenita mam) dopiero bede budowal szklarnie i doradzcie mi prosze co mam wybrac ? ze szkiel wiem ze jakis kit sie przyda albo cos w zakresie od 28-70 jako kit , jakas stalka do macro np 105mm a w gory cos ala 10-20- dobrze mysle? wiadomo ze nie kupie odrazu wszystkich szkiel , jak narazie "kit" na wakacjach stalke do macro a potem reszte . jak narazie mam okolo 3000 zl . pomocy






ps. pisze na tym forum bo mi sie podoba sytuacja jaka tu panuje ;]

login_87
29-03-2011, 08:03
ps. pisze na tym forum bo mi sie podoba sytuacja jaka tu panuje ;]


Ło matko... a jaka tutaj sytuacja panuje??

kup d90 +18-105 (uzywka na allegro kolo 2500) i do tego np 35 lub 50 1.8 i masz okolo 3000zl:)

melusb
29-03-2011, 10:01
na forach ogolnych o fotografii zostalbym odeslany do innego tematu bo wszystko juz bylo .


50 mm to do macro chyba nie bardzo pasuje .

pes
29-03-2011, 11:19
50 mm to do macro chyba nie bardzo pasuje
Możesz zakupić pierścień odwrotnego mocowania i pasuje.

melusb
29-03-2011, 11:36
to rownie dobrze moge uzyc stary obiektyw zenita tak ?

d90
29-03-2011, 14:18
jesli chcesz focic ptaszniki, to ja bym polecal jednak cus innego niz 50 do makro
o odleglosc ostrzenia mi chodzi od obiektu....

melusb
29-03-2011, 14:34
myslalem nad Tamronem AF SP 90 f/2,8 Di Macro 1:1 lub 60 F2.0 Di II MACRO 1:1 - ma ktos z nimi doswiadczenie ?

pes
29-03-2011, 22:00
Pozwolę sobie zareklamować stronkę forumowych speców od makro http://kucharscy-foto.comli.com/ Poczytasz tam też na temat obiektywów ;)

klocu
01-04-2011, 22:15
okej, moze sie wystawiam na pozarcie ale oczekuje jasnej odpwiedzi, potrzebuje pełnej klatki -> brac d3 z bardzo malym przebiegiem jest pare na ebayu czy kupić nowy d700, czytam i czytam i czytam i wszystko sprowadza sie do puenty ze d700 to taki d3 tylko odchudzony bo powstal z myslą jako back up do pro foto. co zrobic

seba
02-04-2011, 20:32
body jak body, słoiki do tego i tak są najważniejsze. Musisz sam porównać do czego jest ci potrzebny sprzęt.

polecam poszukać dobrego testu między puchami i wybrać, a resztę przeznaczyć na inny sprzęt, lampy, statywy itd.

wielebnyy
02-04-2011, 22:32
no D3 to juz najwyzsza polka . D700 ciut nizej . Czytaj i czytaj i sie zastanow do czego Ci taki aparat : co ma D3 a czego nie ma D700 i czy potrzebujesz tych rzeczy ! To juz wysoka polka i drogi sprzet wiec dobrze sie zastanow , dobrze poczytaj i wtedy wybierz :) i pamietaj ze kazdy tu praktycznie chwali to co ma :D

Psychotrop
03-04-2011, 04:10
i pamietaj ze kazdy tu praktycznie chwali to co ma :D

kłamiesz ;)
mam D300, a chwalę D3s :)

a podstawowe różnice (te na papierze) między D3s i D700, to:
- D700 ma wbudowanego flasha i jeśli chcesz jedną lampę odpalić w CLS, to to zrobisz, w D3s potrzebujesz sterownik, albo lampę w trybie master zapiętą na gorącą stopkę (brak wbudowanej lampy).
- D3s ma do 11 klatek na sekundę - nieocenione np w fotografii lotniczej, czy repo sportowym, D700 do 8 klatek na sekundę i niektórym może to nie wystarczać.
- D3s ma 100% pokrycia w wizjerze, D700 z tego co pamiętam chyba 95% (mogę się mylić)
- D3s kręci filmy, D700 nie
- D3s działa na aku EN-EL4a w standardzie, w D700 trzeba dokupić zestaw PDK-1 (grip mb-d10, aku, ładowarka, przejściówka do gripa, żeby zapakować ten aku).
- reszta, to już subiektywne odczucia - kształt, waga ...

remos
03-04-2011, 14:02
No tak ale porównać należałoby na potrzeby pytania D3 (bez s) z D700.

wielebnyy
03-04-2011, 16:22
no i tez zapomniales o jednej rzeczy napisac : D700 kosztuje ok 7 tys. a D3s 15 tys :) pisze tak mniej wiecej te ceny z allegro teraz :D no ale cos kolo tego stoja :D wiec roznica w cenie jakies 8 tys :D no ja bym chyba bral d700 + do niego kupil z 2 -3 szkla takie PRO lub z jedno PRO + lampy itd :) no ale jak ktos ma kase to i kupi D3s + 3(albo wiecej :D ) szkla + lampy a nawet wynajmie sobie lub kupi lokal i zrobi cale studio :D hehehe :)

klocu
03-04-2011, 21:32
No tak ale porównać należałoby na potrzeby pytania D3 (bez s) z D700.
słuszna uwaga :)

dziękuje za opinie,
czytam, czytam i czytam, analizuje i ciężko podjąć decyzje na co wydać pieniążki, nowy d700 plus grip i świadomość posiadania gwarancji czy wymarzony d3 z niskim przebiegiem, specyfikacje techniczne znam na pamięć, osobiście skłaniam sie do d3 tylko pozostaje w głowie obawa przed kupnem "kota w worku". oba miałem w łapie, oba macałem. dodam tylko, że lampy ( sabina 800 i 900 ) i szkła ( te w wersji pro i light ) stoją na półce. poczekam na posty do środy, poczytam coś jeszcze i zadecyduje.
pozdr.

pandus
03-04-2011, 23:16
Witam wszystkich i z góry przepraszam jeśli moje pytanie umieszczam na niewłaściwym miejscu na forum.
Palnuję zakup lustrzanki cyfrowej marki Nikon, szukam aparatu i obiektywu dla amatora. Szczerze przyznam, ze o fotografii wiem bardzo niewiele lub może raczej prawie nic. Aparatu bedę używał do fotografowania głównie rodziny, dzieci, dom, pies, wakacje etc. Bardzo proszę o podpowiedz co wybrać.

remos
03-04-2011, 23:17
Bierz D3, nawet na Allegro masz użwyki z 6miesięczną gwarancją. W przypadku nowego D700 jak bierzesz na firmę to i tak masz 12miesięcy. Poza tym gwarancja to jak sama nazwa mówi, jest na sprzęt i usterki które spowodowane mogłyby być jakimiś usterkami, które nie wynikałyby z uszkodzeń przez użytkownika. Ja nie spotkałem jakoś za wiele (żeby nie powiedzieć żadnych) opini na temat uszkodzeń tak sprawdzonyc konstrukcji jakimi są D3.

pandus
03-04-2011, 23:23
Dzieki Remos, myślę że D700 to raczej nie mój przedział cenowy. Myślałem raczej o D90.
A co ze szkłem do D3 lub D90, co byś mi sugerował. Dzieki

wosik
04-04-2011, 15:32
yyy y yyy czegoś tu nie rozumiem xD D7000 to nie twoj przedzial cenowy, myslisz o D90 a jakie szkla do D3 lub D90?? o co come on xD D3 to inna matryca duuuża a D90 to matryca mala, szkla pasuje wszystkie bo maja te same bagnety ;] i chyba Święta Trojca to zestaw do wszystkiego

koma999
05-04-2011, 12:13
http://allegro.pl/nikon-d90-nikkor-18-105vr-6gb-dod-akku-kpl-fab-i1544951484.html

do jakiej ceny warto licytować??

Psychotrop
05-04-2011, 12:43
http://allegro.pl/nikon-d90-nikkor-18-105vr-6gb-dod-akku-kpl-fab-i1544951484.html

do jakiej ceny warto licytować??

zapytaj w odpowiednim dziale:
http://forum.nikoniarze.pl/forumdisplay.php?f=62

remos
06-04-2011, 00:04
Dzieki Remos, myślę że D700 to raczej nie mój przedział cenowy. Myślałem raczej o D90.
A co ze szkłem do D3 lub D90, co byś mi sugerował. Dzieki

Trochę bałagan zrobił się, w sumie z braku cytowania przeze mnie. Moja wypowiedź była dla postu wyżej. A między naszymi jest minuta różnicy.

D90 18-105, dobra cena w fotojoker przykładowo.

Jak to Twoje pierwsze lustro to rozważyłbym jeszcze samo body (D90) i 18-200VR.

klocu
07-04-2011, 13:46
dziekuje za info i poświęcony czas, wybór padł, biore 700

cinul
10-04-2011, 17:28
Witam. Ostatnio prosiłem o pomoc w zakupie obiektywu do d3100. W zasadzie skupiałem się na zoomach ale po głębszym zastanowieniu i przeanalizowaniu przykładowych zdjęć wybór padł jednak na stałkę Nikkor AF-S DX 35mm f/1.8 G. Przewertowałem już masę for na temat tego obiektywu no i chyba największym mankamentem jest to że czasem AF wariuje. Osobiście nie wiem także swojej opinii jeszcze nie wyrażam. Myślę, że będę z niego bardzo zadowolony...
Jeszcze jedno krótkie pytanie, choć wiem że jest do tego odrębny dział. Chciałbym kupić jakąś niedrogą lampkę lepszą od wbudowanej. Zastanawiałem się nad Nikonem Sb-400 i METZ 24 AF-1. Na temat tej drugiej nic niestety nie mogę znaleźć. Warto w którąś z tych inwestować przy niewielkim budżecie na początek ?? Z góry wielkie dzięki :)

karolt
13-04-2011, 19:34
Przewertowałem już masę for na temat tego obiektywu

Na litość, człowieku, zacznij robić zdjęcia i wyciągać własne wnioski :-D Nie ma lepszego szkła pod DX.
Co do lampy: polecałbym SB-600 jednak chociaż (a najlepiej SB-700). Rozejrzyj się, jak to cenowo stoi, ale wg mnie warto, naprawdę warto.

Pianka
22-04-2011, 08:24
Hej
szukam aparatu tak do 1000 zł.
Ważne, żeby robił fotki w lepszej jakości przy brzydkiej pogodzie czy przy sztucznym oświetleniu, a także w ruchu. Polski menu
znalazłam taki
http://allegro.pl/aparat-cyfrowy-nikon-l120-nowy-model-i1565943587.html
i nie wiem czy warto?

KUBACZ
22-04-2011, 12:46
Co do lampy nie rozglądaj się za 600. 600 kosztuje 970 (i o dziwo ktos kupił jedną) a 700 kosztuje 1020. Co lepsze chyba mozna łatwo wyczytać.

35 nikkora to GENIALNY OBIEKTYW. Jeszcze go nie zdjąłem a juz 2 tyg mijają :)

Pianka nie wiem czemu ale nie pakowałbym się w cyfrówki nikona. Śliczny jest ten aparat, mojej dziewczynie bardzo się podoba 110, ale ja usilnie staram się ją przekonać na połowe tańszego FUJI albo OLYMPUSA. Jak chodzi o zwykłe cyfrówki jestem jakoś dziwnie po stronie tych firm - fuji/olympus.

Odradzam Sony z doswiadczenia, a z zasłyszanych opinii (i doświadczenia jakiejs starszej małpki) uważałbym na nikony, choc tak jak mowie ten jest bardzo ładny i ma dobre parametry

Pianka
22-04-2011, 20:14
Akurat Sony mam w tej chwili i jestem z niego zadowolona, tylko ma mniejsze parametry.
Nie mam zamiaru robic fotek dzieł sztuki, zalezy mi na tym na czym wcześniej pisałam, nic więcej. A pytam tu, bo nie bardzo sie znam na aparatach

KUBACZ
22-04-2011, 20:51
Moi faworyci. Oczywiscie subiektywnie

http://www.ceneo.pl/8433711 daje jakiekolwiek szanse na rozwój

http://www.ceneo.pl/6562009

http://www.ceneo.pl/6309083

http://www.ceneo.pl/5658243

:) Wszystkie mają swoje wady i zalety. Te 3 kompakty są naprawde fajne. Ten z wymienną optyką ma dobrą cene (widzialem za 999)

NIKOLAY
23-04-2011, 09:33
Poniżej Canona G 12 bym nie schodził. Uwaga na niektóre modele Olympusa. W niektórych modelach oryginalny akumulator ma wartość połowy aparatu (mam w szufladzie takiego Mju 7XXXX coś tam coś tam - nie chce mi się z kanapy wstawać by sprawdzić model) :D

feldwebel Krzysztof
28-04-2011, 12:12
Proszę o podpowiedź na temat: płaski kompakt, ważna przede wszystkim jakość zdjęcia (kolory, szum), a nie ilość pikseli. Rozdzielczośc wystarczy taka, jak w popularnych lustrzankach D70, D90. Żadne bajery nie są potrzebne. Wskazana cena niższa niż wyższa :D
Fotki głównie w świetle dziennym, plener, imprezy masowe.

Co możecie polecić?

melusb
28-04-2011, 14:21
witam , poradzcie : nowy d90 czy uzywany d200 z okolo 20k przebiegu ?

KUBACZ
28-04-2011, 23:48
D200 ?? Nie 300 ?

To zdecydowanie D90

Nowy, nowsza konstrukcja, lepsza matryca i jeszcze sie znajdzie duzo innych zalet.

Przewaga 200? Ergonomia (choć gorszy wyświetlacz jesli to dla kogos wazne).

melusb
28-04-2011, 23:58
KUBACZ za cenę nowego D90 nie dostane "dobrej używki" D300 . Stąd D200

melusb
03-05-2011, 16:34
Ten D200 stan idealny od starszego pana okazalo się że tylko 12 k przebiegu . Własnie też myślę że nowy sprzęt to i gwarancja i jakiś taki spokój psychiczny hehe

Kuskus89
27-05-2011, 18:49
hej!
Również podpinam się pod temat. Noszę się z zamiarem kupienia lustra- zawsze mi się marzyło robienie zdjęć, w końcu nadszedł czas na realizowanie marzeń.
Jestem w UK mój budżet- jakieś 650-700 Ł. Chcę kupić albo nikona d80 plus dobrą puszkę (tylko jaką?!) albo d90 z kitowym obiektywem. Co wybrać i dlaczego? :) proszę o odpowiedź dla żółtodzioba..
dzięki!

d90
30-05-2011, 00:11
d80 mowisz i dobra puszke...
ciekawe...
I jestes w uk...to zmienia postac rzeczy.
Nikon nie dodaje nic do lansu...

Myslales o Sony?

r3b
30-05-2011, 12:20
To może ja się tutaj dopiszę... Na początek witam wszystkich. Przez ostatnie zawirowania spowodowane odejściem sony od klasyki DSLR zacząłem się zastanawiać nad przejściem do waszego obozu, stąd moje pytanie:

Warto zamienić Sony a450+ Zeiss 16-80 f3,5-4,5; Sigma 70-200 f2,8 ex hsm II; minolta 50 f1.7

na:

Nikon D90 + nikkor 16-85; nikkor 35 f1.8; nikkor 70-300...


Warto czy nie?:) (i ewentualnie jakieś wyjaśnienia.)

mastan
30-05-2011, 14:25
Witam,

Niedługo zamierzam kupić lustrzankę. Zdecydowałem się na D3100 ale teraz mam małe wątpliwości, czy nie lepiej kupić nieco starszy model D5000?

Kupuję głównie dla strzelania fotek córeczce (w domu, bez lampy przez najbliższe miesiące) + trochę widoków, które później pójdą na ścianę (50x75) bo obecne zdjęcia trzeba w końcu wymienić na nowsze ;)

Zamierzam kupić aparat + nikkora 18-105 vr lub zamiast tego 18-55 vr + 50/1.8. Za rok lampa...

Dlaczego pytam się o te dwa modele? Bo do d5000 można kupić za 15zł pilota, bo ma bracketing, i mniej istotne - odchylany lcd. Na korzyść d3100 chyba tylko full hd ale też oferuje inny zakres ISO i nie wiem jak z matrycą. Pilota można pominąć, są droższe wężyki. Bracketing też od biedy bo można pstryknąć kilka zdjęć, choć nieco wolniejsza opcja. Zatem wszystko sprowadza się do jakości zdjęć przy wyższych iso (przypomnę - wnętrza bez lampy). Lepszy będzie 3100 czy 5000?

Marcin

bamicz
30-05-2011, 15:23
hej!
Również podpinam się pod temat. Noszę się z zamiarem kupienia lustra- zawsze mi się marzyło robienie zdjęć, w końcu nadszedł czas na realizowanie marzeń.
Jestem w UK mój budżet- jakieś 650-700 Ł. Chcę kupić albo nikona d80 plus dobrą puszkę (tylko jaką?!) albo d90 z kitowym obiektywem. Co wybrać i dlaczego? :) proszę o odpowiedź dla żółtodzioba..
dzięki!

Z tych dwóch wyborów to D90 ale z kitem 18-105 - nie wiem jak cenowo może zostanie trochę Ł na dodatkowe szkło? D90 choć nie mam ale się bawiłem, szybszy, matryca, live view, filmy - chyba nie ma nad czym myśleć.

grpiotr
31-05-2011, 22:44
Witam wszystkich.
Piszę do Was ponieważ chciałbym w najbliższym czasie kupić lustrzankę i moją uwagę przykuły dwa modele. Nikon D90 i D7000. Ponieważ mam do wydania na ten cel ok 5000 zł zastanawiam się nad dwoma zestawami:
Nikon D90 + Nikkor 18-105mm ED VR + Nikkor 70-300mm VR IF-ED
Nikon D7000 + Nikkor 18-105mm ED VR
Co byście mi polecili?
Kusi mnie D90 z tego względu, że mógłbym sobie pozwolić od razu na dwa obiektywy, które powinny wystarczyć na moje potrzeby.
Z drugiej strony D7000 jest sporo nowszym aparatem. Czy warto do niego dopłacić?
Robię bardzo różne zdjęcia od zwykłych rodzinnych, wakacyjnych, po zdjęcia na koncertach, pokazach lotniczych itp.
Dlatego myślę, że te dwa podane przeze mnie obiektywy powinny spełnić na razie moje oczekiwania.
Proszę gorąco o radę ;)
Pozdrawiam

hxc
01-06-2011, 17:08
budżet około 6000, może więcej.

dwie opcje:
1. d700 + jakaś jasna stałka
2. 5d2 + jakaś jasna stałka
3. d7000 + jakaś jasna stałka

zależy mi na GO, ostrości i detalu. video bardzo mile widziane (może nawet wskazane).
d700/5d2 raczej używki. jak myślicie?

MAF
02-06-2011, 13:45
To może ja się tutaj dopiszę... Na początek witam wszystkich. Przez ostatnie zawirowania spowodowane odejściem sony od klasyki DSLR zacząłem się zastanawiać nad przejściem do waszego obozu, stąd moje pytanie:

Warto zamienić Sony a450+ Zeiss 16-80 f3,5-4,5; Sigma 70-200 f2,8 ex hsm II; minolta 50 f1.7

na:

Nikon D90 + nikkor 16-85; nikkor 35 f1.8; nikkor 70-300...


Warto czy nie?:) (i ewentualnie jakieś wyjaśnienia.)

Korpus D90 według mnie wyraźnie lepszy niż Sony A450. Jakość zdjęć porównywalna (ale IMHO ze wskazaniem na D90), wizjer i ergonomia zdecydowanie lepsza w D90.

Zeiss 16-80 optycznie jest lepszy niż Nikkor 16-85. Nikkor ma AF-S tak że dużo przyjemniej się z nim pracuje. Wolałbym mimo wszystko Zeissa.

Nikkor 35 1.8 i Minolta 50 1.7 to nieporównywalne obiektywy. Jeden to standard, drugi to krótkie tele/portretówka. Nikkor 50 1.8 natomiast jest tej samej klasy szkłem co Minolta 50 1.7, tyle że stracisz stabilizację.

Sigma 70-200 2.8 vs Nikkor 70-300 (zakładam że ten 4-5.6 VR AF-S) to tak samo nieporównywalne szkła.
Nikkor jest dużo ciemniejszy, ale ma stabilizację i 300mm. Jeśli nie potrzeba Ci jasności 2.8 to równie dobrze możesz do Sony kupić Tamrona 70-300 USD, dostaniesz szkło o podobnych możliwościach jak Nikkor, albo używanego Sony 70-300 G SSM.

Podsumowując ja bym nie zmieniał. Sony już raczej nie wypuści klasycznego DSLR, ale A450 nie zmieni się od tego w SLT. Chyba że Ci czegoś w A450 brakuje, ale niekoniecznie dostaniesz to w Nikonie.

Jeśli Sigma jest za duża i za krótka to kupiłbym Sony 70-300 G SSM (używanego), a jeśli Minolta 50 1.7 za wąska to zmieniłbym na Sony 35 1.8 DT SAM.

Poważnym argumentem na korzyść Nikona jest IMHO dużo lepszy AF w trybie AF-C.

adrian1115
03-06-2011, 12:35
Jako że mam zamiar wejść w system Nikona już swoje szkła mam wybrane i na pewno będą to 18-105, 35 i 85 f1.8 to mam problem z wyborem puszki. Zastanawiam się nad D200 tylko czy jest sens pchać się w starą już puszkę czy zainwestować w D90 np. ? Na D300 mnie nie będzie stać jeśli kupie w/w obiektywy. Co polecacie ?

Marcin Borkowski
03-06-2011, 15:05
w sumie co nie kupisz bedziesz zadowolony,
d200 - ergonomia
d90 - mniejsze szumy

adrian1115
03-06-2011, 17:58
No i padło na D200 :) Mam nadzieję że będę zadowolony jak przyjdzie :)

bamicz
03-06-2011, 20:59
No i padło na D200 :) Mam nadzieję że będę zadowolony jak przyjdzie :)

To jak w małżeństwie, spróbował byś powiedzieć, że nie ;-)

mmatush
14-06-2011, 07:27
Witam.

Przymierzam się do zakupu lustrzanki, budżet 2tys zł.
Co wybrać? Nowy d3100/d5000 z 18-55 czy używkę D70s/D80 z 18-55 (18-105) i do tego stałkę 50 1.8?
Nie straszna mi zabawa w manualne ustawienia, poza tym w rodzinie mam dostęp do manualnych obiektywów Nikona (stąd w pytaniu D70s/D80).
Pozostaje jeszcze opcja D90, ale wtedy musiałbym chwilkę na niego poczekać...
Co poradzicie?
To mój początek z aparatem, więc ciężko mi napisać, co będę focił (myślę, że będzie on służył jako spacerówka, kilka zdjęć u Cioci na imieninach itp.)

Pozdrawiam
Michał

MAF
14-06-2011, 08:44
Witam.

Przymierzam się do zakupu lustrzanki, budżet 2tys zł.
Co wybrać? Nowy d3100/d5000 z 18-55 czy używkę D70s/D80 z 18-55 (18-105) i do tego stałkę 50 1.8?
Nie straszna mi zabawa w manualne ustawienia, poza tym w rodzinie mam dostęp do manualnych obiektywów Nikona (stąd w pytaniu D70s/D80).
Pozostaje jeszcze opcja D90, ale wtedy musiałbym chwilkę na niego poczekać...
Co poradzicie?
To mój początek z aparatem, więc ciężko mi napisać, co będę focił (myślę, że będzie on służył jako spacerówka, kilka zdjęć u Cioci na imieninach itp.)

Pozdrawiam
Michał

Żaden z tych aparatów które wymieniłeś nie mierzy światła z manualami, więc trochę kiepsko. Do manuali to musiałbyś kupić D200 albo Fuji S5pro. Kosztują chyba mniej więcej tyle co używany D90 (Fuji AFAIR trochę więcej).

D70s/D80/D90 mają tę przewagę że działa AF ze szkłami bez silnika.

Od D300 i D90 zaczęła się w amatorskim Nikonie era CMOS. Jak dla mnie to D90 ma znacznie lepszą matrycę od D80, reszta jest podobna, choć zwykle ze wskazaniem na D90.

D70s to też fajny aparat, 6MPix wbrew pozorom wystarcza w większości przypadków. Główny minus to słabszy AF od D80/90 i dużo mniejszy wizjer (mniej więcej taki jak w D3100/D5000)

Koniecznie postaraj się kupić zooma VR, stabilizacja się przydaje. Jak możesz to kup też stałkę. Tyle że niekoniecznie 50 1.8, chyba że wiesz że chcesz krótką portretówkę.

Ja szukałbym albo D200 jeśli jesteś zdecydowany na używanie tych manualnych szkieł, albo D90 ze względu na matrycę.

MaciejKakol
14-06-2011, 10:48
Witam zastanawiam się nad wyborem aparatu:
- nikon d5100 z 18-105 czy
- nikon d7000 z 18-105

który aparat lepiej wybrać. Będzie to moja pierwsza lustrzanka. Co do d7k przemawia do mnie głownie górnym wyświetlaczem, ale czy warto płacić 4500zł za niego??

MAF
14-06-2011, 11:51
Witam zastanawiam się nad wyborem aparatu:
- nikon d5100 z 18-105 czy
- nikon d7000 z 18-105

który aparat lepiej wybrać. Będzie to moja pierwsza lustrzanka. Co do d7k przemawia do mnie głownie górnym wyświetlaczem, ale czy warto płacić 4500zł za niego??

Oczywiście że warto. Bez górnego wyświetlacza praktycznie nie da się fotografować. Nie wyobrażasz sobie nawet jak on poprawia zdjęcia. Zresztą wystarczy spojrzeć na zdjęcia użytkowników Sony, te z korpusów innych niż A900/850 zwykle do niczego się nie nadają, a to właśnie przez brak górnego wyświetlacza...

A tak poważnie. Jeśli D7000 przemawia do Ciebie głównie górnym wyświetlaczem to znaczy że D5100 wystarczy Ci w zupełności...

d5000
15-06-2011, 22:45
- nikon d5100 z np. 50mm 1.8 czy
- nikon d7000 samo body

Do tego by został Tamron 17-50, Nikkor 35mm 1.8.

Do sprzedania wtedy:
- D5000 + kit 18-55 vr
- 18-105
- 70-300

Fotki głównie w domu (dzieci), spacer, krajobraz + architektura.

Dziękuje za wszelkie podpowiedzi.

Szymekk
15-06-2011, 23:42
- D5000 + kit 18-55 vr
- 18-105
- 70-300

Fotki głównie w domu (dzieci), spacer, krajobraz + architektura.


Ja bym to w takim razie zostawił

MAF
16-06-2011, 09:56
- nikon d5100 z np. 50mm 1.8 czy
- nikon d7000 samo body

Do tego by został Tamron 17-50, Nikkor 35mm 1.8.

Do sprzedania wtedy:
- D5000 + kit 18-55 vr
- 18-105
- 70-300

Fotki głównie w domu (dzieci), spacer, krajobraz + architektura.

Dziękuje za wszelkie podpowiedzi.

Sprzedać D5000 i 18-55.
Kupić D90 + 50 1.8
Zostawić 18-105 i 70-300 (zakładam że VR), ewentualnie sprzedać 18-105 i kupić Tamrona 17-50 VC.

Zmiana z D5000 na D5100 jest IMHO bez sensu, albo D90 ze względu na ergonomię, albo od razu D7000.

bamicz
16-06-2011, 10:18
Sprzedać D5000 i 18-55.
Kupić D90 + 50 1.8
Zostawić 18-105 i 70-300 (zakładam że VR), ewentualnie sprzedać 18-105 i kupić Tamrona 17-50 VC.

Zmiana z D5000 na D5100 jest IMHO bez sensu, albo D90 ze względu na ergonomię, albo od razu D7000.

A ja się przy okazji zapytam, który zestaw będzie lepszy (codzienne pstrykanie, rodzina, krajobrazy, makro, przyroda)
* D90 18-108 + 35/1.8 $ na styk
* D7000 18-108 + trochę $ muszę dołożyć?

MAF
16-06-2011, 12:23
A ja się przy okazji zapytam, który zestaw będzie lepszy (codzienne pstrykanie, rodzina, krajobrazy, makro, przyroda)
* D90 18-108 + 35/1.8 $ na styk
* D7000 18-108 + trochę $ muszę dołożyć?

Wiesz, D7000 jest w pod każdym względem lepszym korpusem niż D90.
Pytanie na ile tej lepszości potrzebujesz. Ja fotografuję korpusem który premierę miał w 2005 i nic więcej mi nie potrzeba mimo że są już nowsze i teoretycznie lepsze. Wolałem zainwestować w optykę.

Wolę mieć zestaw D90 + 18-105 i 35 1.8, niż D7000 i tylko 18-105, ale jeśli będziesz w stanie szybko dokupić tą 35 1.8 to może warto jednak kupić lepszy korpus?

Ja nie potrzebuję super AF, nie planuję też używać manualnych szkieł, dlatego wolałbym kupić D90, a te ~1300zł różnicy przeznaczyć na optykę, lampę, czy po prostu gdzieś za tą kasę pojechać :)

streetfighter69
17-06-2011, 12:41
Miedzy D90 a D7000 nie bedzie wiekszych roznic w obrazowaniu. Znacznie wiecej uzyskasz kupujac lepsze szkla.

d5000
17-06-2011, 19:34
Dziękuje za podpowiedzi.

Więc:
Nikon D 90 + Nikon 85mm f1.8 D AF cenowo prawie tyle co D7000,
i zostawiłbym 35mm 1.8 + Tamron 17-50 VC.

Sprzedaje D5000 z 18-55, 18-105, 70-300VR. Nigdy bym się nie spodziewał, że to będzie taka trudna decyzja :)
Pamiętam jak kupowałem D5000 był też w opcjii D90 ale wtedy cena mnie do niego zniechęciła, teraz przy sprzedaży D5k strace dokładnie tyle co bym musiał wtedy dołozyć d0 D90.

streetfighter69
17-06-2011, 23:48
D90 i 85/1.8 da znakomite efekty, ale w pomieszczeniach moze byc za wasko, chyba ze ciasne portrety. Wowczas przyda sie wlasnie 35/1.8. To zestaw, ktorym mozna juz duzo dobrego zrobic i na pewno goly D7000 bylby gorszym wyborem, chyba ze szybko zbierasz na szkla :)

PIXELROY
19-06-2011, 22:04
Witam,
Proszę o pomoc. Używam N3000+kit18-55mm. Chciałbym dokupić obiektyw, i teraz nie mogę się zdecydować, czy brać N18-105 ED VR, czy N35/1,8 AF-S, a może N50/1,8. Robię fotki różne :portrety, dzieciaki w ruchu, krajobrazy, wycieczki, imprezy rodzinne ( dom + koścół ). Najbardziej zastanawiam się nad N18-105 Ed VR , a N35/1,8 AF-S ( uniwersalność, zależy mi też na światełku w ciemniejszych warunkach zastanych, chociaz z drugiej strony brakuje mi też dłuższej ogniskowej). Boję się, że N50/1,8 bedzie za wąski w mniejszych pomieszczeniach. Zastanawiam się też, na ile platikowy gwint jest aż takim minusem przy w miarę rozsądnym użytkowaniu ( czytaj: rzadkiej i dbałej wymianie ).
Z góry dziękuję za pomoc

meehoo
19-06-2011, 22:34
Dokupowanie 18-105 do 18-55 jak na moje mija się z celem. Jak brakuje Ci długości to lepiej dokup 55-300.

PIXELROY
19-06-2011, 22:50
zapomniałem dodać, że nie potrzebuję b.długich ogniskowych, przynajmniej na razie wydaje mi się,że wyższe ogniskowe nie są mi niezbędne ( chociaż, nigdy nic nie wiadomo ) najbardziej zależy mi na możliwie największej uniwersalności za kwotę w przedziale cen powyższych szkieł (tj. około 900 PLN ) :)

kazwita
20-06-2011, 00:20
Witam.

Na pytanie, czy ogniskowa 35 lub 50 mm Koledze pasuje można uzyskać łatwo odpowiedź. Wystarczy ustawić tak posiadanego zooma 18-55 i spróbować trochę popstrykać. Jasna „stałka” pozwoli na zabawę z małą głębią ostrości i fotografowanie w słabszych warunkach oświetleniowych. Uwaga! Do D3000 nie ma sensu kupować AF 50/1.8D, bo będzie trzeba ustawiać ostrość ręcznie. Jeżeli już, to AF-S 50/1.8G.

Jeżeli Kolega szuka jednego obiektywu uniwersalnego, to AF-S 18-105VR wydaje się być w tej cenie rozsądnym wyborem. Zastąpi on wtedy posiadanego AF-S 18-55. W przypadku, gdy częstsze zmienianie obiektywów nie przeszkadza, można skusić się na uzupełnienie posiadanego zestawu zaproponowanym już AF-S 55-300VR.

Na koniec jeszcze trochę namieszam. Może zamiast obiektywu kupić zewnętrzną lampę błyskową? Przy lekkim naciągnięciu budżetu wystarczy na SB-700. Posiadanie własnego źródła światła, z możliwością kierowania jego strumienia w prawie dowolną stronę (odbijanie, rozpraszanie itp.) daje sporo nowych możliwości.

Pozdrawiam.

jupiter
20-06-2011, 10:55
Witam,
Proszę o pomoc. Używam N3000+kit18-55mm. Chciałbym dokupić obiektyw, i teraz nie mogę się zdecydować...

w identycznej syt. jestem i dumałam nad tym ostanie tygodnie ;) ja jednak zaczynam od lampy bo brak światła najbardziej (w warunkach domowych) dokucza mi obecnie. Mam nadzieję,że za kilka dni u mnie zawita.
A za kilka mcy na pewno 50mm 1,8 AF-S.
Porządne wakacje dopiero za rok i większego zooma na razie mi nie potrzeba. Czy wymienię 18-55 na 18-105, czy po prostu dokupię 55-200 -zdecyduję po nowym roku :D
U mnie decyzję pomógł mi podjąć najczęściej fotografowany obiekt lat 3 ;) do ustawiania się niestety jednak nie jestem w stanie jej przekonać (czyt. przekupić) więc w chwili obecnej lampa bardziej się przyda niż stałka.

Życzę owocnych wyborów ;)

PIXELROY
20-06-2011, 14:06
W tej chwili napewno odpuszczę sobie zooma 55-200. Lampa też kusi, czytałem o SB-700 ( następca SB-600 ) bardzo dobre opinie, tak jak o 18-105 G ED VR. Chciałbym mieć jakiś w miarę dobry i uniwersalny obiektyw podstawowy i jakoś kusi mnie ten 18-105, chociaż sprawa nie jest jeszcze przesądzona, wiadomo pośpiech jast najgorszym doradcą. :smile:

k4rni
20-06-2011, 15:31
Witam, chciałbym na wstępnie zwrócić się z prośbą o pomoc w wyborze  otóż kusi mnie przejście na Żółtą stronę mocy ponieważ sprzedałem swoje zoomy 24-105 i 70-200 2.8 i chciałbym wejść w stałki  mój obecny zestaw to już tylko 5D mkI, 17-40 f4, 85 f1.8 + 580 EXII. Wstępnie interesuje mnie d7000 ze względu na matryce i całkiem użyteczne ISO (i tu powód dla którego nie rozglądam się za d300), choć nie wiem czy nie warto poczekać na d400.
Natomiast obiektywy jakie wstępnie planuję: Tokina 12-24 f4 (ogólnie ma zastąpić 17-40, Sigma 20 f1.8 (mogę mieć ją na Canonie, ale jednak brak regulacji AF w 5D i ogólnie gorsza praca Sigm na Canonach trochę zniechęcają), następnie to chyba już standard 35 f1.8, 50 1.4, 85 1.8 do tego SB900. Cenowo nie muszę się idealnie wyrobić ;) Zastosowanie to głównie portret, Street i reportaż ale nie zarobkowo  czasem jakiś krajobraz/architektura. Lekkie obawy budzi we mnie przejście z FF na cropa (dlatego nie wiem czy nie poczekać na d400 i to co pokaże) ale chyba bardziej odwzorowanie kolorów z Nikonów, choć przyznam, że pobawiłem się ostatnio właśnie d7000 i jestem naprawdę mile zaskoczony jej możliwościami, szczególnie jeżeli chodzi o wysokie wartości ISO i ergonomię.
z góry dzięki za pomoc
pozdrawiam

Fear
20-06-2011, 18:09
Chciałem was prosić o pomoc w wyborze jakiegoś cyfrzaka do 1800zł. Znajomy chce coś zakupić a raczej nie planuje dalszych inwestycji w sprzęt. Możecie zaproponować jakąś bardziej zaawansowaną hybrydę z dającym rade obiektywem względnym iso i możliwością filmowania?

PIXELROY
20-06-2011, 18:24
Mam jeszcze pytanie do użytkowników 18-55 G VR oraz 18-105 G ED VR, czy faktycznie 18-105 G ED VR jest wystarczająco uniwersalny i optycznie lepszy od tego pierwszego, czy lepiej zamiast tego od razu kupić N35/1,8 AF-S. Jakie są Wasze zdania i doświadczenia praktyczne w tym temacie:?:. Z lampy na chwilę obecną chcę zrezygnować, żeby mieć lepsze szkło:!:.
Pozdrawiam i dziękuję za pomoc :smile:

sawek
20-06-2011, 23:27
Cześć! Aktualnie mam d70s + 18-105vr + 50 1.8. Chcę zmienić puszkę na nową, z opcją filmów HD. Wystarczy mi albo na D90 plus do tego jakieś szkło albo na D7000 bez gadżetów. Co będzie lepszym rozwiązaniem mając na względzie to, że w D7000 więcej parametrów można ustawiać ręcznie (np. nastawienie migawki)?

Dziękuję za pomoc, pozdrawiam ;)

d5000
20-06-2011, 23:32
Między tymi dwoma to do filmów raczej D7000.

KWs
21-06-2011, 14:51
Witam. Im więcej czytam, tym większy mętlik mam w głowie...

W najbliższym czasie muszę kupić puszkę. Budżet mocno ograniczony na chwilę obecną - musi wystarczyć na resztę sprzętu, a nie chcę wydać wszystkiego na puszkę i zostać z plastikowymi obiektywami. W grę w związku z tym wchodzą:
- Nikon D200 -
- Nikon D90 -
- Nikon D5100 -
- Nikon D7000 -

Sprzęt będzie pracował w plenerze. Głównie fotografował będę nim pojazdy, również w ruchu. Ponadto nieco strobingu. Na pewno przyda się sprawny AF. ISO powyżej 800-1600 jest mi kompletnie zbyteczne. Zdjęcia często miałyby trafiać do druku, ale raczej maksymalnie do wymiaru A4 (mat. reklamowe jak katalogi, etc.). Tryb wideo to sprawa pomijalna, zbyteczny.

Nikon D200 na plus ma obudowę, wymiary, wygodę, z tego co czytałem sprawny AF. Na minus CCD które pewnie już przy niskich ISO zacznie dawać o sobie znać.
Nikon D90 na plus stosunek cena-jakość, CLS. Na minus zdecydowanie AF, głównie jeden punkt krzyżowy. Rozpiętość tonalna wg. porównywarek niższa niż D5100 i D7000, co może być już odczuwalne.
Nikon D5100 na plus rozpiętość i matryca... i to chyba koniec plusów. Niewielki, niezbyt wygodny dla mnie, brak drugiego wyświetlacza.
Nikon D7000 - puszka którą biorę pod uwagę "awaryjnie". Przekracza nieco założony budżet i nie jestem pewien czy warto. Rozpiętość i matryca jak w D5100 co jest plusem, obudowa i wygoda jak w D90 co ostatecznie by mnie zadowoliło. Pytanie tylko czy warto dokładać te kilka setek? Czy pod względem jakości obrazka mocno odstaje od D90? Jak wypada porównanie tych wszystkich trzech puszek? Głównymi konkurentami są D200 i D90. D5100 i D7000 to zawodnicy otwierający i zamykający peleton budżetowy. Jakieś rady, doświadczenia?

Metatron
21-06-2011, 15:14
Witam, chciałbym się też podczepić do kolegi KWs, tylko u mnie sprawa wygłąda tak, że wcześniej używałem lustrzanek analogowych (zenit, canon), a teraz chciałbym zakupić pierwszą cyfrową. Dylemat mam między Nikon d90 i d7000. Na początek obiektyw 18-105 w zestawie. Aparat będzie głównie używany do fotografii przyrodniczej.

Desperados
23-06-2011, 16:47
A D300 ? uzywka jest tansza niz nowy D7000 a gabaryty takie same jak D200 ;)

streetfighter69
24-06-2011, 00:05
kusi mnie przejście na Żółtą stronę mocy [...] mój obecny zestaw to już tylko 5D mkI, 17-40 f4, 85 f1.8 + 580 EXII. Wstępnie interesuje mnie d7000 [...] Lekkie obawy budzi we mnie przejście z FF na cropa [...] ale chyba bardziej odwzorowanie kolorów z Nikonów

Nie znam nikogo, kto z FF wrocil do cropa i byl zadowolony. Tym bardziej z 5D, ktory naprawde rozpieszcza jakoscia obrazka. Nie rozumiem dlaczego myslisz o D7000, czy D700 ma gorsze ISO? Z Canona 5D to jedynie na D700, D3, D3S lub D3X. Kazdy inny wybor to, moim zdaniem, krok wstecz. To tak, jakby zamienic dwuletniego Pioneera Kuro na najnowszego LG z Tesco.

KWs
24-06-2011, 00:16
A jak wygląda porównanie D300 vs D90? Matryca, szumy, ale przede wszystkim AF? Czy zgodnie z tym czego można się spodziewać, D300 ma sprawniejszy system autofocusu? Ile ma punktów krzyżowych?

streetfighter69
24-06-2011, 10:20
A jak wygląda porównanie D300 vs D90? Matryca, szumy, ale przede wszystkim AF? Czy zgodnie z tym czego można się spodziewać, D300 ma sprawniejszy system autofocusu? Ile ma punktów krzyżowych?

Matryca w D90 i D300 jest taka sama, wiec roznic w obrazku nie bedzie. Cala reszta (poza kreceniem filmow) zdecydowanie na korzysc D300.

piotrze
19-07-2011, 20:22
Matryca w D90 i D300 jest taka sama, wiec roznic w obrazku nie bedzie. Cala reszta (poza kreceniem filmow) zdecydowanie na korzysc D300.

Na dxomark matryca z D90 wypada lepiej niż ta z D300/D300s

bamicz
20-07-2011, 08:07
Witam, chciałbym się też podczepić do kolegi KWs, tylko u mnie sprawa wygłąda tak, że wcześniej używałem lustrzanek analogowych (zenit, canon), a teraz chciałbym zakupić pierwszą cyfrową. Dylemat mam między Nikon d90 i d7000. Na początek obiektyw 18-105 w zestawie. Aparat będzie głównie używany do fotografii przyrodniczej.

Zdecydowanie na początek D90, z D7000 cena z kosmosu, jeszcze kłopotliwe sztuki (AF, olej na matrycy) - jak człowiek trafi na bubla to tragedia jak na dobra sztukę to użytkownicy zadowolenia ale dla mnie jak za coś za >4000 to za duża loteria

miss-yoda
20-07-2011, 16:30
Zgodzę się z Bamiczem, nie ma co inwestować jeszcze większych pieniędzy. No chyba, że ktoś ma ich za dużo, to fotografia jest dobrym rozwiązaniem ;)

Jagiel
25-07-2011, 15:03
A jak wygląda porównanie D300 vs D90? Matryca, szumy, ale przede wszystkim AF? Czy zgodnie z tym czego można się spodziewać, D300 ma sprawniejszy system autofocusu? Ile ma punktów krzyżowych?

AF z tego co wiem to bajka, 51 punktow w tym 15+, super szybki i celny ale to glownie zalezy od szkla..

Jagiel
27-07-2011, 10:00
jeszcze trzeba pamietac o takich niuansach jak kolo nastaw chociazby i co na nim jest, w d300 brak ustawien auto i programow tematycznych predefiniowanych co moze byc dla wielu osob duzym wyswaniem (oczywiscie do obejscia i z wieksza satysfakcja jesli sie ktos nauczyc od podstaw na manual :) ) natomiast d90 ma i automatyczne ustawienie przslony mi czasu migawki i kilka programow wprowadzonych wczesniej co na poczatek wydaje sie lepszym rozwiazaniem na rok/dwa do nauki

karolt
07-09-2011, 07:29
kilka programow wprowadzonych wczesniej co na poczatek wydaje sie lepszym rozwiazaniem na rok/dwa do nauki

Albo do ogłupienia, zależy od przypadku :-) Moim zdaniem do nauki wystarczy PSAM właśnie. Czego niby mają nauczyć tryby tematyczne? Jak ktoś sobie nie radzi na początku, to P wystarczy chyba?

bamicz
07-09-2011, 11:05
Zgodzę się z Bamiczem, nie ma co inwestować jeszcze większych pieniędzy. No chyba, że ktoś ma ich za dużo, to fotografia jest dobrym rozwiązaniem ;)

Jak obserwuje ceny u mnie w "............." to od lipca D7000+18-105 drgnął może ze 100 w dół teraz jeszcze grubo ponad 4k natomiast D90+18-105 był 3199 w lipcu a teraz jak ostatnio patrzyłem 2899!! I co ciekawe cena przez www w tym sklepie jest 100 droższa! Cena do jakości super!

militarius
07-09-2011, 22:20
Chciałbym zasięgnąć porady.
W tym momencie (amatorsko) użytkuję D60 z kitem wdrażając się wgłąb bardziej profesjonalnej fotografii. Jednak powoli czuję, że puszka mnie zaczyna ograniczać i rozglądam się za czymś lepszym (puszka + kilka szkieł).
Jeżeli chodzi o rodzaj fotografii to głównie portrety, trochę okolicznościowej, rzadko produktowa i landszafty, wszystko amatorsko.
Zastanawiałem się nad puszką typu D70/D70s/D80 i do tego 18-70mm f/3,5-4,5; 35mm f/1,8G; 50mm f/1,8 lub 85mm f/1,8 + SB600 (aktualnie posiadam). D60 będzie robił jako ewentualny zapas lub druga puszka podczas okolicznościowej.
Myślałem o D90, ale chyba nie będę w stanie tyle wyłożyć na samą puszkę - w takim wypadku o jedno szkło mniej...

Co sądzicie? Co doradzicie?

kapella39
01-12-2012, 16:19
witam, możecie mi pomóc w wyborze kupna aparatu? zastanawiam się nad D5100 z obiektywem 18-200 lub D90 z obiektywem 18-105? Nadmienię że interesują mnie też w przyszłości zdjęcia makro

Psychotrop
01-12-2012, 18:04
do makro i jeden i drugi aparat się nada.
mimo, że D90 to konstrukcja "semi-pro", to jednak bym się zdecydował na D5100.
technologicznie to aparat dużo nowszy.
szkło 18-200 jest bardziej uniwersalne.
dla amatora na początek taki zestaw myślę, że jest bardzo dobry.
jeśli fotografia nie stanie się twoim hobby, to będziesz miał przyjemy sprzęcik do fotografii rodzinnej z niezłym zoomem.
jeśli cie fotografia wciągnie, to sam będziesz wiedział/a czego chcesz. :)

johny_85
04-12-2012, 12:29
Witam i proszę o pomoc (sugestie)

Aktualnie mam D300s i jedyny obiektyw (N17-55 2.8G)

Potrzebuję jakieś szkło do fotografii spacerowej, rodzinnej, portretowej (w plenerze)...maksymalnie na taką zabawę mam 5000 zł. BTW nie zarabiam na fotografii i nie zamierzam przejść na FX... (Nie robię sportu, makro itp.) Aktualnie głównie studio ale do tego mam właśnie N17-55 2.8G.

Myślałem nad:

1) 70-200 F/4
2) 85 1.8G
3) 35 1.8G
4) 105 2,8 VR

Proszę o radę;)

Andziaqu
12-12-2012, 13:54
Szukam aparatu dla chłopaka z nieprzerażającą ceną i dla amatora, którego chcę zapisać dopiero na kurs fotografii.

johny_85
12-12-2012, 19:00
Nieprzerażająca cena to jaka?

D5100
D3200

vixa1992
13-12-2012, 12:54
zapewne odpowiednia na każdy portfel czyli jak najmniejsza :)

supcia90
15-12-2012, 14:05
heh każdy polak liczy na jak najmniejszą cenę :)

mOSAd
15-12-2012, 15:18
Jak kurs fotografii to polecałbym używany korpus D80 lub D90 - w zależności od zasobności portfela. Da to zarówno pojęcie o wszystkich niuansach, umożliwi pracę z dowolnym obiektywem czy osprzętem oraz pozwoli się rozwijać w bardziej twórczy sposób (niż przy niższych modelach).

Kacper82
15-12-2012, 22:40
Johny: 35/1,8 i 85/1,8 - 70-200 jest mało praktyczne w fotografii spacerowej, do portretowej też się średnio nadaje, myślę że jasne stałki będa najlepszym rozwiązaniem.

Andziaqu: Do ilu?

kazziz
16-12-2012, 14:19
Witam i proszę o pomoc (sugestie)

Aktualnie mam D300s i jedyny obiektyw (N17-55 2.8G)

Potrzebuję jakieś szkło do fotografii spacerowej, rodzinnej, portretowej (w plenerze)...maksymalnie na taką zabawę mam 5000 zł. BTW nie zarabiam na fotografii i nie zamierzam przejść na FX... (Nie robię sportu, makro itp.) Aktualnie głównie studio ale do tego mam właśnie N17-55 2.8G.

Myślałem nad:

1) 70-200 F/4
2) 85 1.8G
3) 35 1.8G
4) 105 2,8 VR

Proszę o radę;)

"Bier" 85kę i 35kę do pomieszczeń gdy chcesz rozmyć tło albo masz mało światła a 2.8 Ci daje za mało. 70-200/4 raz, że na razie za drogie, a pewnikiem spadnie poniżej 5k po nowym roku, dwa - 35kę używkę na forumowej giełdzie dostaniesz za bezcen w świetnym stanie, trzy - 85 da Ci rewelacyjną jakość obrazka i będzie świetnym portretem w plenerze.
Jeśli 105 a nie robisz makro - to pomyśl o starej, ale cudownej 105/2 DC, można to jeszcze kupić - tyle, że kosztuje koło 4 kawałków.

johny_85
16-12-2012, 18:42
Kazziz....85 1.8G właśnie sprzedaje....Nie dla mnie ogniskowa....drugi raz to już zrobiłem

Za to jestem bardzo szczęśliwy z 50 1.4...bardzo bardzo szczęśliwy....

Prawde powiedziawszy jeżeli dobrze pojdzie to zostanę tylko z tym szkłem....OMD ;)

kazziz
16-12-2012, 19:00
Kazziz....85 1.8G właśnie sprzedaje....Nie dla mnie ogniskowa....drugi raz to już zrobiłem
Za to jestem bardzo szczęśliwy z 50 1.4...bardzo bardzo szczęśliwy....
Prawde powiedziawszy jeżeli dobrze pojdzie to zostanę tylko z tym szkłem....OMD ;)

No widzisz, a mnie kompletnie 50 na DXie nie leży - dużo bardziej na FF, ew. 35 na DX :)
A OM-D... no miałem w łapkach. I jakby nie fakt, że bardzo kocham moje D7000 z 35 1,8 i OM-D za drogie... to bym się zastanawiał nad zmianą :)

johny_85
16-12-2012, 19:02
No widzisz mi zostanie moje kochane D300s i 50 1.4G (kiedyś ewentualnie 35 1.8DX)

A 35 kiedyś miałem i był za szeroki dla mnie :D

ladygrey
16-12-2012, 20:30
potrzebuję statywu do d90 (mam 170). Mój wybór: Slik statyw karbonowy PRO 634 CF - ale kompletnie nie znam się na głowicach do tego. Kulowa, pistoletowa? Robię zdjęcia amatorsko, ma to jakieś znaczenie co wybiorę? Czy głowica tylko z slika, może z manfrotto, jakaś inna? Proszę o pomoc, może jakieś sugestie, dobre rady mile widziane :smile:

Psychotrop
16-12-2012, 23:54
body jak body, kwestia jeszcze jakie szkło będziesz do niego podpinał ;)
bo jak 500mm f4.0, to ciężko to widzę ;)

p.s.
u mnie na służbie jest velbon sherpa 300 i chwalę sobie "dziada" :)
też mam 170cm wzrostu i z rzadka muszę wysuwać środkowego "pałąka" (czy jak to tam się nazywa) :)

ladygrey
17-12-2012, 00:10
na razie moje najcięższe szkło to 70-300 VR (waży dokładnie 820 g + body 760 g = 1580g)

Psychotrop
17-12-2012, 00:12
miałem to szkło - na 300mm tak sobie, ale na krótszych ogniskowych dawał radę bez problemu.

ladygrey
17-12-2012, 08:26
miałem to szkło - na 300mm tak sobie, ale na krótszych ogniskowych dawał radę bez problemu.

potwierdzam, jak na moje potrzeby jest w zakresie "daje radę" :) więc jestem zadowolona.

A wracając do tej nieszczęsnej głowicy? Co wybrać? Pomocy!

mOSAd
17-12-2012, 13:40
potwierdzam, jak na moje potrzeby jest w zakresie "daje radę" :) więc jestem zadowolona.

A wracając do tej nieszczęsnej głowicy? Co wybrać? Pomocy!
Na forum jest w tym temacie sporo. Trzeba jednak sięgnąć do trochę wcześniejszych wątków.
Np. tu: http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=213513 i tu http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=212922 na szybko dwa wątki z moim udziałem znalazłem. W skrócie jednak najfajniej wybrać się ze swoim statywem, swoim zestawem aparat plus najcięższy obiektyw do sklepu. I wypróbować oba oba rozwiązania.

ladygrey
17-12-2012, 14:58
Na forum jest w tym temacie sporo. Trzeba jednak sięgnąć do trochę wcześniejszych wątków.
Np. tu: http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=213513 i tu http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=212922 na szybko dwa wątki z moim udziałem znalazłem. W skrócie jednak najfajniej wybrać się ze swoim statywem, swoim zestawem aparat plus najcięższy obiektyw do sklepu. I wypróbować oba oba rozwiązania.


dziękuję (tak na szybko), jadę w takim razie się "poprzymierzać" :-)

ladygrey
17-12-2012, 19:16
ok, pytanie nieaktualne, zakup dokonany, za pomoc dziękuje

mOSAd
17-12-2012, 21:12
Nie bądź taka, napisz co wybrałaś - może komuś się przyda (choćby do statystyk).

ladygrey
17-12-2012, 21:40
poszłam po slika wróciłam z manfrotto 190cx pro3 :-).
Jutro zabiorę go na przechadzkę nad wisłę, zobaczymy jak się spisze, bo na razie to się w nim zakochałam :-)

mOSAd
18-12-2012, 01:47
Tak to się niestety kończy - większość jednak wybiera uznaną już frotkę, w tej czy innej wersji. To przemyślane konstrukcje, ulepszane pomału od wielu lat. A różnice w sieci nie są kompletnie widoczne - tego trzeba doświadczyć na żywo. Dodatkowo liczy się działanie po wielomiesięcznych bojach, co w przypadku konstrukcji... tańszych - nierzadko kończy się kolejnym zakupem.
A co z głowicą? Bo to mnie bardziej ciekawi.

PS. Miłość do przedmiotów o tych rozmiarach może być bolesna, ale potrzeby bywają oczywiście różne. Warto zastosować odpowiednie środki ułatwiające współpracę.

ladygrey
18-12-2012, 12:17
no więc tak - na miejscu, w sklepie przekonałam się naocznie i namacalnie, że w statywie mf tarcza mocująca do głowicy jest stabilna o dużej średnicy, z dużym gwintem, a w sliku odwrotnie i do tego potrzebowałabym jeszcze przejściówki.
Co do głowicy to zdałam sie już zupełnie na zdanie pana sprzedawcy, który doradził - mf basic 804rc2

monii
19-12-2012, 15:45
Witam,
chciała bym kupić lustrzankę i mam dylemat którą wybrać, zastanawiam się nad:
Nikon D90 +18-105mm VR
Nikon D3100 + 18-55mm VR i 55+200mm VR
Nikon D3200 +18-105mm VR
Nikon D5100 + 18-105mm VR
Pomóżcie coś wybrać bo naczytałam się masy opinii o tych aparatach i jedyne co to wprowadziły mi mętlik w głowie, może polecicie jakiś inną lustrzankę z tego przedziału cenowego?

GonzoG
19-12-2012, 15:56
Witam,
chciała bym kupić lustrzankę i mam dylemat którą wybrać, zastanawiam się nad:
Nikon D90 +18-105mm VR
Nikon D3100 + 18-55mm VR i 55+200mm VR
Nikon D3200 +18-105mm VR
Nikon D5100 + 18-105mm VR
Pomóżcie coś wybrać bo naczytałam się masy opinii o tych aparatach i jedyne co to wprowadziły mi mętlik w głowie, może polecicie jakiś inną lustrzankę z tego przedziału cenowego?

A co wiesz o lustrzankach i robieniu nimi zdjęć ??

monii
19-12-2012, 16:09
A co wiesz o lustrzankach i robieniu nimi zdjęć ??

Nie jest to sprzęt dla mnie, a dla siostry, która od zawsze marzyła o lustrzance, o czymś bardziej profesjonalnym niż zwykły aparat kompaktowy. Teraz mam możliwość spełnić jej marzenie więc chciała bym zainwestować pieniądze w miarę jak najlepiej aby była zadowolona.

arek0michalak
19-12-2012, 16:09
Witam,
chciała bym kupić lustrzankę i mam dylemat którą wybrać, zastanawiam się nad:
Nikon D90 +18-105mm VR
Nikon D3100 + 18-55mm VR i 55+200mm VR
Nikon D3200 +18-105mm VR
Nikon D5100 + 18-105mm VR
Pomóżcie coś wybrać bo naczytałam się masy opinii o tych aparatach i jedyne co to wprowadziły mi mętlik w głowie, może polecicie jakiś inną lustrzankę z tego przedziału cenowego?

Ja mam Nikona D5100 + 18-105 i jestem bardzo zadowolony z jakości zdjęć:)
Oczywiście to obiektyw kitowy to dokupiłem już obiektyw Nikkor 50/1,8G.
Ja ze swej strony sugerowałem się m.in. ruchomym wizjerem. Jest to bardzo przydatne jak się zdjęcia robi z nad głowy lub z pozycji kostek:) Dlatego nie kupiłem D3100.
Ale każdy musi wybrać na czym mu zależy. Minusem (wg niektórych) może być brak silnika, ale tutaj po prostu trzeba pamiętać o tym przy zakupie kolejnych obiektywów, aby posiadały silnik AF. Jest ich sporo na rynku ale są trochę droższe.
Wybór należy do Ciebie:)

mOSAd
19-12-2012, 18:48
Każdym z tych aparatów da się robić zarówno świetne zdjęcia, jak i gnioty. Teleobiektyw (55-200) jest fajny, ale bardziej kreatywną opcją jest 35/1.8G lub 50/1.8G. A można też w podobnej cenie kupić lampę - bez tej niektórzy się obchodzą, ale inni nie widzą życia. Jednak póki mamy wbudowaną, to można na jakiś czas temat odsunąć.
Odchylany ekran jest dość kuszącą propozycją.
D90 nie da tak dobrej jakości zdjęć "prosto z puszki", więc dla stawiających pierwsze kroki, może to być ciut za dużo, by jeszcze uczyć się i ewentualnie zakupić porządne oprogramowanie do edycji. Jeżeli ktoś wie, że w przyszłości na pewno zainwestuje w sprzęt jeszcze kilka tysięcy, wówczas byłoby to lepsze rozwiązanie.
Zalecenia zatem jak wyżej - 5100 plus obiektyw(y).

driver_2002
22-12-2012, 16:38
Na początek wypada się przewitać (mama zawsze mi powtarza) co czynię - hello. Przepraszam że się podpinam ale jakoś nie mogę nowego wątku założyć-może to i lepiej bo i po co śmiecić.
Zacznę od tego że mam od paru już lat fuji 6500 który nie powiem spawował i sprawuje się znakomicie ale już po 6 latach pstrykania czegoś mi brakuje. Wybór padł na Niona-tylko jaka seria ?
Wiele dobrego się naczytałem o D90, jak i D7000 - pytanie czy dla mnie na początek jest sensem dorzucenie 1k do d7000 czy zainwestowanie w lepsze szkiełko. A skoro już zacząłem o szkiełkach to myślałem o 3-ech: 17-50 mm, 35mm lub 50 mm , 55-200 mm albo jak budżet pozwoli naciągnąć to 70-300 mm. Poczytałem trochę forum i są różne opinie na temat focideł jak i na temat szkiełek. Czy ktoś kto ma dośwadczenie może mi pomócdobrać coś konkrtnego dla mnie. Focenie to typowa amatorka: wycieczki po mieście i uchwycenie czegoś fajnego w park na deptaku, portrecik żony lub synka, imprezy okolicznociowe,domowe, lubię też imprezy moto czasem air-show. Zapomniałem dodać że budżet to body 2k-3k i na szkiełka drugie tyle. (jakby na lampkę zostło to byłbym happy-bo to co mam w fuji to nie poraża, a brakuje gorącej stopki) Dzięki za odpowiedż i pozdrawiam.

Desperados
22-12-2012, 17:21
Witaj w naszych skromnych progach :)
Najpierw powiedz czy ma być to nowy sprzęt czy używany.
Powiem Ci, że weź lepiej D90.. dla amatora jest to wystarczające body. Nie ma co dopłacać do D7k tysiąc zł lepiej tak jak napisałeś dopłacić do szkieł.
Co do obiektywów to jest różnie Sigma 17-50 2.8 nie jest złym obiektywem, sporu ludzi ją ma i nie narzekają ;) natomiast 35/50 1.8G to wiadomo, że są to świetne szkła i praktycznie nie mają wad no i są tanie ale to zależy od Ciebie czy 35 czy 50. jak będzie miał np taką sigme 17-50 to ustaw sobie raz na 35 a raz na 50 i zobacz która ogniskowa Ci lepiej odpowiada.
Wszystko zależy od tego czy chcesz mieć nowe czy używane.
Używane zawsze taniej, D90 można kupić za 1500 zł z małym przebiegiem.

jupiter
22-12-2012, 17:21
i ja wpadam po poradę. w chwili obecnej posiadam D3000, Nikkor 18-200 i Nikkor 50mm 1,8.

Dumam nad zmianą body. Powód b. prozaiczny - mężowi brak LV. Poza tym przydałaby się funkcja nagrywania krótkich filmów.. Pod uwagę biorę głównie używane body. Może coś doradzicie ? Z D3000 jestem b. zadowolona więc szukam czegoś równie prostego tylko z tymi dodatkami.

Desperados
22-12-2012, 17:28
@Jupiter Również to zależy od kwoty jaką chcesz przeznaczyć na aparat.
D3100 (1000 zł) ,D3200 lecz D3200 prawie nie ma używek.
Jest jeszcze D5100, D5200 ale to już drożej

driver_2002
22-12-2012, 17:33
Desperados - dzięki za miłe przyjęcie i szybką odp. Co do body i szkieł to w grę wchodzi tylko nówka sztuka nie śmigana ( jakiś taki zboczony jestem na tym punkcie). A jak się sprawują TAMRONY? Całkiem przyzwoite ceny mają.

Desperados
22-12-2012, 18:00
Jedni wolą nówki drudzy używki :D ale żeby były używane to ktoś musi kupić tą nówkę ;)
Ale jeśli tak chcesz to okej D90 za 2tysiące spokojnie kupisz.
Nikkor 35 1.8G - około 750
Nikkor 50 1.8G - też około 750 zł
70-300 VR około 2tysiące.
co do Sigm to 17-50 kosztuje 3tysiące i jak dla mnie za tą cene kupić używanego Nikkor 17-55.
Tamrona nie miałem i jakoś nie przemawia do mnie ta firma więc się nie wypowiem na ten temat.. Również sporo ludzi ją ma i chwali.
Co do lamp to sb-700 też jakieś 1000 zł.
ALe gdzie reszta np jakaś torba filtry karty.. Budżet masz nawet spory ;) 4 tysiące na obiektywy tak rożnorodne to cięzko. Nikkor 18-105 jako taki uniwersalny, 70-300 do tego moto jak i air-show. Sam mam 35 1.8 i 70-300 VR ale go sprzedaje więc zostanie mi tylko 35 :D

jupiter
22-12-2012, 18:01
@Jupiter Również to zależy od kwoty jaką chcesz przeznaczyć na aparat.
D3100 (1000 zł) ,D3200 lecz D3200 prawie nie ma używek.
Jest jeszcze D5100, D5200 ale to już drożej

mogę dołożyć maks 500zł po sprzedaży D3000.

driver_2002
22-12-2012, 18:28
Kolego Desperados dzieki za info. Tak trochę szperam i znalazłem że ceny tamrona 17-50 to 1300-1600zł. Natknąłem się też na Nikkora 16-85mm za 1850zł i Nikkora 70-300 mm za 2150zł - ładnie mi to budżet zamyka i ogniskowe.
Tylko czy z tymi szkłami "poszaleje" ?

jupiter
22-12-2012, 18:52
mogę dołożyć maks 500zł po sprzedaży D3000.

ja jeszcze dopiszę,że moje body D3000 ma dwa lata (kupione X 2010) i przebieg 16 378.
może przy okazji ktoś podpowie czy jest w ogóle szansa na sprzedaż, i jaka jest przybliżona wartość ;)

GonzoG
22-12-2012, 19:39
Kolego Desperados dzieki za info. Tak trochę szperam i znalazłem że ceny tamrona 17-50 to 1300-1600zł. Natknąłem się też na Nikkora 16-85mm za 1850zł i Nikkora 70-300 mm za 2150zł - ładnie mi to budżet zamyka i ogniskowe.
Tylko czy z tymi szkłami "poszaleje" ?

Tamron 17-50 ma stałe światło 2.8, Nikkor 16-85 jest znacznie ciemniejszy - 3.5-5.6 - zależy co wolisz.
16-85 nie jest jakoś specjalnie lepszy optycznie od 18-105, te 2mm na szerokości wiele nie daje. Jedyne plusy 16-85, to materiały (metalowy bagnet i tubus) oraz uszczelnienie bagnetu, ale nie wiem czy warte 2x tyle (w stosunku do 18-105)

Jeszcze co do Tamrona 17-50/2.8 - są trzy wersje -
1) bez stabilizacji i bez silnika - raczej nie dostępne jako nowe
2) bez stabilizacji i z silnikiem - od ok 1200 zł
3) ze stabilizacją i silnikiem - od ok 1600 zł
wersja ze stabilizacją trochę gorsza optycznie.

Co to Nikkora 70-300VR - jeśli nie jest ci potrzebny szybki (w miarę szybki) AF, to jest jeszcze Nikkor 55-300 - trochę ostrzejszy, ale za to zdecydowanie wolniejszy AF.
Ponoć też wytrzymalszy od 70-300VR na uderzenia.

NIKOLAY
23-12-2012, 00:29
Co to Nikkora 70-300VR - jeśli nie jest ci potrzebny szybki (w miarę szybki) AF, to jest jeszcze Nikkor 55-300 - trochę ostrzejszy, ale za to zdecydowanie wolniejszy AF.
Ponoć też wytrzymalszy od 70-300VR na uderzenia.

Więc jeśli chciałbyś w coś uderzać to tylko 70-300 VR !! :)

Tutaj masz film kiedy puszki umierają : http://www.youtube.com/watch?v=D1tTBncIsm8

Chyba wszyscy powinni zobaczyć zanim zaczną płakać nad delikatnością ich puszek oraz by uzasadnić ja bardzo potrzebują body full stop magnezowy zalany w kauczuku plus torba kevlarowo-tytanowa.
Litości. Taki D 800 to niecałe dwie pensje. Nie popadajmy w skrajności !!

target_xx
23-12-2012, 03:32
jupiter
ja ostatnio sprzedalem d3000 z przebiegiem 9700 na ebay za 170e

mOSAd
23-12-2012, 05:39
Co do kompletowania obiektywów. Warto mieć przynajmniej jedno jasne szkło o f/1.8. Czyli w przypadku niskich budżetów zazwyczaj kończy się na 35 lub 50 mm. Powód jest banalny. Niski budżet oznacza zwykle brak zewnętrznej lampy. To z kolei oznacza, że bez jasnego obiektywu wszelkie zdjęcia domowe skazane są na porażkę. Lampka wbudowana jest ostatnią deską ratunku i należy używać jej - jeżeli w ogóle - na jak najmniejszej mocy. Większość osób wybiera obiektyw 35/1.8G, gdyż jest to bardzo uniwersalna ogniskowa w tym formacie, a cena jest wyjątkowo akceptowalna.
Prócz jasnej stałki potrzeba zazwyczaj dodatkowo ogniskowej rzędu 16-18 mm - czyli szerokiego kąta. Oraz czegoś z ciut większym zbliżeniem, czyli teleobiektywu mieszczącego najdłuższą ogniskową w zakresie 70-300.
Oba te zakresy pokrywa kilka konstrukcji. Są to nikkory zaczynające się od 18mm i kończące na 70, 85, 105, 135, 200mm. Niestety chcąc uzyskać bardzo duże zbliżenia potrzebować będziemy specjalizowanego teleobiektywu, np. 70-300 VR lub 55-300.
Szeroki kąt ma kilka zastosowań podstawowych. Krajobraz, architektura, reportaż na zewnątrz i we wnętrzach. Jedynie w tym ostatnim wypadku wymagane jest jak najjaśniejsze szkło (f/2.8 w tym przypadku). W pozostałych, można zadowolić się ciut ciemniejszymi konstrukcjami. Jeżeli natomiast biegamy sporo po mieście i chwytamy się różnych tematów, lub zwiedzamy zabytki, wówczas przydaje się spora krotność zooma, czyli w miarę duży zakres ogniskowych. Oraz małe wymiary. Warto wówczas nabyć 18-105, który jest i uniwersalnym i niezłym optycznie obiektywem.

Należy wspomnieć o jeszcze jednej rzeczy. Jeżeli planujecie filmować lustrzanką z ręki (czyli w typowy amatorski sposób), wówczas wybierałbym obiektywy z VR, czyli redukcją drgań. Na szczęście większość tu wspomnianych posiada takowy dodatek.

To są typy dla niezdecydowanych i dla pamiątkowych pstrykaczy amatorów. Jeżeli ktoś myśli o fotografii przez duże F, wówczas doradzałbym kompletnie co innego. Jednak w tym celu potrzebne są już zdecydowanie i dokładnie określone potrzeby. I to w jak najwęższym zakresie.

_Ocean_
23-12-2012, 15:18
Nikkor 35mm 1.8 G albo Nikkor 50mm 1.8G .

Chyba najtańsze, z wbudowanym silnikiem (nie wiem jaki aparat, ale napewno będą dzialać), do tego bardzo ostre.

Chociaż może niedocenić (początki ze stałą ogniskową bywają trudne).

Kitowy 18-55 3.5-5.6 (też Nikkor) można dostać za parę stów. Ale to żenada i degrengolada, jak ma aparat z niższej półki, to pewnie i ten obiektyw.



Panowie, a teraz coś dla bardziej zaawansowanych - Jak oceniacie przesiadkę z 18-105 na Nikkro 35-70/2.8 D

driver_2002
23-12-2012, 23:01
mOSAd i _Ocean_ dzięki za rady i ukierunkowanie. Po paru godzinach, minutach, chwilach ... spędzonych w sklepach jak i w domu przed kompem, wyczytaniu wielu opinii, przekalkulowaniu mego budżetu coś takiego mi wyszło.

1. focidło http://www.e-fotojoker.pl/product/aparaty-cyfrowe/nikon/nikon-d90-body/
2. szkiełko http://allegro.pl/sprawdzony-tamron-17-50-2-8-vc-nikon-kurier-gratis-i2888143201.html
3. szkiełko http://www.e-fotojoker.pl/product/obiektywy/nikkor/nikkor-af-s-dx-55-300mm-f-4.5-5.6g-ed-vr/
jak już poznam tajniki lusterka to pozostani dokupić
4. szkiełko http://www.e-fotojoker.pl/product/obiektywy/nikkor/nikkor-af-s-35mm-f-1.8-g-dx/
lub
5. szkiełko http://www.e-fotojoker.pl/product/obiektywy/nikkor/nikkor-af-s-50mm-f-1,8g/
na pozycje 1-3 zdecydowany jestem na 100% co do 4-5 to po preczytaniu paru opinii chyba w przyszłości dokupię 35mm.
Czy ktoś może zatwierdzić co wybarłem i czy nie popełniłem jakiegoś babola?

Ze[N]
23-12-2012, 23:36
Myślę o porzuceniu swojego D3100. Sprzedaje to się w ogóle? Czy jak wystawię go za tysiaka to znajdzie się nabywca(6k przebiegu)? Bo patrzę na oferty z Alledrogo i widzę, że kiepskie zainteresowanie.
Zastanawiam się czy warto dokładać parę stówek i przerzucić się na 5100. Będzie w ogóle zauważalna zmiana? Wiem, że D5100 ma niższy hałas przy wyższym ISO. Ale może lepiej będzie za parę stówek dokupić lampę błyskową(tak, nie posiadam takowej. ;-) ) niż bawić ze sprzedażą i zakupem nowego body. 5100 ma też 4 fpsy co uważam za spory plus. Ktoś ma doświadczenie w tym temacie czy już sami profesjonaliści na forum zostali? :D

Do kolegi wyżej. Olej na początku zoom i kup 35/50mm. ;-)

GonzoG
23-12-2012, 23:51
;3003152']Myślę o porzuceniu swojego D3100. Sprzedaje to się w ogóle? Czy jak wystawię go za tysiaka to znajdzie się nabywca(6k przebiegu)? Bo patrzę na oferty z Alledrogo i widzę, że kiepskie zainteresowanie.
Zastanawiam się czy warto dokładać parę stówek i przerzucić się na 5100. Będzie w ogóle zauważalna zmiana? Wiem, że D5100 ma niższy hałas przy wyższym ISO. Ale może lepiej będzie za parę stówek dokupić lampę błyskową(tak, nie posiadam takowej. ;-) ) niż bawić ze sprzedażą i zakupem nowego body. 5100 ma też 4 fpsy co uważam za spory plus. Ktoś ma doświadczenie w tym temacie czy już sami profesjonaliści na forum zostali? :D

Do kolegi wyżej. Olej na początku zoom i kup 35/50mm. ;-)

Co do różnic D5100 i D3100 - to tak naprawdę liczy się tylko odchylany wyświetlacz o lepszej jakości i odbiornik podczerwieni dla pilota.
4kl/s kontra 3 w D3100 to nie taka duża różnica. W praktyce różnica jest mniejsza.
Szum - różnica niezauważalna.

Ze[N]
24-12-2012, 00:08
Co do różnic D5100 i D3100 - to tak naprawdę liczy się tylko odchylany wyświetlacz o lepszej jakości i odbiornik podczerwieni dla pilota.
4kl/s kontra 3 w D3100 to nie taka duża różnica. W praktyce różnica jest mniejsza.
Szum - różnica niezauważalna.
To mnie kolega trochę zmartwił. Będę musiał pomyśleć bardziej o D7000. Używkę w dobrym stanie wyrwę za nieco ponad 2k.
Wciąż mnie jednak martwi sprzedaż D3100. Nawet dorzucając jakieś denne akcesoria typu zapasowa bateria, kiepski statyw to mam wrażenie, że nikt tego kupić nie chce. :D

mOSAd
24-12-2012, 16:01
mOSAd i _Ocean_ dzięki za rady i ukierunkowanie. Po paru godzinach, minutach, chwilach ... spędzonych w sklepach jak i w domu przed kompem, wyczytaniu wielu opinii, przekalkulowaniu mego budżetu coś takiego mi wyszło.

1. focidło http://www.e-fotojoker.pl/product/aparaty-cyfrowe/nikon/nikon-d90-body/
2. szkiełko http://allegro.pl/sprawdzony-tamron-17-50-2-8-vc-nikon-kurier-gratis-i2888143201.html
3. szkiełko http://www.e-fotojoker.pl/product/obiektywy/nikkor/nikkor-af-s-dx-55-300mm-f-4.5-5.6g-ed-vr/
jak już poznam tajniki lusterka to pozostani dokupić
4. szkiełko http://www.e-fotojoker.pl/product/obiektywy/nikkor/nikkor-af-s-35mm-f-1.8-g-dx/
lub
5. szkiełko http://www.e-fotojoker.pl/product/obiektywy/nikkor/nikkor-af-s-50mm-f-1,8g/
na pozycje 1-3 zdecydowany jestem na 100% co do 4-5 to po preczytaniu paru opinii chyba w przyszłości dokupię 35mm.
Czy ktoś może zatwierdzić co wybarłem i czy nie popełniłem jakiegoś babola?
To dobry wybór na początek drogi. Zobaczysz czego brak, co się sprawdza.
Przemyślałbym jedynie, czy na pewno nie wolisz kupić Tamrona bez stabilizacji (ale z silnikiem). Jednak jeżeli filmowanie wchodzi w grę to warto dołożyć te kilka stówek.
Tamron może nie jest wybitnym szkłem, ale trudno takie znaleźć poniżej 3 tysięcy. Choć mając trochę większy budżet ja bym wybierał to:
http://allegro.pl/btfoto-sigma-17-50-2-8ex-dc-os-hsm-n-nowygwar-i2879841961.html
Niestety nie można w nieskończoność dokładać i doskonale to rozumiem. To i tak w sumie jest bardzo dużo pieniędzy jak na średnią krajową.

mOSAd
24-12-2012, 16:05
;3003179']To mnie kolega trochę zmartwił. Będę musiał pomyśleć bardziej o D7000. Używkę w dobrym stanie wyrwę za nieco ponad 2k.
Wciąż mnie jednak martwi sprzedaż D3100. Nawet dorzucając jakieś denne akcesoria typu zapasowa bateria, kiepski statyw to mam wrażenie, że nikt tego kupić nie chce. :D
Ale dlaczego chcesz go sprzedać? Bo nie napisałeś najważniejszego. Matrycę ma świetną, więc w czym rzecz? Może wówczas łatwiej będzie cokolwiek doradzić. Szum na wyższych ISO jest zbliżony w nowych korpusach - nie powinno to być kryterium zmiany. Lampa da mnóstwo frajdy, nowych możliwości i przyda się w przyszłości, nawet jeżeli będziesz koniecznie chciał zmienić korpus.

jupiter
24-12-2012, 16:22
;3003179']To mnie kolega trochę zmartwił. Będę musiał pomyśleć bardziej o D7000. Używkę w dobrym stanie wyrwę za nieco ponad 2k.
Wciąż mnie jednak martwi sprzedaż D3100. Nawet dorzucając jakieś denne akcesoria typu zapasowa bateria, kiepski statyw to mam wrażenie, że nikt tego kupić nie chce. :D

a tam nie chce ;) ja zaraz będę szukała. jak tylko sprzedam d3000 :D

_Ocean_
24-12-2012, 16:42
A ja powrócę do pytania.

Czy uważacie (mając na względzie moją stopkę) sprzedaż 18-105 i zakup z dopłatą 35-70 2.8 za dobry wybór na dalszej drodze?

Nie ukrywam, że brakuje mi teraz jasnych szkieł, o dobrych parametrach (chyba tu jednak większy nacisk). A obiektyw ponoć legenda.

mOSAd
24-12-2012, 20:49
Obiektyw bardzo fajny, tylko ciężki i słaby pod światło. Natomiast bardzo polecam do portretów i na spacery. Z tym, że to wyjątkowo ciężka konstrukcja, co należy mieć też na uwadze.

orilo
25-12-2012, 15:19
Witam się (napełniony pierogami) :smile:

Po internetowym zagłębieniu się w temat, chcę kupić D3200 + Nikkor 20/2,8.
Chodzi mi o robienie zdjęć (i filmików) nocnych w terenie w świetle reflektorów. Zależy mi żeby światło reflektora było dobrze pokazane na zdjęciach w sposób zbliżony do obserwacji gołym okiem, również po bokach gdzie pada tylko poświata powinna ona być widoczna (na zdjęciach popularnymi aparatami jest tam czarno a okiem wyraźnie widać).
Czy taki wybór będzie trafiony? A może inny w podobnej cenie byłby lepszy?