PDA

Zobacz pełną wersję : błędna konwersja Nef --> jpg



Alessa
16-09-2015, 17:48
Irytuje mnie to bardzo, przy niektórych zdjęciach po konwersji z nefa do jpg, zdjęcie składa się np z połowy dobrego zdjęcia zaś druga połowa jest w ukośne biało czarne paski, albo jest w postaci plam kolorów (różowy, zielony niebieski... ) wie ktoś przez co może takie coś się robić? czy to kwestia oprogramowania aparatu, karty, czy może programu (ViewNC 2)

zdjęcie po "konwersji" wygląda tak: http://zapodaj.net/1cee25f715f22.png.html

Mam nadzieję że znajdzie się ktoś kto będzie znał rozwiązanie mojego problemu ;)

TOP67
16-09-2015, 22:11
Ewidentny błąd zapisu pliku. Co to znaczy po konwersji? Może już przed konwersją NEF jest uszkodzony?
Jak przełączysz się na oglądanie RAW (przycisk w górnym lewym rogu podglądu), to jak jest?

sl011
17-09-2015, 08:46
Gdyby to był jpeg, obstawiałbym niesprawną kartę i uszkodzone pliki. Ale w przypadku nef podejrzewam, że przy uszkodzonym pliku ViewNX raczej krzyczałby, że nie może otworzyć pliku. Zwłaszcza, że, jak piszesz, problem się powtarza. Myślę, że niewielkie jest prawdobodobieństwo, że nef zepsuje się w taki sposób, że program tego nie zauważy.

Jak zdjęcie wygląda podczas obróbki w programie, jak poruszysz jakiś suwaczek?
Próbowałeś otwierać w innym programie?

Wujot
17-09-2015, 09:47
Mam nadzieję że znajdzie się ktoś kto będzie znał rozwiązanie mojego problemu ;)

Zmień kartę.

Pozdro
Wiesiek

Alessa
17-09-2015, 16:35
Nef jest normalny, ale faktycznie jak pokręciłam suwaczkiem to nef zmienił się tak samo jak na podanym przeze mnie linku, i wrócić do poprzedniej postaci nie chce.
Kartę mam nie starą bo nie ma jeszcze dwóch lat a kupa kasy na nią poszła... pójdzie na gwarancję w takim razie.

Dzięki za odpowiedzi ;)

TOP67
17-09-2015, 17:43
NEF jest uszkodzony. To co widzisz przed ruszeniem suwaczków, to JPEG BASIC zaszyty w każdym NEF.

rzbiq
04-11-2015, 23:58
dzień dobry,
mam podobny problem otóż, w RAWie widać szare paski, wyglądają jakby dana linia się nie zapisała.
Czy to błąd karty pamięci?
Korzystam z D3, karty SD Extreme 32GB.
Jak temu zaradzić?

GonzoG
05-11-2015, 00:07
Z fusów nikt tu nie wróży, a twój opis jest bardzo ogólny.
Pokaż zdjęcia, to prędzej ktoś będzie w stanie coś konkretnego powiedzieć.

TOP67
05-11-2015, 01:06
dzień dobry,
mam podobny problem otóż, w RAWie widać szare paski, wyglądają jakby dana linia się nie zapisała.
Czy to błąd karty pamięci?
Korzystam z D3, karty SD Extreme 32GB.
Jak temu zaradzić?

1. Jak zgrywasz RAW do komputera?
2. Czy zdjęcie wywołane w aparacie wprost z karty też ma taki błąd?
3. Czy to jest karta SDHC czy SDXC?

Jacek_Z
06-11-2015, 20:49
Czy to błąd karty pamięci?
Korzystam z D3, karty SD Extreme 32GB.
Przeciez w D3 są karty CF.