PDA

Zobacz pełną wersję : Zewnetrzny mic i nadal jednak nieco słyszę AF ..



Kedirak
14-05-2015, 22:32
Pytanko od leniwego ale względnie sprytnego ;) amatora zabaw z lustrzanką:

Sytuacja (case) - właśnie podpiąłem do D5500 zewnętrzny mic Takstara - https://www.youtube.com/watch?v=7sD5lKQEUfM

Bardzo podoba mi się co słyszę..dopóki nie słyszę już cichszego lecz nadal lekko słyszalnego :-( AF sigmy 17-50 2.8 ;) .. a przecież po to właśnie kupiłem sobie ten mikrofonik aby się naiwnie sądziłem zupełnie..no prawie, że zupełnie, pozbyć dźwięku AF :-)

- Czy lepiej zdać się na automatyczną czułość aparatu ? Czy też jest sens próbować sił z manualnymi ustawieniami wzmocnienia. Tak na szybko to nic specjalnego lepszego samemu nie udało mi się ustawić niż automatyka potrafiła zdziałać.

- Czy w ogóle jest możliwe pozbycie się dźwięku AF w Nikonach przy użyciu np. innego mikrofonu ? Zakładając, że nie chcę z niego rezygnować ;)

- inne porady odnośnie mic ?

GonzoG
14-05-2015, 22:40
wyrzucone 170zł....

A dźwięk AF będziesz słyszał, puki mikrofony nie wyrzucisz poza aparat. Przecież ten mikrofon ma obiektyw dokładnie w obszarze, z którego doskonale zbiera dźwięki.


Tak można się pozbyć dźwięku AF - kupić porządny mikrofon, do tego odpowiednie mocowanie, które przesunie mikrofon odpowiednio do przodu.

A AF przy filmowaniu w Nikonie - śmiech na sali... tego nie da się później oglądać.

Kedirak
14-05-2015, 22:44
hola hola, kupiłem go znacznie taniej na ebay :D z HK

Wysunąłem go regulacją czyli przekręcaną śrubką ile się tylko da do przodu :)

Na cuda nie liczę, w N nie ma niestety trybu cichego-wolniejszego ostrzenia aby wyciszyć te cholerne focusy co rozumiem, jednak wszelką radę co mogę usiłować zrobić przyjmę z wdzięcznością :)

GonzoG
14-05-2015, 22:55
Tą śrubką to możesz przykręcić kartkę z napisem "Nie działa"....

Do przodu znaczy do przodu - przed obiektyw... i nie czubek mikrofonu, a cały - przyjrzyj się lepszym kamerom - tam mikrofon jest wysunięty całkowicie przed obiektyw i jest znacznie od niego oddalony, mimo, że AF w kamerach jest specjalnie robiony niemal bezgłośny.

Kedirak
14-05-2015, 23:05
:D

Jeżeli się nie da na takiej doczepce zamiast lampy :) to pozostanie nagrywanie bez AF lub ewentualnie inny sprzęt :)
..oraz zadowolenie, że nie kupiłem czegoś istotnie droższego a oferującego niewiele więcej.

W przyszłości i tak pewnie skończy się (niestety) na następcy a6000 lub czymś podobnym, na razie jednak jeszcze N. lubię go ;)


To jak, warto w ogóle próbować manualnych ustawień wzmocnienia, czy też zdać się na automatykę ?

GonzoG
15-05-2015, 00:10
Jak chcesz mieć raz głośniej raz ciszej, raz trzeszczący dźwięk, tylko po to, aby zaraz się automatycznie przyciszył, to używaj automatu.

Kedirak
15-05-2015, 00:21
dobra tak zrobię :-)

a tak merytoryczniej bez pieprzenia..czy w Sony i Canonie np. D70 jest już zupełnie cicho z odpowiednimi obiektywami (np. C stm) z AF - automatem ?

Umbra
15-05-2015, 08:21
Podejrzewam, że idealnie nigdy nie będzie. Potrzebowałbyś tych specjalnych obiektywów do filmowania, kierunkowego mikrofonu, a i tak zapewne trzeba by było usuwać "szum" i śmieci w postprocessie. Dźwięk obrabia się tak samo jak i zdjęcia.

Maciek N
15-05-2015, 12:33
Idealnie? Oczywiście że to możliwe. Niestety kosztowne. Musisz zainwestować w zestaw bezprzewodowy. 2500 zł. Jeśli chcesz używać mikrofonu na-kamerowego i zarazem zestawu bezprzewodowego to jeszcze dojdzie Ci adapter audio umożliwiający podłączenie kilku źródeł dźwięku za 800 zł
wygląda to tak http://www.studentfilmmakers.com/forums/showthread.php/9302-Introducing-the-New-DXA-SLR-MINI-adapter-for-DSLR-cameras
Można też trochę taniej inwestując np. w Zoom H4. Wadą jest dodatkowa praca synchronizując dźwięk z obrazem.

Kedirak
15-05-2015, 22:19
Dziękuję za informacje, przydadzą się.

Pozostaje mi trening w manualnym ostrzeniu sigmy w LifeView.. :-) , ktory juz zaczalem praktykowac lub rozwiązanie w rodzaju H4.

A z eksperymentów z Takstarem i D5500:

Stały "szum otoczenia" czy też raczej syk ;) jest na akceptowalnie niskim poziomie, gdy ustawię na body wzmocnienie do 10/11 dB przy +10 dB na Takstarze.

foveon
16-05-2015, 08:53
Dźwięk AF będzie słyszalny nawet jeśli będzie mikrofon oddalony na jakimś ramieniu. Dźwięk będzie przenoszony przez te mocowanie. Najtańszym rozwiązaniem jest zastosowanie tego:

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2015/05/1-7.jpg
źródło (http://herculesdslr.pl/img/cms/Audio/1.jpg)
To tłumik drgań mikrofonu. Bardzo pomaga. Można go zrobić samemu z kiblorurki gumki i kątownika lub kupić.
Miałem podobną sytuacje ale w kamerze gdzie AF działa naprawdę cicho ale zoomowanie już nie za bardzo.
I do tego dochodziło każde macnięcie kamery które było słyszalne jak Wodogrzmoty Mickiewicza.
Skonstruowałem takie cuś i po problemie.

Umbra
16-05-2015, 09:38
Obrabiaj dźwięk np. w takim audacity. Łatwo usunąć szum.

GonzoG
16-05-2015, 20:25
Dźwięk AF będzie słyszalny nawet jeśli będzie mikrofon oddalony na jakimś ramieniu. Dźwięk będzie przenoszony przez te mocowanie. Najtańszym rozwiązaniem jest zastosowanie tego:

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2015/05/1-7.jpg
źródło (http://herculesdslr.pl/img/cms/Audio/1.jpg)
To tłumik drgań mikrofonu. Bardzo pomaga. Można go zrobić samemu z kiblorurki gumki i kątownika lub kupić.
Miałem podobną sytuacje ale w kamerze gdzie AF działa naprawdę cicho ale zoomowanie już nie za bardzo.
I do tego dochodziło każde macnięcie kamery które było słyszalne jak Wodogrzmoty Mickiewicza.
Skonstruowałem takie cuś i po problemie.

Takie mocowanie g**** daje w sprawie dźwięku AF... z resztą dźwięk AF nie jest przenoszony przez mocowanie mikrofonu, większość plastików dobrze tłumi takie częstotliwości...

Nie mówiąc, że mikrofon o którym mowa, ma dokładnie identyczne mocowanie.

foveon
17-05-2015, 08:27
Faktycznie ma ale znacznie mniejsze i chyba nie jest kierunkowy a w kierunkowym daje to dużo.

greatadrian
17-05-2015, 23:21
Obrabiaj dźwięk np. w takim audacity. Łatwo usunąć szum.
Jak Audacity ma umożliwić usunięcie dźwięku AF z nagrania?

Umbra
18-05-2015, 22:41
Zaznaczasz ten dźwięk i włączasz odszumianie. Wpłynie to też zapewne na resztę pasma, dlatego stosuje się ten trik głównie do szumu tła i samego mikrofonu.

Kedirak
24-05-2015, 20:40
Popróbowałem i samo odpięcie mic od body w przypadku tego mikrofonu akurat niewiele zmienia dla dźwieków AF, nie bawiłem się w stukanie czy drapanie w body :-) aby sprawdzić na ile tego typu dźwięki są przenoszone.. pewnie dla nich ma to większe znaczenie.

Co do dźwięku AF - pomaga już realniej oczywiście zwiększenie odległości od body, np. przedłużką..:) tylko kto mi będzie ten mikrofon trzymał ? :) I tak nadal jednak, choć już minimalnie słychać wtedy nadal ten AF, także niech żyją po prostu ciche systemy AF i dedykowane dla nich obiektywy.

Nikonie, naucz się, bo skończy się na tym, że kupię następcę A6000 ;) o ile mu dodadzą wejście na mic oczywiście.

GonzoG
24-05-2015, 20:44
Tak, jakby co, to Nikon robi aparaty fotograficzne, a nie kamery wideo...

Kedirak
24-05-2015, 20:46
T6s potrafi :-)

GonzoG
24-05-2015, 21:25
T6s potrafi :-)
Nie T6s, a jak już to D760... poza tym nie potrafi.

Potrafią obiektywy STM, tylko jest z nimi "mały" problem - ślimaczy AF...

foveon
25-05-2015, 18:47
...tylko kto mi będzie ten mikrofon trzymał ? ...

Dźwiękowiec :p