PDA

Zobacz pełną wersję : Sprzet do wideofilmowania d5300



piotr_nikon
19-04-2015, 12:57
Witam, od dwóch lat jestem posiadaczem nikona d3100 + kit 18-55. Uwielbiam robić zdjęcia oraz kręcić filmy dla własnych potrzeb. Ostatnimi czasy uwieczniam filmując wiele ważnych momentów w życiu swoim i znajomych. Chciałbym rozwijać się w tym temacie na co chciałbym na początek przeznaczyć 5tys zł.
Sprzęt głównie do filmowania.

Oglądam testy, czytam, co skłoniło mnie aby rozmyślać o takim zestawieniu :
-nikon d5300
-samyang 8mm
-tamron 17-50
-camrock spider rig
-jakiś plecak, karta, dodatkowa bateria, monopod, mikr

Co myślicie o takim zestawieniu, czy samo body d5300 a d3100 daje dużą różnice ? czy lepiej zamiast nowego body kupić dodatkowe obiektywy. Czy warto te 150zł dawać na stabilizator camrocka czy to da różnicę w odniesieniu do filmowania z ręki ?

czekam na opinie, z góry dzięki

Ketosz
19-04-2015, 13:20
Samo D5300 da kilka zasadniczych różnic - przede wszystkim jakość obrazu się wyraźnie poprawi i będzie ruchomy wyświetlacz.
Co do reszty, to sam się musisz przekonać czy wolisz kręcić z riga, czy mp. nie lepszy byłby monopod - zależy od tego czy więcej ujęć ze statyczną kamerą czy w ruchu - w miarę rozwoju przyda się pewnie i to i to ;)
Do optyki dorzuciłbym może 35/1,8DX (nawet zamiast Samyanga) - uniwersalna w miarę stałka do filmowania i do zdjęć, a później zobaczysz czy następne coś szerszego czy węższego.
Zdecydowanie przyda się mikrofon, bo dobry dźwięk robi dużą różnicę :)

piotr_nikon
19-04-2015, 13:25
tak tak o mikrofonie zapomniałem, ale zastanawiam się czy mic czy lepiej statyw + rejestrator ?
btw. czy lampy led ~200-300zł sprawdzają się w ciemniejszych pomieszczeniach?

Ketosz
19-04-2015, 13:42
Do poręcznego kręcenia wybrałbym mikrofon na aparacie, bo rejestrator to dodatkowy sprzęt do obsługi i komplikacja (z czasem tak ale, chyba nie na początek).
W słabszych warunkach leszy jasny obiektyw, bo lampy to dodatkowy element którym trzeba się zajmować i może psuć klimat jeśli kręci się ludzi w ich środowisku ;)

piotr_nikon
26-04-2015, 19:11
mam pytanie czy jest duża różnica w jakości obrazu w d5200 a d5300?

Maciek N
27-04-2015, 13:20
tak tak o mikrofonie zapomniałem, ale zastanawiam się czy mic czy lepiej statyw + rejestrator ?
btw. czy lampy led ~200-300zł sprawdzają się w ciemniejszych pomieszczeniach?

w zasadzie nawet przy drogim mikrofonie za 800-1000 zł nie można mówić o dobrym dźwięku.
Największym problemem jest poziom szumu.
Rejestrator to inna bajka. Tu jest naprawdę dobrze i możliwości znacznie się zwiększają. Można np. nagrywać dźwięk z kilku źródeł. Mikser + mikrofon. Dochodzi później dodatkowa praca związana z synchronizacją ale zapewniam że warto!

Marek_RobimyTV
13-05-2015, 11:28
Z tego co napisałeś, a napisałeś raczej o użytku na własne potrzeby to myślę, że sprzęt, który wymieniłeś jest wystarczający. Zamieniłbym jednak pewne elementy, a mianowicie jeśli chcesz kręcić ujęcia w ruchu, to zastanowiłbym się nad jakimś nie drogim stabilizatorem zamiast riga (wiem, że to inny przedział cenowy, ale w przypadku ruchomych ujęć warto). Co do mikrofonu to faktycznie rejestrator daje więcej możliwości, ale jeśli nie robisz wszystkiego mega pro to mikrofon nakamerowy w zupełności wystarczy. Trzeba sobie tylko zadać pytanie czy potrzebujesz mikrofonu kierunkowego czy dookólnego w zależności od tego, co chciałbyś kręcić. Przy dookólnym trzeba pamiętać, że jeśli użyjesz AF to mikrofon zbierze dźwięk silnika. Generalnie nie używa się AF przy filmowaniu, ale czasem może się zdarzyć. ;)
Szkiełka wybrałeś dobre. Masz spora rozpiętość ogniskowej do tego rybie oko, które przy niektórych akcjach jest rewelacyjnym rozwiązaniem. D5300 da Ci możliwość robienia fajnych ujęć slo-mo bez utraty jakości i płynnosci dzięki 50fps.
Podsumowując, jako zestaw do użytku własnego całość jest super.

piotr_nikon
18-05-2015, 15:49
coraz bliżej do zakupu więc ciągle wertuje fora, yt itp. Na ten moment jest taki wybór :
Nikon D5300
Tamron SP AF 17-50mm F/2.8 XR Di II LD Aspherical (IF)
Nikkor AF-S DX 35mm / 1.8 G
Mikrofon RODE VideoMic Rycote
Stabilizator Camrock VS40

co o tym myślicie na start? mam pytanie odnośnie mic, jak to wygląda np na imprezie jak jest się odwróconym tyłem do głośników ? zastanawiam się też nad tym stabilizatorem, ten akurat koszt ok 400zł..czy efekt będzie taki sam co przy tych pseuda flycamach po 200 z allegro? warto dołożyć do tego ? Czy majk Rycote jest duże lepszy od GO ? pewniaki to body i tamron. Waham się również między 35 a rybim okiem.

GonzoG
18-05-2015, 17:49
Tamron - słaby AF i do tego bardzo głośny. Poza tym mocno się wysuwa i zmienia środek ciezkosci, co sprawia, że przy używaniu flycamow całkowicie odpada używanie zooma, bo każde przekrecenie spowoduje, że w ważenie trafi szlak.

Rode VideoMic jest mono.

Flycam Camrocka - to jest pseudo-flycam tylko, że droższy...
Poza tym używanie flycama - a dokładniej jego wyważenie, to droga przez mękę...

piotr_nikon
18-05-2015, 18:07
jaka alternatywa tamrona ? jeśli chodzi o steadicam rozumiem że nie warto dawać te 400 za camrocka ? myślałem może o zwykłym rigu na ramię + monopod na początek.. albo monopod i zwykły flycam do 200zł..

jeśli chodzi o mic, czytałem gdzieś na forum że mikrofon nowsonic kamikaze też zbiera dobre opinie a można go mieć już za 240zł.

mam okazję za 800 kupić samyanga 8mm do nikona chyba wybiore rybie oko zamiast 35.

GonzoG
18-05-2015, 18:58
Camrock jest wart ile jest wart... a czy warto 400zł - nie wiem.

Co do alternatywy dla tamrona - do nagrywania z flycama - jakiś UWA - np. Samyang 10/2.8, czy 16/2.0 - Potrzebujesz raczej czegoś szerszego, aby mieć odpowiednio dużą głębię ostrości, bo o jakimkolwiek ostrzeniu możesz zapomnieć - ręczne całkowicie odpada, a autofocus w Nikonie nie nadaje się do filmów.

Do filmowania ze statywu/monopodu/riga - lepsza będzie Sigma 17-50/2.8. Ma lepszą stabilizację i mam wrażenie, że mniej się wysuwa tubus przy zoomowaniu. Niestety nie miałem okazji posiadania ich jednocześnie, więc to może być tylko wrażenie.

Rybie oko - nadaje się do jednego, może 2 krótkich ujęć na 1 z 3 filmów... To nie jest obiektyw do normalnego użytkowania, a jako coś co wprowadzi trochę urozmaicenia.
35-tka będzie dużo lepsza do filmowania.

Nowsonic to żadna firma. Ten sam mikrofon kupisz pod 10-cioma innymi nazwami. Może jest i stereo, ale do Rode, nawet mono się nie umywa.
A te dobre opinie zbiera od osób, które wcześniej używały komórek, czy kompaktów za 600zł... więc nic dziwnego, że każdy mikrofon będzie dobry.
Sam się kiedyś zastanawiałem na kupnem jakiegoś mikrofonu, bo czasami zdarza mi się jakiś film nagrać... Po sprawdzeniu ponad 12 różnych wybór ograniczył się do 4 urządzeń:
Rode Stereo VideoMic
Zoom H4n
Zoom H1
Rode VideoMic

Zoom H1 można kupić za ok 400zł, przy czym nie dość, że ma dużo lepszą jakość i dynamikę niż pseudo-profesjonalne mikrofony za ~200 (Kamikaze kosztuje chyba 210zł), to jeszcze możesz nagrać audio prosto do recordera i nic nie tracisz.

Marek_RobimyTV
19-05-2015, 10:53
coraz bliżej do zakupu więc ciągle wertuje fora, yt itp. Na ten moment jest taki wybór :
Nikon D5300
Tamron SP AF 17-50mm F/2.8 XR Di II LD Aspherical (IF)
Nikkor AF-S DX 35mm / 1.8 G
Mikrofon RODE VideoMic Rycote
Stabilizator Camrock VS40

co o tym myślicie na start? mam pytanie odnośnie mic, jak to wygląda np na imprezie jak jest się odwróconym tyłem do głośników ? zastanawiam się też nad tym stabilizatorem, ten akurat koszt ok 400zł..czy efekt będzie taki sam co przy tych pseuda flycamach po 200 z allegro? warto dołożyć do tego ? Czy majk Rycote jest duże lepszy od GO ? pewniaki to body i tamron. Waham się również między 35 a rybim okiem.

Co do szkła to padała już tam odpowiedź nieco wyżej więc spróbuję rozjaśnić pozostałe kwestie.
1. Jeśli z mikrofonem kierunkowym staniesz tyłem do głośników to taki mikrofon zbierze to co będziesz miał przed sobą, a nie za sobą (to, że jest mono to akurat w mikrofonach kierunkowych normalna rzecz). Jeśli chcesz zbierać dźwięki całej sali lub innego otoczenia to potrzebujesz mikrofonu dookólnego. Czy Rycote jest lepszy od GO? Tak, przede wszystkim ma własne źródło zasilania w postaci bateryjki 9v i nie będzie Ci zjadał prądu z zasilania aparatu. Poza tym ma szersze pasmo przenoszenia, generuje mniej szumów, brzmi naturalniej, ma opcje odcięcia pasma 80Hz czyli basu - to tak w skrócie.
2. 35mm i rybie oko to 2 różne bajki. Zastanów się dobrze czy potrzebujesz "zakrzywionego" ultra szerokiego obrazu. Nie wiem co chcesz nagrywać, ale to szkło raczej do dynamicznych akcji (wg. mnie na koncerty, do filmowania sportu no i do ciasnych pomieszczeń.)
3. Co do stabilizacji to wg. mnie stabilizator za 200zł nie spełni oczekiwań, jakiekolwiek by one nie były... Camrock? Bardzo losowa sytuacja. Na 10 egzemplarzy, może 30% będzie działało jak trzeba. Najlepiej to sprawdzić samemu. Myślę, że już bezpieczniej byłoby zastanowić się nad Genesisem. Mam do czynienia z tymi stabilizatorami i z drobną poprawką, którą do nich wprowadzam, zaczynają zachowywać się tak jak powinny.

piotr_nikon
19-05-2015, 15:26
co do szkieł na razie zostanę chyba przy tamronie i 35mm, z czasem zobaczę co mi więcej potrzeba.
Czy ktoś z was używał tego stabilizatora : Genesis Gear SK-SW03 ? warto dołożyć 100 z camrocka ?

himi
19-05-2015, 17:32
Jakbyś chciał to daj na PW. Mam fajny stabilizator Stabi Fly Junior polskiej produkcji. Błyskawicznie się wyważa i jest lekki. Mogę dorzucić do tego pro kamizelkę i ramię podwójne jakbyś chciał na poważnie:)

piotr_nikon
19-05-2015, 19:53
na start wolę zainwestować w szkła, na stabilizator mam max 500zł

Marek_RobimyTV
21-05-2015, 10:32
na start wolę zainwestować w szkła, na stabilizator mam max 500zł

To jeśli masz na stabilizator 500zł to lepiej kup monopod lub poszukaj czegoś używanego.

piotr_nikon
21-05-2015, 12:09
też właśnie myślałem o tym aby jednak na razie zainwestować w monopod, a w tej cenie znajdę coś godnego uwagi z głowicą do video ? może wtedy wyciągne jeszcze jakieś 200zł żeby oprócz monopodu zakupić też jakiegoś spider riga na początek.

Póki co decyzja padła na :
Nikon d5300
Samyang 8mm - używka
Tamron 17-55 - używka
Nikon 35mm - używka
Mikrofon rode videomic rycote

Maciek N
21-05-2015, 12:40
http://allegro.pl/monopod-video-benro-a38tds2-nowy-sklep-lodz-fv23-i5331287612.html
albo z lepszą głowicą:
http://allegro.pl/benro-a49tds4-monopod-z-nozkami-i-glowica-video-i5352107824.html

piotr_nikon
21-05-2015, 15:39
fajny ten monopod tylko martwię się czy go wykorzystam.. więcej ujęć na pewno będę miał "chodzonych" w ruchu koło jakiegoś obiektu..

a co za camrockiem vs60 ? troche lepszy? ewentualnie coś takiego ? Genesis Gear SK-SW03

Maciek N
21-05-2015, 17:40
Profesjonalnie zmontowany materiał musi mieć zróżnicowane kadry. Oznacza to nie powinno się łączyć ze sobą ujęć (poza pewnymi wyjątkami) ,,chodzonych".
Monopod to świetna sprawa. Wymusza stałe i stabilne kadry. Uczy poprawności.
Myślę że warto zacząć swoja przygodę właśnie od monopodu. Monopod także umożliwia dynamizowanie ujęć. Np. poprzez zabawę ostrością. Powolne przejazdy z rozmytego kadru w ostry i odwrotnie.
Mimo że korzystam ze steady i slidekamery to podstawą jest właśnie monopod. Praktycznie wychodzi między 60 a 80% kadrów z monopodu.
Monopod to także duża mobilność i wygoda. Łatwo się przemieścić poza tym nie obciąża kręgosłupa jak steady.

piotr_nikon
21-05-2015, 18:08
rozumiem.. skorzystam z rad i na początek zakupię monopod. Faktycznie na steadycam przyjdzie jeszcze pora :)

btw. Maciek N czy to nie Ty w jakimś temacie polecałeś mikrofon nowsonic kamikadze ??

Maciek N
21-05-2015, 19:12
Polecałem, jednak chodziło o mikrofon w pewnym przedziale cenowym. Generalnie szału nie ma ale za te pieniądze chyba warto.
Dźwięk jest znacznie lepszy od wbudowanego. Mikrofon względnie dobrze izoluje pracę AF. Żeby szum nie był zbyt głośny należy ustawić na +10 i w aparacie manual.

piotr_nikon
23-05-2015, 11:12
Wczoraj zrobione 400km, ale warto było. Za cenę nie całych 2tys w domu są już:
- Tamron 17-50 F2.8
- Nikon 35mm F1.8
- Samyang 8mm F3.5

teraz pora na body i resztę. Jeśli chodzi o korpus, to czy promocja cashback od nikona jest gwarantowana ? czy to jakieś losowanie jest czy każdy dostaje zwrot bo zakupie wybranego produktu ??

Wojteksw
23-05-2015, 13:34
teraz pora na body i resztę. Jeśli chodzi o korpus, to czy promocja cashback od nikona jest gwarantowana ? czy to jakieś losowanie jest czy każdy dostaje zwrot bo zakupie wybranego produktu ??

Promocja oczywiście dla każdego, na wyszczególnione produkty http://www.nikon.pl/promocje/nikon_cashback_regulamin.pdf

piotr_nikon
24-05-2015, 19:59
d5300 dziś zamówiony, dojdzie za kilka dni.

Mam jednak dylemat co do dźwięku.. dużo czytam i wiem już że rode videomic rycote i każdy inny mikrofon kierunkowy nie sprawdzi się np podczas nagrywania jakieś imprezy gdzie człowiek się obraca itp. Czy mikrofony stereo sprawdzą się tu lepiej ? i co w cenie ok 400zł byście polecili. Druga bajka to rejestrator h1. Czy on byłby lepszy ? jak wtedy najlepiej postawić go na statywie gdzieś na sali ? oprócz tego cały czas dźwięk na wbudowany mic a potem to zsynchronizować?