PDA

Zobacz pełną wersję : Czy Nikon d5100?



DamianDju
16-12-2014, 01:25
Witajcie . Mogę kupić Nikona d5100 NOWEGO za 1500zł . W zestawie body , kitowiec no i wszystko co daje producent.
Moim założeniem jest kręcenie filmów no ale wiadomo zdjęcia też ma robić :D
Jestem totalnym amatorem nigdy nie miałem lustra w rękach ( no nie wliczając macania w sklepach xd ) .
Dużo osób poleca Canona 600d wiem , że forum to " nikoniarze " ale tak obiektywnie mówiąc co jest lepsze ? Canon'a 600d mam do kupienia za 1800zł ;c z takim samym wyposażeniem . Do czego potem będą tańsze i lepsze obiektywy i inne akcesoria do kręcenia filmów ? Myślę nad gripem / bateriami , akumulatorami czy jakoś takoś / soft boxem / mikrofonem no i na reszcie się nie znam .

Co byście polecili amatorowi ?

wgl. ta oferta 1500zł jest dobra ?

GonzoG
16-12-2014, 03:38
Przede wszystkim jak do filmów, to Nikon D5200 lub D5300. Nie D5100. Jakoś obrazu z D5200 i D5300 jest o wiele lepsza niż z jakiejkolwiek innej lustrzanki w tym przedziale cenowym.
Co do Canona 600D - polecają, ale nawet nie mają zielonego pojęcia dlaczego...

Obiektywy - różnie, do Canona można bez specjalnych problemów podłączyć dowolny obiektyw M42, za to Nikon ma do wyboru bardzo dużo i też w cale nie takich drogich obiektywów do Nikona (mocowanie w zasadzie nie zmienione od lat 40-tych).
Co do innych akcesoriów - jest dokładnie jednakowo - poza bateriami, to wszystko inne tylko do innych producentów, bo ani Canon, ani Nikon nie robią, albo robią badziewne - mam tu na myśli pseudu-mikrofony.
Tak więc dostępne to samo do obu systemów.



Jeśli natomiast wybór ogranicza się do D5100 vs. 600D to:
za D5100:
+ lepsza jakość obrazu
+ możliwość wgrywanie profili, w tym TassinFlat - czyli coś na wzór Technicolor CINESTYLE - czyli profil do nagrywania materiału pod późniejszą obróbkę. W 600D nic nie wgrasz.
+ autofocus (choć bardzo mało użyteczny) w czasie nagrywania filmów (600D nie może ostrzyć automatycznie gdy jest nagrywany film).
+ bez problemów można używać tańszych i wolniejszych kart pamięci - nawet standardowych SanDisków (choć już prawie niedostępne)
przeciw:
- brak manualnej ekspozycji w oryginalnym sofcie. Można to zmienić hackując go.
- maksymalnie 20 minut nagrywania w ciągu (oryginalnie) i 20-parę po zhackowaniu (przy 1080p25 i wysokiej jakości, przy niższej jakość jakieś 35 minut).
- Nikon nie najlepiej współpracuje ze starymi szkłami M42 (od aparatów jak Zenit, Praktica, itp)

Za 600D:
+++ Magic Lanter - czyli dodatkowe, nieoryginalne oprogramowane, które może bardzo wiele. m.in.:
- podgląd do ustawiania ostrości (powiększenie fragmentu obrazu), focus-peeking, itp.
- wyświetlanie poziomu głośności dźwięku i jego regulacja
- Dual ISO
- możliwość zmniejszenia bit-rate, aby aparat dawał rady z zapisem wideo na normalnych kartach, inaczej trzeba bardzo szybkich (np. SanDisk Extreme, bo SanDisk Ultra bywa za wolna dla 600D)
- brak ograniczeń czasowych nagrywania. Tylko miejsce na karcie ogranicza
- zaznaczanie prześwietleń, obszarów czarnych,
- i wiele, wiele innych.
+ pełna manualna kontrola nad ekspozycją filmu od razu w aparacie
+ bezproblemowa współpraca z obiektywami M42
+ dłuższy czas nagrywania na jednym ładowaniu baterii (nie jakoś znacznie, ale zawsze trochę dłużej).

DamianDju
16-12-2014, 10:43
Mam do zainwestowania 1600zł no ze spięciem pośladków 1700zł więc możecie też podesłać konkretne linki .
Teraz to mam mętlik :D

GonzoG
16-12-2014, 14:23
To w tej cenie tylko ta jedna oferta na D5100.
Normalna sklepów a cena D5100+18-55VR to jakieś 1700zl.

Ale filmowanie, to cholernie droga zabawa.
Sensowny mikrofon stereo - od 600zl, najtańszy sensownych rejestrator stereo - 450zl
Najtańszy sensowny flycam - 600zl
I tak można wyliczać kolejne akcesoria do filmowania...

DamianDju
16-12-2014, 20:54
Wszyscy mi piszą , że Canon 600d jest lepszy do filmowania niż ten nikon .

GonzoG
17-12-2014, 01:57
To zadaj im 2 pytania:
1. Czy kiedykolwiek którymś z tych dwóch coś więcej kręcili, niż tylko filmik w sklepie ??
2. Czy kręcili oboma, aby móc cokolwiek powiedzieć na temat ich porównania ??

I wtedy spytaj się tych co na oba odpowiedzą twierdząco, a nie wszystkich, którzy coś gdzieś tam czytali...

DamianDju
17-12-2014, 02:09
To tak na koniec , krótko i na temat .
Co lepsze pod filmy ? Canon czy Nikon ( te modele , które podałem )

GonzoG
17-12-2014, 04:59
Ani jeden, ani drugi.

Wypisałem już w czym jest jeden lepszy od drugiego. Nikt za ciebie kręcić nie będzie, więc sam musisz dokonać wyboru, który będzie lepszy.

DamianDju
18-12-2014, 01:20
Czy na tej karcie da radę nagrywać filmy na canonie 600D ?
http://allegro.pl/karta-goodram-micro-sdhc-8gb-class-10-adapter-sd-i4886417527.html

GonzoG
18-12-2014, 04:21
Nie.
Nie baw się w karty microSD. Tylko i wyłącznie karty SD.

DamianDju
18-12-2014, 10:19
Możesz podesłać jakiś tani model do nagrywania ?

GonzoG
18-12-2014, 10:24
W c600d ??
Dobry - SanDisk Extreme 45MB/s
Tani - SanDisk Extreme 45MB/s

W D5100 - zupełnie wystarczajace będą SanDisk Ultra 30MB/s

W miarę dobre są jeszcze Toshiby, ale nie znam tamtejszych oznaczeń modeli.

konradzik
18-12-2014, 14:40
W c600d ??
Dobry - SanDisk Extreme 45MB/s
Tani - SanDisk Extreme 45MB/s

W D5100 - zupełnie wystarczajace będą SanDisk Ultra 30MB/s

W miarę dobre są jeszcze Toshiby, ale nie znam tamtejszych oznaczeń modeli.

mam sandisk ultra 30mb/s oraz microSD przez adapter tez 30mb/s i z jedna i druga moj d5200 nie ma problemu z zapachyaniem sie bufora przy seriach w jpg jak i w raw, przy nagrywaniu filmow tez zadnych problemow nie zauwazylem ;)

Breen
31-12-2014, 19:04
Nie wiem czy autor wątku dokonał już zakupu, jednak chciałem dorzucić moje 5 groszy.

Nikona D5100 sam mam i generalnie uważam go za bardzo dobry aparat, jednak jeśli chodzi o filmowanie, tak jak ktoś wcześniej napisał, zdecydowanie lepszym wyborem jest D5200. Ba, jest to najlepszy wybór w tej cenie obecnie na rynku. W D5100 niestety nie ma manuala w trybie video, także automatyczna zmiana ekspozycji bywa trochę skokowa.

Jakość filmów jest dobra, jednak w przypadku D5200 mamy manual, mamy zdecydowanie lepszą jakość video, płynną zmianę ekspozycji, dźwięk stereo, praktyczny brak mory czy aliasingu. W necie jest mnóstwo testów, które potwierdzają, że D5200 to pierwszy bardzo dobrze nagrywający Nikon. Jeśli jest taka możliwość lepiej do niego dopłacić lub chwilę zaczekać bo ceny wkrótce spadną.

Co do Canona 600d.. Dobry aparat, ma wiele przydatnych opcji, w tym manual, jednak jakość video jest stanowczo przereklamowana. Wiele osób poleca go "bo tak", nie mając porównania z innym sprzętem. Aliasing i mora to standard w Canonach do 6D włącznie, który w tej kwestii przegrywa już z D5200. Z resztą nawet na EOSHD jest mnóstwo informacji na ten temat, generalnie w kwestii jakości filmowania Nikon odrobił lekcję i już przegonił Canona w każdym segmencie cenowym, co dla niektórych jest szokiem. Jedna rzecz, która wg mnie działa lepiej w Canonie to stabilizacja obrazu w trakcie filmowania. Fakt, że miałem możliwość przetestowania tylko 2 szkieł, Nikona 18-105 i Canona 18-135.. Canon działa skuteczniej i ciszej jeśli chodzi o stabilizację, nie wiem jak w przypadku innych obiektywów.

Co do długości nagrywania w Canonie nie jest prawdą, że nie ma ograniczeń, jeden plik nie może być większy niż 4Gb co daje około 12 minut nagrywania, co wg mnie i tak wystarcza.

Tymonek
03-01-2015, 17:44
Nagrywałem obydwoma. Canon autofokus - porażka. Nikon AF daje radę ale tez nie powala. D5100 będziesz musiał shakować żeby dorównał możliwościami zmian ekspozycji w czasie nagrywania (w trybie LV). Samo hakowanie jest łatwe. 600D ma bardzo trudne dojścia do zmian parametrów, D5100 banalne. Wybór pomiędzy tymi dwoma chyba jest oczywisty.