PDA

Zobacz pełną wersję : Lampa do reportażu filmowego z miejsca akcji PSP do Nikona D5100



Humphrey
13-01-2014, 17:21
Witam!

Mam Nikona D5100 z obiektywem 18-108 i chcę tym zestawem kręcić reportaże z akcji Państwowej Straży Pożarnej, Ratownictwa Medycznego czy Policji... Coś w rodzaju "JRG W AKCJI", " 28 SEKUND" może tylko nie z wielkim rozmachem, w każdym razie zgodę mam i wszystko jest ugadane ;). Na razie nie będę szukał stałki żeby mieć więcej światła bo zoom w tej formie jest tu bardzo na miejscu i ma swoje uzasadnienie.

Potrzebuję oświetlenia, szczególnie wieczorami i nocą podczas akcji.
Wczoraj zrobiłem próbę tego sprzętu i wyszło, że ISO może być kosmiczne ale jak nie ma światła to nie będzie światła i tyle ;), zresztą zobaczcie:
http://www.youtube.com/watch?v=L8teE6JXPrY

Nie wiem na co się zdecydować, KOMPLETNIE! Nie znam się na oświetleniu do DSLR a szczególnie jeśli chodzi o film.

I teraz tak, na gorącej stopce Nikona mam mikrofon stereo więc planowałem, że światło umieszczę na szynie bocznej, którą przykręcę do gripa.

Jaki rodzaj światła tutaj byście proponowali?

Teraz wytyczne co trzeba wziąć pod uwagę podczas kupna:
- cena max. do 400zł choć nalegał bym mniej, np. 350zł, coś w tych granicach,
- Lekki śnieg, czy deszcz nie może zakłócać pracy lampy, żeby nie było że się zaleje czy spali, ale znowu nie przesadzajmy z wytrzymałością bo nie będę z nim po ulewie biegał ;)
- akumulator może być w osobnej torbie, lub z lampą, nie ma to znaczenia,
- światło musi być dość mocne, żeby oprócz filmowania można było się czasem też strażakom przydać, oświetlić coś itd.,
- myślę, że do godziny wytrzymałości na jednym ładowaniu jakby wytrzymała to byłoby super ;),
- Ma być jasna, bo wiadomo, że nie można zawsze bardzo blisko podejść do miejsca akcji, powiedzmy żeby miała zasięg z 3-4m, żeby można było nie przeszkadzając nakręcić akcję w dość wyraźny sposób.

Chyba tyle moich wymagań. Jeszcze moje wątpliwości:
- Czy lepszy będzie halogen czy LED pojedynczy a może te panele LED?
- Jaka moc powinna być takiej lampy?
- Może lampę dać na gorącą stopkę na górę, a mikrofon zboku na dodatkową szynę?

Moje propozycje:
http://allegro.pl/diodowa-lampa-do-kamery-sony-dvl-20-24-led-30w-i3863484783.html
http://allegro.pl/zestaw-oswietleniowy-lampa-do-kamery-kurier-grati-i3863484805.html
http://allegro.pl/bl75-lampa-do-kamery-video-akumulator-75w-12v-i3812332176.html
http://allegro.pl/lampa-swiatla-stalego-do-kamery-fv-dc20-20w-w-wa-i3878269361.html
http://allegro.pl/lampa-do-kamer-led-twins-digi-pro-80-i3848114722.html

Dziękuję z góry za odpowiedzi! Pozdrawiam!

Maciek N
13-01-2014, 20:43
Światło w filmie nawet jeśli to tylko reportaż jest jednym z najważniejszych elementów wpływających na efekt końcowy. Liczy się moc, rodzaj, jakość światła i temperatura barwowa.
Moc- tu wbrew pozorom najważniejsza będzie możliwość regulacji mocy niż maksymalne osiągi.
Rodzaj- do reportażu polecam zdecydowanie światło led. Chodzi o ilość prądu poprana przez lampę i co za tym idzie wagę lampy z baterią.
Jakość- Jeśli już zdecydujesz się na lampy Led to niestety te tanie mają tendencje dawania ,,trupich kolorów" W reportażu nie do przyjęcia. Widziałem też lampy z tendencją zielonego. Też porażka bo balansem bieli tego nie skorygujesz. Na jakość wpływa też kont padania światła, jego rozproszenie, miękkość.
To wszystko uzyskasz w lampach w cenach od 700 zł i więcej. Tanie lampy to kłopoty i podwójna inwestycja. Nie znam wszystkich przez Ciebie wymienionych ale miałem wiele i tylko niektóre się nadają do pracy zawodowej.
Temperatura barwowa. Są lampy z płynną zmianą temperatury ale oczywiście droższe. Można także zastosować folie zmieniające temperaturę jednak jest to mniej poręczne i zajmuje więcej czasu, co w reportażu jest niewskazane.
Przejdźmy do konkretów:) Ze wszystkich lamp które testowałem z dobrych i stosunkowo tanich były firmy Neske (Polski producent) oraz Akurat.
Cena nie jest jedynym wyznacznikiem. Są lampy drogie i także z wyżej wymienionymi wadami.
Na koniec dodam że temat oświetlenia poruszam tu bardzo pobieżnie. Jest niezliczona ilość książek w tej materii i radzę każdemu kto chce zająć się poważniej filmem uzupełnić tą wiedzę.

Humphrey
13-01-2014, 20:59
Dziękuję Ci bardzo za chociaż pobieżne skomentowanie problemu wyboru lampy do reportażu, ale chyba mnie nie stać na taki wydatek... Wiem, że w cenach nawet takich jaki mam obiektyw czy body czy mikrofon itd. można powiedzieć, że nie da się tym zestawem zrobić nic fajnego, ale taki mam i tyle ;). Dla mnie to jest duża przesiadka z aparatu kompaktowego ;). Myślę po prostu nad oświetleniem żeby lepiej oświetlić kamerze miejsce akcji. Nie wnikam zbytnio w to czy kolor będzie taki czy inny, zależy mi na uchwyceniu akcji a ta jest zazwyczaj dynamiczna, dlatego po prostu szukam lampy żeby coś jaśniej nagrać. Nie jest to film artystyczny.

Maciek N
13-01-2014, 23:49
No to jak chcesz coś taniego to mam SONY HVL-20W2. Nie spełniała moich oczekiwań więc użyłem ją dosłownie kilka razy. Mogę sprzedać np. za 150zł? Jak coś to pisz na PW

fuselink@interia.pl
14-01-2014, 13:52
ja kupilem dwie lampki ledowe na fripersie za 210zl szt.
Led 160 czy jakos tak sie nazywa.
Jak na moje wymagania jest bardzo mocna, plynna regulacja mocy, bw zmieniam dyfuzorkami w roznych kolorach. Jak za te pieniadze uwazam ze warto do amatorskich zastosowan.
Jedynie nie wiem czy bym wyszedl z tym na deszcz bo plastikowa obudowa ma dziurki dookola co zapewnia wodzie dostep do elektroniki, ale moze idzie to zabezpieczyc.

coroner
16-01-2014, 13:02
No to jak chcesz coś taniego to mam SONY HVL-20W2. Nie spełniała moich oczekiwań więc użyłem ją dosłownie kilka razy. Mogę sprzedać np. za 150zł? Jak coś to pisz na PW

Nie wiem czy mówimy o tej samej lampie, ja mam HVL-20DW2, i chyba ona średnio na daje się do repo, zwłaszcza bardzo szybkiej akcji jaką są akcje ratunkowe, z uwagi na ograniczoną możliwość regulacji mocy (regulacja odbywa się przez wybór, czy świecimy jednym, czy dwoma halogenami), przy używaniu z D5100 który nie ma pełnego manuala w wideo (tylko kompensacja +/-) może być to kłopotliwe.