PDA

Zobacz pełną wersję : [ Makro ] Znowu nie wyszlo ...



TiTeUF
17-04-2007, 02:42
Nie wiem czy powienienem slac to tutaj czy na "przyroda" ale nie to jest wazne

Czy mozna by zalozyc jakis dzial do samokrytyki ? Cos w stylu - robicie jakies foty, myslicie ze wszysko OK, wrzucacie w domu na PSujke i w czasie obrobki cos wam nie wychodzi i dopiero wtedy zaczynacie zauwazac rzeczy ktorych nie widzieliscie fotografujac ...

Daje przykad, w sumie bylaby dosc fajna fota (#1) gdyby nie .... moje spostrzezenia na fotce #2


1


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img186.imageshack.us/img186/7218/dsc1470fv7.jpg)


2


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img185.imageshack.us/img185/4926/dsc1470bde9.jpg)

ArtX
17-04-2007, 04:49
a po co robic dzial samokrytyka? jak sie chcesz samokrytykowac to rob to, a jak chcesz uslyszec krytyke innych to wyslij zdjecie na forum. Czy tu nie o to chodzi?
Jezeli uswiadamiasz sobie swoje bledy, to IMO 3/4 sukcesu za Toba, bo nastepnym razem spora szansa, ze ich nie popelnisz.

A jesli chodzi i PSa.. chyba po cos ma tego cropa, krzywe, burna, tryby mieszania, balans kolorow, mase filtrow, innych przydatnych narzedzi, ect.. ect.. juz nie mowiac o milionach akcji, pluginow i tutoriali dostepnych na sieci :)

TiTeUF
17-04-2007, 05:10
A jesli chodzi i PSa.. chyba po cos ma tego cropa, krzywe, burna, tryby mieszania, balans kolorow, mase filtrow, innych przydatnych narzedzi, ect.. ect.. juz nie mowiac o milionach akcji, pluginow i tutoriali dostepnych na sieci :)

Nie traktuj znowu ludzi jak dzieci co nie umieja obsluzyc fotoszopy :) . Jesli masz ciemna plame na polowie obrazka to mozna sobie i krzywymi i balansem machac i tak nic nie zrobisz chyba ze wkleisz w jej miejsce cos innego ...

ArtX
17-04-2007, 06:43
Nie traktuj znowu ludzi jak dzieci co nie umieja obsluzyc fotoszopy :) . Jesli masz ciemna plame na polowie obrazka to mozna sobie i krzywymi i balansem machac i tak nic nie zrobisz chyba ze wkleisz w jej miejsce cos innego ...

Zaden ze mnie znawca fotoszopa, ale wez zlituj sie i nie przesadzaj... Piszesz, ze w czasie obrobki w PSie zauwazasz bledy i lamentujesz nad nimi, zamiast je najzwyczajniej w swiecie poprawic (w koncu na tym polega obrobka). Jakby bylo malo, to chcesz stworzyc dzial, w ktorym kazdy by sobie wrzucal swoje skopane albo niedorobione zdjecia (BEDAC TEGO ABSOLUTNIE SWIADOMYM) i to nie zeby uslyszec krytyke innych, tylko zeby sie wyzalic co poszlo nie tak (forma ekshibicjonizmu??). Co innego, zeby na takiej podstawie zrobic ladnego tutka odnosnie kompozycji, obrobki.. jak to mowia na bledach najlepiej sie uczy (cudzych :twisted: ), ale o tym mowy nie bylo, tylko o samokrytyce. Co innego tez wystawic dwa podobne zdjecia z pytaniem ktore lepsze, albo totalnie nieobrobione, tudziez czesciowo z pytaniem jak obrobic, ale od tego dzialy przeciez sa odpowiednie. Chcesz robic analize zdjecia - zacznij normalnie posta 'mam takie zdjecie, wydaje mi sie ze to i to jest nie tak, co o tym myslicie'. Czym to sie rozni od dzialu 'samokrytyka'?

A wracajac do szopa... Oczywiscie, ze z czarnej dziury damy z lasiczka nie zrobisz, ale mowiac konkretnie o Twoim zdjeciu - rozjasnienie cienia bez znaczacej utraty jakosci nie jest tu specjalnie problemem, szczegolnie, ze cien jest poza ostroscia (juz nie mowiac ze masz plik duzo lepszej jakosci o slabszej kompresji, moze nawet RAW, a ja sprawdzilem na tym obgryzionym jpgu). Po dodatkowym cropie, ucinajacym kawalek prawej i dolnej bandy + lekko gory, foto staje sie duzo przyjemniejsze. Kilka drobnych korekcji i jest jeszcze lepiej. Czy to az takie trudne? Nie. Wiec zachowaj prosze dla siebie takie uwagi.

ArtX

wigi
17-04-2007, 08:03
(...) Wiec zachowaj prosze dla siebie takie uwagi.

ArtX
No tu już pojechałeś ArtX. Nie przesadzaj i nie ograniczaj innych. Autor ma problem czy spostrzeżenia i chce się nimi podzielić, niech to robi. Co w tym złego?
Ogólnie to kategoria Makro nie najbardziej tu pasuje, dałbym do Inne.

ArtX
17-04-2007, 08:40
No tu już pojechałeś ArtX. Nie przesadzaj i nie ograniczaj innych. Autor ma problem czy spostrzeżenia i chce się nimi podzielić, niech to robi. Co w tym złego?
Ogólnie to kategoria Makro nie najbardziej tu pasuje, dałbym do Inne.

Alez spostrzezenia jak najbardziej, uwagi rowniez, w koncu po to jest forum. A mowiac o uwagach w ostatnim zdaniu, mialem na mysli tylko i wylacznie ta odnosnie ludzi i szopow.

Sorki za OT, i w ogole troche mi sie pojechalo, moze za bardzo.
No nic, przepraszam jak kogos urazilem,

pozdrawiam : )
Art.

Niedzwiedz
17-04-2007, 08:59
taka samokrytyka moze wiele nauczyc innych :) jak mowi stare przyslowie czlowiek uczy sie na bledach cale zycie

bombel
17-04-2007, 11:20
Czy mozna by zalozyc jakis dzial do samokrytyki ? Cos w stylu - robicie jakies foty, myslicie ze wszysko OK, wrzucacie w domu na PSujke i w czasie obrobki cos wam nie wychodzi



Myślę, że „W trakcie Obróbki” się do tego najbardziej nadaje.

wigi
17-04-2007, 11:24
a jeśli chodzi o samo zdjęcie, to nie jest źle, mi te cienie nawet nie przeszkadzają
ładny kwadrat, przyjemne kolory :)

TiTeUF
17-04-2007, 13:34
Zaden ze mnie znawca fotoszopa, ale wez zlituj sie i nie przesadzaj... Piszesz, ze w czasie obrobki w PSie zauwazasz bledy i lamentujesz nad nimi, zamiast je najzwyczajniej w swiecie poprawic (w koncu na tym polega obrobka). Jakby bylo malo, to chcesz stworzyc dzial, w ktorym kazdy by sobie wrzucal swoje skopane albo niedorobione zdjecia (BEDAC TEGO ABSOLUTNIE SWIADOMYM) i to nie zeby uslyszec krytyke innych, tylko zeby sie wyzalic co poszlo nie tak (forma ekshibicjonizmu??). Co innego, zeby na takiej podstawie zrobic ladnego tutka odnosnie kompozycji, obrobki.. jak to mowia na bledach najlepiej sie uczy (cudzych :twisted: ), ale o tym mowy nie bylo, tylko o samokrytyce.

Tak, w sumie ten pomysl o robieniu tutoriali jest niezly ...

Mi chodzilo o to ze obrabiajac fote dochodzisz do wniosku ze coraz mniej ci sie podoba i zaczynasz szukac dlaczego - ja znalazlem i zaluje ze te szczegoly popsuly mi obrazek ale nie moge ich wyeliminowac inaczej bym to zrobil i poslal cos zupelnie ladnego :)


A wracajac do szopa... Oczywiscie, ze z czarnej dziury damy z lasiczka nie zrobisz, ale mowiac konkretnie o Twoim zdjeciu - rozjasnienie cienia bez znaczacej utraty jakosci nie jest tu specjalnie problemem, szczegolnie, ze cien jest poza ostroscia

Rozjasnienie daje szara plame z wiekszym ziarnem, ktore w sumie mozna usunac ale po co sie bawic jak i tak plama zostanie tyle ze szara .... :(


(juz nie mowiac ze masz plik duzo lepszej jakosci o slabszej kompresji, moze nawet RAW, a ja sprawdzilem na tym obgryzionym jpgu).

No wlasnie z tym jest problem bo mam tutaj tylko slabego laptopa (700 MHZ) i obrabianie RAW'ow jest prawie niemozliwe wiec cykam w JPG, ale jak wroce do domu bede robil rawy bo tam mam dobry szybki komputer ... :-D


Po dodatkowym cropie, ucinajacym kawalek prawej i dolnej bandy + lekko gory, foto staje sie duzo przyjemniejsze. Kilka drobnych korekcji i jest jeszcze lepiej. Czy to az takie trudne? Nie. Wiec zachowaj prosze dla siebie takie uwagi.

Ono jest juz wycropowane, ucinanie dalsze by doprowadzilo do zmiany w calych zlotych podzialach i innych bajerach i ludzie by sie znowu czepiali ze nie umiem cropowac wiec juz nie ruszam. W koncu nic straconego, po prostu pojde i zrobie nowe uwazajac bardziej na tlo ... bo to naprawde w czasie robienie nie bylo az tak widoczne bo bym od razu zwrocil uwage ...

Jedyny minus tego to to ze nie wszyskie foty mozna tak latwo powtorzyc, gdyby to byl pijany Tadzio Rydzyk czy Giertch z dziecmi w Zoo przy klatce z malpami czy inne w tym stylu bym chyba mial wiekszy problem i wyrywal sobie wlosy z glowy (gdyby byly troche dluzsze ...) :mrgreen: