PDA

Zobacz pełną wersję : obróbka krajobrazu w stylu Xaviera Jamonet



markes1987
07-03-2013, 14:30
Witam. Bardzo podoba mi się obróbka,a zwłaszcza kolorystyka zdjęć krajobrazowych tego Pana.. Czy ktoś wie w jaki sposób mogłbym uzyskać takie kolory jak w portfolio Xaviera? Tzn. jakimi narzędziami,programami albo czy ktoś mógłby chociaż pomoc w znalezieniu takich infomacji (np. linki) gdzie znajdę odpowiedzi na interesujące mnie pytania z tego posta?? Tylko proszę nie piszcie,że w necie jest wszystko,bo wiem o tym,ale może sam jeszcze nie znalazłem czegoś co może ktoś z Was ma ciekawego na ten temat :) będę bardzo wdzięczny za okazaną pomoc :)

Pershing
07-03-2013, 15:13
Może dlatego ta kolorystyka Ci się podoba, że gość robi canonem :)
A tak poważnie, nie widzę jakiejś specjalnej obróbki w jego krajobrazach. Prawidłowa ekspozycja, szare filtry i trochę zabawy w LR, dodanie winiety, kontrastów itp.
Jak pojedziesz do Toskanii i wstaniesz na kilka wschodów słońca w kwietniu-maju w rejonie val di orcia to przywieziesz podbne kadry. Reasumując, dobra miejscówka+odpowiednia godzina(wschód, zachód słońca), pełna klatka, dobry statyw, szare filtry, Lightroom i masz to samo.

markes1987
07-03-2013, 15:23
a skąd wiesz,że w Toskanii wtedy będę? ;) też nie raz trafiam na dobre warunki,ale niestety nadal nie potrafię zrobić moich kolorów tak jak chciałbym,czyli podobnie do Xaviera.. Różnią się diametralnie jego i moje i ze swoich kolorów zadowolony jestem co najwyżej połowicznie..

Pershing
07-03-2013, 15:40
Nie wiem, tak strzeliłem, bo kwiecień i maj to najlepsza pora na toskańskie obrazki. Przejrzałem tak naszybko Twoje portfolio z krajobrazem i widze, że jest powiedziałbym w większości poprawnie. W wielu kadrach mz jest za ciepło, nie wiem albo to kwestia kalibracji monitora, albo tak poprostu lubisz. W innych zaś zabardzo kombinujesz i w efekcie są "przedobrzone". Kilka masz naprawdę fajnych profi landszaftów, w któch wszystko gra, kadr, kolor.
Wracając do Xaviera to on prawie wszędzie dodaje winietę, podbija kontrasty i umiejętnie wyciąga z cieni detale na które chce zwrócić uwagę. Kolorystyka przy tym jest naturalna z tendencją do schładzania.

Moją Toscanię możesz obejrzeć tutaj : http://www.shutterstock.com/g/pershing/sets/567935-tuscany
Na stronę jeszcze nie wrzuciłem choć to już prawie rok, ale jakoś ciągle brak czasu :)

nimnull
07-03-2013, 16:09
Moim zdaniem główną rolę poza oczywiście warsztatem fotograficznym odgrywa korekcja lokalna zdjęć no i praca na warstwach.

Bardzo ciekawe dwie pozycje, z którymi warto się zapoznać to:
Mastering Curves: Adjusting Tonality
Mastering Curves: Correcting Color
Jak dla mnie jednymi z najważniejszych narzędzi w są Burn Tool (shadows) i Dodge Tool (highlights) - miejscowego zwiększenia kontrastu.

Pozdrawiam Mirek

markes1987
07-03-2013, 16:24
o właśnie o takie porady mi chodzi.. chcę się rozwijać,a póki co mam wrażenie,że od jakiegoś czasu stoję ze swoją obróbką w miejscu i dlatego chciałbym trochę tą swoją obróbę jeszcze poprawić póki jeszcze mi się chce :) dzięki chłopaki za pomoc.. Oczywiście jeśli ktoś jeszcze ma coś ciekawego do dodania w temacie to z góry bardzo dzięki :)

biegly
11-03-2013, 11:39
Oczywiście trzeba wziąć pod uwagę, jaki kraj takie krajobrazy ;) i tego się nie przeskoczy :/
Obstawiam, że nawet sam Adamus za wysoko by nie podskoczył w Irlandii.
Patrzyłem na galerię tego Pana i na mnie jego zdjęcia nie zrobiły takiego wrażenia jak krajobrazy tam zamieszczone! - może nie jestem tak wrażliwy na sztukę :)
Ja, jestem zapatrzony w prace fotografów z USA i Canady.
Chodzi mi poziom obróbki, nie o widoki (choć tego im zazdroszczę) ;)
Ale sam wiesz, w którą stronę Marcinie chcesz iść - może warto napisać do Xaviera?

Kacper82
11-03-2013, 13:19
A mi się jednak wydaje że większościowy udział w zdjęcia chtego Pana ma piękna okolica i mocny materiał wyjściowy.

jaś
11-03-2013, 13:25
facet ma świetne portfolio pooglądałem po po poprzednim twoim poście w tym temacie jeśli się czegoś dowiesz to podziel się uwagami nawet bardzo ogólnymi.

intelfoto
20-06-2015, 14:08
Swietne portfolio, wspaniala obrobke i ogromna wiedze, to ma Rafal "biegly" :)

szymonnet
02-07-2015, 21:34
Zacznij od dobrego monitora.