PDA

Zobacz pełną wersję : Nikon d100 a niskie temperatury



Piotr Lubon
24-05-2005, 16:04
Czesc!
Czy ktos uzywal nikona d 100 w bardzo niskich temp. -30C. Jak matryca, czas reakcji i baterie. Nikon podaje pezedzial temperatuty miedzy 0-30C

krzysztof jot
24-05-2005, 22:21
no cóz, nie byłem za kołem polarnym :)
Robiłem fotki na Family Cup - było -18. Nie stwierdziłem żadnych zmian w pracy body.

cahe
25-05-2005, 08:28
szumy beda mniejsze ;-)

admin
25-05-2005, 08:45
Podejrzewam ze tu bedzie podobnie jak w D70 a byc moze lepiej. Moj aparat zniosl bez problemu -24 st. C., co ciekawe nie stwierdzilem lub nie zauwazylem wyraznego spadku sprawnosci akumulatora, choc z cala pewnoscia taki byl.

Amadablam
25-05-2005, 08:56
W tamtym roku koledze padl Canon D10 przy temperaturze -30 stopni (wysokosc ponad 7000 m). Problemem nie byly tu chyba akumulatorki, ale elektronika aparatu. Po przegladzie w Polsce w serwisie Canona stwierdzili, ze aparat nie jest w zadensposob uszkodzony.
Moj F80 dzialal bez zarzutu (czeste zmiany baterii). O full analogach juz nie wspominam.

Kaleid
25-05-2005, 08:58
Niska temperatura elektronice nie szkodzi...jedynie ogniwom elektrycznym, czyli bateriom. Nalezy unikac tez naglych zmian temperatury (przykladowo wejscie z silnego mrozu do ogrzanego pomieszczenia) gdyz powoduje to skraplanie sie pary wodnej i zawilgocenie sprzetu, ktore moze doprowadzic do uszkodzenia.

Amadablam
25-05-2005, 09:03
Nalezy unikac tez naglych zmian temperatury (przykladowo wejscie z silnego mrozu do ogrzanego pomieszczenia) gdyz powoduje to skraplanie sie pary wodnej i zawilgocenie sprzetu, ktore moze doprowadzic do uszkodzenia.

Mozliwe ze tak wlasnie bylo w przypadku tego Canona D10. Po wyciagnieciu z plecaka odmowil posluszenstwa.
Inna sprawa to zachowanie sie smarow w niskich temperaturach - moze to spowodowac klopoty z migawka (tak jest przynajmniej w niektorych analogach).
Wazne jest, zeby pakowac sprzet do szczelnie zamykanych torebek foliowych, aby para sie nie skraplala w srodku. Swoja droga elektronika moze splatac naprawde rozne figle.

Piotr Lubon
25-05-2005, 14:19
NO wlasnie mnie chodzi glownie o reakcje wyswietlaczy i smarow na dzialanie mrozu. Wiem ze moj FM oddawalem do serwisu w celu delubrykacji.

Amadablam
25-05-2005, 14:32
NO wlasnie mnie chodzi glownie o reakcje wyswietlaczy i smarow na dzialanie mrozu. Wiem ze moj FM oddawalem do serwisu w celu delubrykacji.

Juz niedlugo jade na kolejna wyprawe wysoko w gory. Bede testowal D70.
Tak przy okazji: w Kathmandu sprzedaja welniane/polarowe ochraniacze na aparaty wraz z gratisowymi szczelnymi workami z PCV. Nikt ze znajomych tegonie kupil, wiec nie wiem czy Ci cos takiego polecac.
Swoja droga w Namche Bazaar widzialem mnostwo trekerow i himalaistow z cyfrakami, wiec za bardzo bym sie nie przejmowal.

twlodar
25-05-2005, 16:38
Plastik jest materiałem o znacznie mniejszym współczynniku przenikania ciepła, w związku z czym aparaty takie, jak D70 czy D100 "marzną" mniej intensywnie, niż metalowe puszki w stylu 10D/20D.. Z doświadczenia pamiętam, że D70 wystarczy po prostu trzymać w zamkniętej torbie fotograficznej, by para nie skondensowała na aparacie, jedynie soczewki mokną, jak szalone..

Piotr Lubon
25-05-2005, 18:48
No ale podobno d100 ma cala wewnetrzna konstrukcje z metalu a tylko jest powleczony plastikiem