PDA

Zobacz pełną wersję : Co robic? D90 + 4 obiektywy



Ratel
23-06-2010, 17:34
Witam,

Wlasnie wrocilo do mnie body D90 z kalibracji.
Niestety, problem ten sam, czyli ostre wlosy z tylu glowy, a mydlana twarz => porazka i strata nerwow przy kazdym ujeciu, ktore wstepnie przynosi radosc. Ehhh.... tylko sie powiesic;)
Generalnie problem polega na tym, ze w zaleznosci od odleglosci od obiektu (przy tej samej ogniskowej) pojawia sie bardzo mocny BF. Jak jest blisko, to jest idealnie, im dalej, tym gorzej. Rece opadaja, ze taka sytuacja w ogole ma miejsce na sprzecie jednej firmy - dlatego tez nie kupowalem Sigm, Tamronow itp, aby tego uniknac.

Nie chcialem wysylac wszystkiego na Postepu w obawie (czytajac opinie), ze i tak nie przetestuja wszystkiego, a obiektywy moga nie wrocic w takim stanie, w jakim byly. Tak na marginesie, to serwis chyba sie zmienil, bo wszystko zajelo tydzien czasu (kalibracja), a kontakt bardzo szybki i mily - sami zadzwonili po zapytaniu przez maila.

Stoje przed dylematem, czy wysylac wszystko (10-24, 50/1.4, 24-70, 70-300 + D90) na Postepu, czy do Fixation. Wszystko na gwarancji.
I tak ciezko mi sie na to zdecydowac, ale co zrobilibyscie na moim miejscu?

W miedzyczasie (kilka minut temu) wyslalem prosbe o dostep do grupy Silesia - moze sie znajdzie ktos z innym body i dzieki temu da sie znalezc bledne ogniwo. Przetestowaloby sie na miejscu wszystkie obiektywy i juz.
Z drugiej strony, moze i tak trzeba bedzie kalibrowac wszystko pod body? Tyle mozliwosci, ze rece opadaja.

Ok, koniec wylewania zalow, prosze Was o odpowiedz:)
Jarek

amirez
28-06-2010, 18:54
Czegoś nie chwytam...
Kalibracja polega na "dostosowaniu" puszki do obiektywu. Konkretnego obiektywu. Czyli jeżeli są 4 słoiki, a skalibrowano pod jeden, to reszta i tak w tym momencie może nawet działać gorzej niż poprzednio.

prezio
28-06-2010, 20:38
Ja wlasnie oddalem swoje body do kalibracji - d300s.
Rowniez zanioslem obiektywy ale byly to 50 i 85 wersje D AF (bez silniczka).
Dowiedzialem sie jednej rzeczy - moze to ci rowniez pomoze.
Okazuje sie - wypowiedz serwisu - ze nie kalibruja oni obiektowow w wersjach AF (bez silnika) a jedynie AF-s oraz oczywiscie body.
Zobaczymy jak wroci body z kalibracji to dam znac.
JEdnakze moze to ze masz 4 sloiki i wszystkie AF-S to moze powinienes dac rowniez sloiki do kalibracji - np. Sigma kalibruje obiektywy pod body.

I pytanie do wszystkich - czy faktycznie nie kalibruje sie obiektywow AF ?

prezio
28-06-2010, 20:39
Czegoś nie chwytam...
Kalibracja polega na "dostosowaniu" puszki do obiektywu. Konkretnego obiektywu. Czyli jeżeli są 4 słoiki, a skalibrowano pod jeden, to reszta i tak w tym momencie może nawet działać gorzej niż poprzednio.

Nie do konca - kalibruje sie body wg. specjalnych parametrow zawartych w standardzie danego modelu - nie do konca pod obiektyw. Pozniej obiektyw powinien byc skalibrowany pod body - jak widac tylko wersje AF-S

zdyboo
28-06-2010, 20:57
I pytanie do wszystkich - czy faktycznie nie kalibruje sie obiektywow AF ?

Taką też informację uzyskałem od Fixation, zatem chyba faktycznie.

prezio
28-06-2010, 21:04
To z tego wynika ze jezeli ktos ma FF/BF na obiektywie AF to ma problem z body.
Jednakze u mnie bylo cosik dziwnego
Na 50/1.4D w mikro kalibracji na d300 mialem +8
a dla 85/1.8D mialem +20 i jeszcze byl FF
Pytanie z czego tak duza roznieca - z drugiej strony to jest mikrokalibracja wiec przy roznicy 35 mm - moze jest taki rozrzut.

Ratel
29-06-2010, 09:50
Juz kilka razy to pisalem, to sie w glowie nie miesci, ze taka sytuacja w ogole istnieje. Moze dojdzie do tego, ze wprowadzi sie na rynek skalibrowane zestawy o 50% drozsze niz kupiloby sie osobno posczegolne elementy. Paranoja jakas. Kupuje od jednego producenta body i obiektywy no i kurka wodna....to nie dziala! Niesamowite, ze to sie dzieje naprawde. Masz sprzet za kilka/nascie tysiecy i ogladasz efekty, a tam mydlo na twarzy.... ale za to mozesz policzyc wlosy rosnace z tylu glowy...


@amirez, dokladnie, dlatego zastanawialm sie nad wysylka wszystkiego. Z drugiej strony, jak kupie w przyszlosci D700 to moze znowu trzeba bedzie kalibrowac obiektywy....

Greg77
03-07-2010, 17:29
I pytanie do wszystkich - czy faktycznie nie kalibruje sie obiektywow AF ?

Zastanawia mnie jak w Fototechnice w Gdansku skalibrowali mi Tamrona 17-50 z AF.....roznica jest widoczna:)

prezio
08-07-2010, 23:14
Jutro odbieram z Postepu 50 i 85 AF D - nadal mialy FF a body wczesniej tez bylo u sprawdzenia i niby bylo OK.
Jutro odbiueram obiektywy - twierdza ze jest OK
Sprawdze czy nadal jest FF i zobaczymy

coroner
09-07-2010, 00:46
U mnie było jeszcze ciekawiej... w D90 przy ustawianiu ostrości na punktach po lewej i w środku wizjera ostrość siadała w punkt. Natomiast przy ostrzeniu na punktach po prawej objawiał się BF. Do tego przypadłość opisana u autora wątku - im dalej obiekt, tym AF mniej precyzyjny. Sprawdzone z S 17-70, T 17-50, N 50/1.8, N 70-300 VR, N 35/1.8 (choć tym dwóm ostatnim jeszcze udawało się trafić) Dzisiaj body pojechało na serwis, zobaczymy, co z tego wyniknie, mam nadzieje ze naprawią (w poniedzialek konczy sie gwarancja)...

dzejms
09-07-2010, 07:49
Taką też informację uzyskałem od Fixation, zatem chyba faktycznie.

Wiec do czego sluza "washers" (cieniutkie blaszki) w obiektywach rowniez tych bez AF-S i sekcje BF/FF adjustment w manualach serwisowych.

zdyboo
12-07-2010, 09:12
Wiec do czego sluza "washers" (cieniutkie blaszki) w obiektywach rowniez tych bez AF-S i sekcje BF/FF adjustment w manualach serwisowych.

Nie mam pojęcia, ale skoro są informacje o tym, że obiektywów bez silnika nie kalibrują dwa oficjalne serwisy Nikona, to znaczy, że nie kalibrują, nie mam zamiaru wysyłać szkła i płacić za coś co i tak nie zostanie zrobione lub zostanie zrobione nie tak jak powinno.

dzejms
12-07-2010, 10:34
Nie mam pojęcia, ale skoro są informacje o tym, że obiektywów bez silnika nie kalibrują dwa oficjalne serwisy Nikona, to znaczy, że nie kalibrują, nie mam zamiaru wysyłać szkła i płacić za coś co i tak nie zostanie zrobione lub zostanie zrobione nie tak jak powinno.

Tylko, ze nie kalibruja, bo sie nie da. Nie kalibruja, bo im sie nie chce/nie oplaca.

zdyboo
12-07-2010, 14:29
Tylko, ze nie kalibruja, bo sie nie da. Nie kalibruja, bo im sie nie chce/nie oplaca.

Powód z jakiego nie kalibrują, niespecjalnie coś zmienia w tej sprawie. Nie mam narzędzi, żeby zmusić serwis do wykonania tej usługi. W przypadku AF-S kosztuje to 190 PLN, naprawdę niedużo w przypadku takich szkieł jak 105/2, no ale jak się nie, to nie. Wydam trochę więcej na D300. :)

Jatin
18-07-2010, 16:25
Czegoś nie chwytam...
Kalibracja polega na "dostosowaniu" puszki do obiektywu. Konkretnego obiektywu. Czyli jeżeli są 4 słoiki, a skalibrowano pod jeden, to reszta i tak w tym momencie może nawet działać gorzej niż poprzednio.

Kalibracja polega na doprowadzeniu układu AF do 0 czyli wartości fabrycznych. Kalibrowanie body pod obiektyw to skończony kretynizm, kalibrujesz i co nie zapniesz już innego szkła?