PDA

Zobacz pełną wersję : Nikon Capture - ktoś się tym bawił?



Anonymous
06-04-2005, 07:49
Czy ktoś z Was bawił się programem Nikon Capture? Czy jest gdzieś dostępna wersja demo tego programu? Opisy wyglądają nieżle ale czy warto wydawać na niego tyle kasy?

@nia
06-04-2005, 07:56
warto, warto....

chyba większość z nas używa tego programu....
przejrzyj archiwum - sporo już na ten temat było....

Lukrecja
06-04-2005, 12:53
ten program stał sie dla mnie niezbedny
juz nie potrafie sie bez niego obejsc

Art
07-04-2005, 23:55
A ja używam fotoszopy cs i pluginu camera raw a NC nawet nie widziałem. Powiedzcie czy PS + camera raw jest równie dobry jak NC czy jednak warto go zakupić.

Mam świadomość różnicy w cenie (po zakupie PS długo miałem kaca moralnego :shock: - w końcu mogłem tą kasę wydać na sprzęt) i nie wiem czy używacie NC bo nie chcecie kupować PS czy jednak NC jest lepszy do obróbki fotek z D70?

kacperek
07-04-2005, 23:59
A ja używam fotoszopy cs i pluginu camera raw a NC nawet nie widziałem. Powiedzcie czy PS + camera raw jest równie dobry jak NC czy jednak warto go zakupić.

Mam świadomość różnicy w cenie (po zakupie PS długo miałem kaca moralnego :shock: - w końcu mogłem tą kasę wydać na sprzęt) i nie wiem czy używacie NC bo nie chcecie kupować PS czy jednak NC jest lepszy do obróbki fotek z D70?

Raczej uzywanie NC + PS:)

Art
08-04-2005, 00:08
Wobec tego chyba zainstaluję triala i popróbuję

Pozdrawiam

Art
08-04-2005, 00:18
Własnie próbowałem zainstalować triala NC z płyty dołączonej do aparatu i program instalacyjny poinformował mnie, że po wygaśnięciu 30 dniowego okresu próbnego nie będę mógł otworzyć żadnego pliku NEF do czasu wykupienia pełnej wersji NC.

Jak mam to traktować? W PS też nie bedę mógł? Zablokuje mi NEF-y czy po prostu w NC nie bedę mógł ich otwierać? A co z Picture Project?

Napiszcie o so chozi?

Teoretycznie mogę sobie zrobić zrzut rejestru systemowego i potem go przywrócić, ale tak naprawdę to nie wiem czy to pomoże a wolałbym sobie w systemie nie nabebrać tym trialem i nie instalować całości od nowa żeby móc w w PS otworzyć NEF-a.

Pozdrawiam

Art
08-04-2005, 00:25
Myślałem że już jesteś po trialu i masz wątpliwości :lol:
Coś tam nie grało między PS+Camera raw a NC. Poszukaj informacji od Radio Erewń.
PS. Na tym forum występuje zdaje się pod nickiem "coś tam Egon"
coś tam =alter, alte?

"Alter Egon"

Do tej pory nie instalowałem NC bo odpowiada mi PS + CR. Ale skoro tak chwalicie to spróbuję, chciaż nie wiem czy jest sens wydawać 600 PLN na program który zrobi właściwie to samo co PS - lepiej za to kupić coś do sprzętu - choćby polar bo jeszcze nie mam.

Co do problemów z PS i NC - nie wiem czy myślimy o tym samym, ale ja wiem że NC narzuca PS swój plugin do NEF-ów - wystarczy go usunąć z katalogu shopa i jest ok. To samo zresztą zrobił mi Picture Project.

O tym myślałeś czy jest jeszcze inna niespodzianka?

Art
08-04-2005, 00:49
Zainstalowałem - faktycznie ma trochę więcej możliwości niż Adobe CR, ale niestety "nie mówi" do mnie. Jak dla mnie jest mniej intuicyjny od Adobe CR. Ale jeszcze go pomęczę - może się do niego przekonam.

Dzięki za pomoc.

Pozdrawiam

Campo
08-04-2005, 09:49
Nie chodzi o mozliwosci, a o rezultat "wywolania" NEFa. Sam na poczatku bylem przeciwny NC, ale kiedy sprobowalem - to zachorowalem.
Tylko ceny software'u sa po prostu zaporowe. Horror jakis.

Art
08-04-2005, 10:15
Nie chodzi o mozliwosci, a o rezultat "wywolania" NEFa.

To znaczy że z PS i Adobe Camera Raw nie da się "wyciągnąć" takiej jakości jak NC?


Pozdrawiam

Campo
08-04-2005, 10:35
Robia to inaczej. Kazdemu co pasuje.
Podam jednak moj przyklad, ktory przekonal mnie do NC. Oprocz innej, bardziej "pasujacej" kolorystki, kontrastu itp (w sumie do wszystkiego mozna dojsc i w PS - ale po co sie meczyc?) - inna kolorystyka przy WB. Otoz zrobilem portrecik, gdzie w tle widac bylo dosc duzo sniegu. Na podstawie sniegu staralem sie ustawic balans bieli - w NC snieg byl bialy, kolor twarzy naturalny - tak jak powinno byc.
To samo zdjecie otwarte w CameraRAW - ustawia balans pod snieg - snieg bialy, postac zbyt "ciepla", za zolto-pomaranczowa. Ochladzam postac, wtedy snieg robi mi sie zaniebieszczony.
W sumie trzeba by w tym momencie kombinowac nad kolorystyka roznych partii zdjecia, a tak - w NC mam poprawne barwy "od razu".
No i szum. Uzywam CP wiec to szumi makabrycznie, ale zdjecia w ISO200 na odbitce 10x15 - szumu nie moglem znalezc! ISO400, wprawdzie szum widoczny, ale idealnie komponujacy sie z detalami. Podobne zdjecie, na ISO200 wywolane w PS - na odbitce mialem wyrazne ziarno, tzw "grain".

Art
08-04-2005, 11:49
No cóż - jak pisałem wcześniej jeszcze pomęczę NC i porównam efekty z PS.

Dziękuję za podzielenie się spostrzeżeniami.


Pozdrawiam