PDA

Zobacz pełną wersję : jak TY to robisz... katalogowanie



Siupes
25-03-2005, 21:55
Nie wiem czy to dobre miejsce, wiec walne to tutaj :)
wiem ze byl post z katalogowaniem, ale niedokladnie chodzi mi o acdsee czy inne programy, ale o filozofie katalogowania bardziej.

wiec zaczynajac od poczatku,
mam ponad 25000 zdjec, ulozone aparatami, potem datami i rozmarem plyty cdr (i teraz dvdr), niektore foldery sa nazywane miejscami (te wazniejsze). jak na razie niezle sobie radzilem, ale (po raz kolejny) postanowilem zrobic z tym pozadek.
nie bardzo usmiecha mi sie nazywanie kazdego zdjecia nazwa (nie sadze zebym byl w stanie opisac wszystko co sie na nim zawiera).

... stracilem wene tworcza.
wiec jak TY to robisz dobry czlowieku? jestem pewien ze ktos ma genialnie prosta metode :) (moze nawet sie nia podzieli :) )
dziekuje z gory.
wesolych swiat :)

MaciejKa
25-03-2005, 23:24
Ja na płytki nagrywam w katalogach z datą załadowania ich z karty.
Po nagraniu płytki odpalam Organizer w Photoshop Elements 3.0 i zaciągam zawartość płytki, uzupełniając zdjęcia odpowiednimi znacznikami (tagami).
Przy wyszukiwaniu wyświetlam tylko zdjęcia spełniające określone kryteria i PSE sam wynajduje mi stosowną płytkę.

Zdjęć mam w tej chwili ok. 3000, ale liczba ta stale rośnie :)

Zamiast PSE można użyć Photoshop Album - wersja 3.0 czytająca NEFy ma się pojawić już wkrótce.

sfx
26-03-2005, 01:50
a ja ostatnio testuje programik do zarządzania fotografiami o wdzięcznej nazwie Picasa

www.picasa.com - sprawdz jesli chcesz


pozdrawiam

Siupes
26-03-2005, 02:17
po przeczytaniu troche tutaj (http://forum.nikon.org.pl/viewtopic.php?t=445) postanowilem zapoznac sie z kazdym z wymienionych tam programow. na szczescie zaczalem od tego (http://www.extensis.com/en/home.jsp;jsessionid=PBVVJSBYC2WD3LAQAAUQ0FQ?_reque stid=535345) za rada SLAWKA-.
tutaj (http://www.extensis.com/en/products/product_family.jsp?locale=en_US&id=prod60005) powinien byc link do strony z PORTFOLIO 7 ONLINE TUTORIALS po ktorym padlem na kolana z okrzykiem EUREKA.
oczywiscie wersja 30 dniowa czeka gotowa do sciagniecia (po malej rejestracji oczywiscie).
wiec wlasnie mecze sie robiac to co temu gostkowi z demonstracji przychodzilo z wielka latwoscia :)
oczywiscie nadal wierze ze jest sposob latwiejszy, skuteczniejszy i oczywiscie duuuuuzo tanszy :) ale jesli ktos jest na etapie na jakim ja bylem jeszcze rano (czyli bez pojecia gdzie zaczac) to serdecznie polecam w/w program (do probowania oczywicie, jako ze sam nie jestem pewien czy naprawde potrzebuje to wszystko co tam jest zawarte).
obiecuje ze juz nie bede tak duzo pisal nigdy wiecej ;)

c2h5oh
26-03-2005, 21:06
ja stosuje metode prosta i, jak narazie, wystarczajaca - kazde zdjecia zgrane z aparatu trafiaja do katalogu w formie rok-miesiac-dzien - rodziaj fotek (jesli zgrywam 5-6 roznych grup z jednego dnia to trafiaja do oddzielnych katalogow).

turbo
26-03-2005, 22:03
dobre pytanie jestem w fazie pisanie bazy danych w Accsesie. Zaznaczam ze to projekt jeszcze nie testowany!

Na pewno nie będę opisywał każdego zdjęcia! :)

Planuje zdjęcia nagrywać na płyty CD/DVD (brak dużego dysku) Zdjęcia będą znajdowały się w folderach w jednym folderze jedna kategoria zdjęć jeśli folder zgrany z aparaty zawiera kilka różnych zdjęć to albo dziele go na dwa albo dodaje do opisu jeśli są to pojedyncze zdjęcia nie pasujące do tematyki.
W bazie będą: numer katalogowy, nazwa folderu, numer CD, data, kategorie, opis.
np.:
001, 99.12.12_tatry, CD_0013, 99.12.12, krajobrazy; architektura, krajobrazy: Tatry, Morskie Oko, Hala Gąsienicowa; architektura: Krupówki, Cmentarz Zakopane.

Do bazy danych będzie wyszukiwarka. Jeśli szukam zdjęć danego typu np.: tatr to zadeklaruje aby szukało tatr lub datę jeśli pamiętam. Na razie nie wpadłem na nic lepszego. :) Mam nadzieję ze nie zagmatwałem 8)

W dalszej przyszłości planowane jest stworzenie kolejnej bazy odpowiadającej zdjęciom wybitnie udanym :roll:

JaW
26-03-2005, 22:49
Znam bardzo prosty sposob... opisze go krok po kroku:

1. Sesja zdjęciowa
2. Zgranie fotek na dysk, selekcja, obrobka najlepszych
3. Druga selekcja, nagranie obrobionych fotek na CD-RW, reszta fotek (oryginały) na CD-R z opisem sesji i datą
4. Wyjazd do labu z CD-RW w kieszeni, zrobienie odbitek, powrot do domku
5. Odbitki wedruja do odpowiedniego albumu, gdzie sa zawsze dostepne BEZ WLACZANIA KOMPUTERA :D :D

Sposob zaczalem stosowac niedawno, jak juz przekonalem sie, ze nikt nie bedzie ogladac srednio udanych fotek na monitorze, natomiast albumy oglada sie z przyjemnoscia... Polecam 8)

Anonymous
26-03-2005, 22:55
picajet

krzysztof jot
28-03-2005, 19:29
a ja proponuje - obudowe 3,5cala +dysk 200 MB a do katalogowania soft o nazwie
WhereIsIt.
Masz podglad miniatur rowniez RAW i TIF - a do fotek mozesz dopisac dowolne hasła - klusze.
Potem piszesz "xzx" i wyszukiwarka podaje ci numery fotek, katalogi czy pliki.
Sprawdza sie tez cos super szybkiego i prostego\ a mianowicie "GoogleDesktopSearch"
ale do szukania na dysku - do katalogowania nie.

JaW
28-03-2005, 19:44
a ja proponuje - obudowe 3,5cala +dysk 200 MB

Niewiele fotek zmiescisz na dysku 200 MB...
8)

krzysztof jot
28-03-2005, 19:50
no, MB to faktycznie, ale GB mnie wystarczy na 2 lata spoko - potem kupie drugi 400 :))

cybulski
29-03-2005, 17:29
mam podobny sposób jak JaW z małą modyfikacją:

* mam katalogi nazwie XXXX (numer kolejny katalogu)
* katalog ma rozmiar płyty CD lub DVD
* w katalogu XXXX mam podkatalogi z nazwą dnia lub sesji gdzie zgrywam chronologicznie oryginały
* w każdym katalogu mam podkatalog "KADRY XXXX" gdzie lądują najlepsze zdjecia z bieżącego folderu lub po obróbce
* po zapełnieniu katalogu XXXX nagrywam na CD 700MB lub 4,7GB na DVD
* mam też oddzielny katalog KADRY (numery płytXXXX - XXX) gdzie sukcesywanie zgrywam poszczególne podkatalogi "KADRY XXXX" czyli tzw. best of w jednym miejscu (analogicznie max 700 MB lub 4,7BG)

z sukcesem stosuję to od 2 lat 8)

krzysztof jot
29-03-2005, 17:59
ale jak znajdujesz fotke w temacie np: "ruch miejski, miasto, wieczór" ?
ogladasz wszystko czy pamietasz ? po 15 latach będzie trudno.... no
ale tez zalezy co robisz i po co - bo moze wystarczy ci rok i miesiac
i juz wiesz ze to "wakacje 2001" - to co innego. Ale to nie jest raczej
wzorowe katalogowanie fotek, tylko składowanie fotek. Popytaj w mediahc
jak to robia - jak opisana jest fotografia, aby można bylo ja znalezc
za 40 lat :)

cybulski
29-03-2005, 19:07
siupes zadał pytanie " jak to robicie ?" i napisał: nie bardzo usmiecha mi sie nazywanie kazdego zdjecia nazwa (nie sadze zebym byl w stanie opisac wszystko co sie na nim zawiera).

krzysztof jot - bez urazy ale czytaj ze zrozumieniem, daj swoją radę i nie zaśmiecaj tematu bo siupes nie tego oczekiwał :wink:

Anonymous
29-03-2005, 22:16
A ja kataloguję wg dat wykonania fotek i pakuję tam wszystko z danego dnia. W głównym katalogu mam plik exela w którym podając datę krótko w kilku słowach opisuję co i gdzie robiłem (2 zdania) i mimo iż mam ponad 30 tys zdjęć z kilku lat nie zdażyło mi się szukać dłużej nić 2 - 3 minuty...
Szkoda mi czasu na soft który z czasem może mi nie zadziałać bo albo zmienię system, albo nie będę miał go zainstalowanego po przeinstalowaniu systemu i takie tam...

A ważne dla mnie zdjęcia są oddrukowywane. Nie wierzę że z 25 tys lubisz je wszystkie oglądać. Ja do tej pory je trzymam bo mało mnie to kosztuje (koszt nośnika) ale wydrukowanych mam kilkaset i te oglądam ze znajomymi i żoną bardzo często... I nie muszę mieć kompa włączonego...

krzysztof jot
29-03-2005, 22:33
krzysztof jot - bez urazy ale czytaj ze zrozumieniem, daj swoją radę i nie zaśmiecaj tematu bo siupes nie tego oczekiwał

jasne, ze bez urazy - zwracam tylko koledze uwage na fakt, ze jego metody sa "niedoskonałe"
i niezgodne z profesjonalnymi zasadami?/metodami? "katalogowania" fotografii.
Tez mi sie nie chce - ale czasem warto, a trudniej to zrobić jak ich bedzie cztery razy wiecej... i to tyle w tym temacie.

Siupes
30-03-2005, 00:59
nie mam nic przeciwko konstruktywnej krytyce kazdego sposobu. jak narazie sam wkladam wszystko datami (pomysl z folderem z najlepszymi fotkami wlasnie dzisiaj wprowadzam w zycie). jak na razie mniej wiecej wszystko znajduje, ale tak sobie pomyslalem jak to dobrze bylo by miec wszystko super zorganizowane. moze kiedys sie uda.
jak narazie mam na tapecie portfolio7 oraz imatch image managment, ale ciezko mi sie do nich przekonac troche.
dziekuje za zainteresowanie tematem i zachecam do dalszego pisania oczywiscie :)

Kyniek
30-03-2005, 13:44
Yeah!! Bardzo mi sie podoba sposob JaW-a - gratuluje Ci, bo ja ciagle tak chce ale jakos mi realizacja nie wychodzi... :oops:

Nie zmienia to faktu, ze katalogowanie zdjec elektronicznie jest swoistym problemem i jakos do tej pory nie widze sensownego rozwiazania... :cry: Mysle, ze to jednak zalezy od indywidualnych potrzeb tzn. wg jakiego klucza chcesz najczesciej przeszukiwac archiwa. Sama data ma tu chyba najmniejsze znaczenie. Dale jednych bedzie to powiedzmy rodzaj (akt, przyroda, portret, itp) dalej temat (zona, ciocia, dzieci, modelki) etc.

cybulski
30-03-2005, 13:51
przerabialem jakieś dwa programy do katalogowania jeden adoba i jakiś drugi, lecz się okazywało że zajmuje mi to więcej czasu niż fotografowanie i obróbka, a archiwistą nie zamierzałem być :wink:
potrzebowałem prostego sposobu na składowanie oryginałów i najlepszych zdjęć po obróbce. Oczywiście zastanawiam się nad katalogowaniem zdjęć tych z katalogów KADRY co stanowi niewielką część całości.
Gdy podejrzewam że powrócę do obróbki jakiejś fotografii to nagrywam z szopa .psd ze wszystkimi warstwami - niestety duże pliki powstają ale gdy powracam do konkretnej fotografii to nie zaczynam od zera.

leon28
16-04-2005, 15:33
tutaj powinien byc link do strony z PORTFOLIO 7 ONLINE TUTORIALS po ktorym padlem na kolana z okrzykiem EUREKA.

no tak, ale niestety to cudo nie obsluguje np. nef, co w przypadku nikona jest akurat powaznym bledem.

ja osobiscie uzywam adobe album 2.0, program spelnia wiekszosc moich oczekiwan, niestety uwazam, ze jest barrrrdzoooo wooolllnnyyyyyy. gdyby nie predkosc bylby na prawde godny polecenia, jeszcze jedno - ta wersja rowniez nie obsluguje nef ;-(

Siupes
16-04-2005, 15:57
dodam jeszcze od siebie, ze poddalem sie kompletnie. kazdy z programow zajmowal wiecej czasu niz to warte. nadal stosuje swoj stary sposob z datami i malym opisem foldera plus dodalem do tego folder z najlepszymi z dnia (nadal nad tym pracuje).
wydaje mi sie ze to nadal najszybsza metoda, moze przy 100 tys zdjec (pewnie juz niedlugo) zaczna sie problemy, ale nie lubie martwic sie na zapas :)

cybulski
18-04-2005, 17:53
prędzej zaczniesz się martiwć, jak zmienisz puszkę, za kilka lat - czym otworzyć te cholerne stare nefy :mrgreen: i w ogóle co to jest :mrgreen:

Paradox
18-04-2005, 18:23
Właśnie sam zabrałem się za porządki w fotkach. I pierwszą podstawową zasadą, którą stosuję jest krytycyzm w stosunku do własnej "twórczości" . Niby oczywiste, a jednak fotografia cyfrowa strasznie rozleniwia. A co ważniejsze doskonale zaspokaja ludzką potrzebę gromadzenia ;) Wiele zdjęć w kolekcjo zostaje, bo sobie myślimy: może nie jest the best, ale ... ( tu wstaw swoje powody). szkoda wyrzucać, bo koszt utrzymania jednej fotki jest żaden. Tyle, że w ten sposób sami sobie szkodzimy. Później do katalogów z tysiącami dobrych( ale nie najlepszych) fotek nikomu nie chce się zaglądać.
Dobrą metodę stosuje JaW- drukowanie najlepszych. Co do samego sposobu podziału- wszytko zależy od osobistych preferencji. Ale katalog z podkatalogiem " najlepsze" sprzyja chyba moim zdaniem zostawianiu fotek średnich.
Mój wywód dotyczy prac amatorskich. Profesjonaliści mogą rzeczywiście kiedyś tego wszytskiego potrzebować.
Ja dziele fotki tematycznie. daty pamiętami dziś, jutro, ale za 3 lata i 30 tys. zdjęć nasza pamięć może zawieść.